Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Pomysły na ogród

Jak zbudować drewniany podest nad wodą

Pomost nad oczkiem wodnym wygląda efektownie, miło jest też na nim posiedzieć. Jednak w ogrodach zamiast niego lepiej zbudować drewniany podest.

Drewniany podest może zastąpić utwardzoną nawierzchnię, ułatwia też dostęp do wody – nawet w deszczowe dni, gdy zwykłe żwirowe lub trawiaste nabrzeże bywa grząskie. Jest ważnym elementem małej architektury. Po ustawieniu stołu i siedziska staje się wygodnym miejscem odpoczynku.

Usytuowanie podestu nad wodą

Podest najczęściej sytuuje się w takim miejscu nad wodą, by dostęp do niego był najwygodniejszy. Może tworzyć jedną powierzchnię lub cały system platform umieszczonych na różnych poziomach. Jeżeli podest znajduje się w pobliżu domu, warto zainstalować na nim oświetlenie, aby było możliwe korzystanie z tego miejsca wieczorem.

Materiał na podest

Do budowy podestu najlepiej użyć drewna o dużej odporności na szkodliwe działanie wilgoci i warunków atmosferycznych. Z krajowych gatunków najlepsze są dąb i modrzew. Ostatnio są popularne gatunki egzotyczne. Należy wybierać te z nich, które zawierają najmniej substancji oleistych. Będą one bowiem z każdym deszczem przedostawać się do wody. Odpowiednie są na przykład bangkirai, cumaru, ipe i massaranduba.
Deski muszą być wyheblowane i wygładzone papierem ściernym. Ich powierzchnia może być gładka lub ryflowana, czyli z podłużnymi rowkami. Zaletą ryflowania jest to, że z powierzchni desek szybciej jest odprowadzana woda i ryzyko poślizgnięcia się na nich jest nieduże, nawet wtedy, gdy są mokre. Dobrze, jeśli górne krawędzie desek są sfazowane (czyli lekko ścięte pod kątem), dzięki temu będą się mniej niszczyły w trakcie eksploatacji.  Materiał przeznaczony do budowy podestu powinien wcześniej poleżeć przez pewien czas na zewnątrz budynku. Dzięki temu drewno nabierze odpowiedniej wilgotności i nie będzie ulegało później dużym odkształceniom.

Impregnacja drewna

Drewno przeznaczone do budowy podestu powinno być zabezpieczone przed gniciem. Najlepiej zrobić go z elementów impregnowanych ciśnieniowo, bo są najtrwalsze. Innym sposobem jest moczenie drewna w kąpieli ze środków impregnujących przez jedną-cztery godziny zależnie od grubości elementów. Ta metoda jest jednak dość kłopotliwa: wymaga czasu i odpowiednio dużych pojemników. Poza tym trzeba będzie zutylizować dużą ilość pozostałych po impregnacji substancji nieobojętnych środowisku. Drewniane elementy można też pokryć kilka razy impregnatem, jest to jednak najmniej skuteczna metoda ich zabezpieczenia. Środki, którymi będziemy zabezpieczać elementy pomostu, powinny być nietoksyczne dla ryb i roślin wodnych. Konserwacji nie wymaga drewno egzotyczne. Z czasem pokrywa się ono szlachetną, srebrzystoszarą patyną.

Konstrukcja podestu

Głównym elementem konstrukcji są drewniane belki tworzące ramę, do której przytwierdza się deski. Aby rama była bardziej sztywna, warto łączyć belki na zakładkę. Pod każdym ich połączeniem podpora powinna spoczywać na solidnie umocowanych słupkach zakotwionych w betonowych stopach fundamentowych (można je wykonać na miejscu lub kupić gotowe). Konstrukcja podestu nie może mieć kontaktu z ziemią, bo to sprzyja butwieniu drewna. Dlatego drewniane słupki nie powinny być mocowane bezpośrednio w betonie, ale osadzone w metalowych podstawkach lub płaskownikach. Elementy te powinny być tak zakotwione w fundamencie, aby umożliwiały zamocowanie słupków pionowo, 5-7 cm nad powierzchnią gruntu. Po zamontowaniu słupków układa się na nich belki tworzące ramę i mocuje specjalnymi stalowymi kątownikami ze wzmocnieniem. W narożach ramy belki łączymy stalowymi kątownikami łącznikowymi.
Pod podestem warto rozłożyć folię lub geowłókninę i przykryć je żwirem. To zapobiegnie wyrastaniu roślin, których usuwanie spomiędzy desek jest trudne.

Autor tekstu: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski, Agnieszka Sternicka, Marek Sternicki
Źródło: Murator
Temat miesiąca
Ogródek ziołowy’

W ogrodzie warto wydzielić niewielki fragment i założyc na nim ogródek ziołowy. Jakie zioła i rosliny przyprawowe można uprawiać w ogrodzie?

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

No i mamy zimę
No i mamy zimę

Czy jeszcze gdzieś w Polsce nie ma śniegu?

Przeczytaj też:
Co się działo na 22. Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to życie” 2014
Co się działo na 22. Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to życie” 2014

W ostatni weekend sierpnia 2014 w Warszawie odbyła się 22. Międzynarodowa Wystawa ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © MURATOR S.A. 2008-2014 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia