Jak urządzić miejsce wypoczynku w ogrodzie

2014-10-16 13:15

Warto wydzielić w ogrodzie zakątek i stworzyć w nim wygodne miejsce wypoczynku. Podpowiadamy jak dobrze urządzić w ogrodzie miejsce służące relaksowi. Lokalizacja i wyposażenie miejsca wypoczynku w ogrodzie.

Planując miejsce wypoczynku w ogrodzie, koniecznie należy wziąć pod uwagę zwyczaje panujące w rodzinie. Istotne jest, ile osób wypoczywa w ogrodzie, jak spędzają czas, czy lubią być razem, czy potrzebują samotności, czy są w rodzinie dzieci i w jakim wieku, a także czy w planach jest przyjmowanie gości.

Miejsce wypoczynku w dużym i małym ogrodzie

Większa przestrzeń daje możliwość swobodnego tworzenia zakątków o rozmaitym charakterze. Można je tak wykreować, by bez kolizji zaspokoić potrzeby wszystkich domowników. Większy problem pojawia się na małej działce, gdzie zazwyczaj powstaje jednoprzestrzenne wnętrze dobrze widoczne nie tylko z każdej strony ogrodu, ale także z tarasu i przez okna domu. Jak znaleźć tu zaciszne miejsce? I na to są sposoby. Można umieścić placyk wypoczynkowy przy szczytowej ścianie domu, gdzie zazwyczaj jest wąski pas terenu (warto osłonić go od strony sąsiadów żywopłotem lub pnączami na ogrodzeniu, trejażu czy kratce). Innym sposobem jest tworzenie we wnętrzu ogrodowym kulis, czyli sadzenie roślin tak, by ich grupy oglądane z daleka osłaniały fragment terenu z meblami ogrodowymi, niewielki trawnik, na którym można rozłożyć koc, czy rabaty kwiatowe, wśród których ustawimy fotel lub leżak. Można też roślinności sadzonej wzdłuż granic nadać linię falistą, tworząc w ten sposób naturalne (choć niewielkie) nisze.

Oczywiście na bardzo małej miejskiej działce wydzielanie placyku mija się z celem, bo i tak nie uda się go odizolować od życia rodzinnego. Rozwiązaniem bardziej racjonalnym będzie utwardzenie terenu elegancką nawierzchnią w taki sposób, żeby rośliny zajęły jedynie wąski pas przy ogrodzeniu. Na nawierzchni znajdzie się miejsce na stół i krzesła czy fotele, a dziecko będzie miało gdzie rozłożyć swoje zabawki.

Wyposażenie miejsca wypoczynku

Nawierzchnie, meble ogrodowe, oświetlenie w miejscu wypoczynku powinny pasować do architektury domu, ogrodzenia i innych elementów wyposażenia działki. Muszą też być dostosowane do przewidywanej liczby osób oraz sposobu, w jaki najczęściej będą one wypoczywały. Tam, gdzie w ciszy i spokoju zamierzają spędzać czas jedna czy dwie osoby, doskonale sprawdzi się nawierzchnia ziemna lub murawa, natomiast w miejscu, w którym będą organizowane spotkania przy grillu, lepiej stworzyć nawierzchnię utwardzoną kostką kamienną, betonową, klinkierową albo elementami drewnianymi. Jeżeli chcemy biesiadować niezależnie od pogody, warto osłonić placyk daszkiem, a jeśli unikamy silnie operującego słońca, zbudować konstrukcję dającą cień – pergolę, trejaż lub ażurową altanę. Jeżeli miejsce wypoczynku ma mieć charakter formalny, dobrze jest ująć je w ramy. Podkreślenie granicy placyku porządkuje przestrzeń i wprowadza ład, warto zatem otoczyć go krawężnikiem lub niewysokim murkiem, na przykład suchym (budowanym bez zaprawy) albo ścianką z betonowych elementów prefabrykowanych. Obie konstrukcje zyskają, jeśli zostaną obsadzone roślinami.
Istotne są detale dekoracyjne. Kamienna rzeźba, poidełko, szklana kula schowana między roślinami są pozornie nieważne, bo przecież można się bez nich obyć, jednak dodają kompozycji smaku i podkreślają jej charakter.

Zobacz film: Jak zaaranżować ogród jako miejsce relaksu

Meble w ogrodowym miejscu wypoczynku

Wybór mebli do miejsca wypoczynku zależy od tego, jak został ukształtowany placyk wypoczynkowy i jakie jest jego przeznaczenie. Pod drzewami na leśnej działce dobrze wyglądają meble drewniane, zwłaszcza ciężkie, wykonane na miejscu lub w warsztacie miejscowego rzemieślnika. W starym ogrodzie, w gąszczu bujnej, dojrzałej zieleni, doskonale prezentują się kamienne ławy. Do ogrodowego salonu warto wybrać komplet mebli wiklinowych, rattanowych, metalowych (aluminiowe, stalowe, kute) lub z tworzywa, które szczególnie dobrze wyglądają w nowoczesnych ogrodach. W miejscach przeznaczonych na ognisko lub do grillowania kamienne lub betonowe siedziska mogą być integralną częścią konstrukcji.

Rośliny w miejscu wypoczynku

Kluczem do tworzenia udanych ogrodowych miejsc służących relaksowi jest właściwy dobór roślin i spełnienie ich wymagań siedliskowych (nasłonecznienie, rodzaj oraz wilgotność gleby). Od tego zależy, czy będą dobrze rosły, a więc i efektownie wyglądały.

Cennym elementem kompozycji roślinnych są gatunki i odmiany pachnące. Najbardziej intensywny zapach wydzielają kwiaty (acidantera, czyli mieczyk abisyński, hiacynt, lilia, porzeczka złota, maciejka, rezeda, groszek pachnący), ale są też rośliny o wonnych liściach (zioła). Klasycznym rozwiązaniem jest obsadzanie placyków wypoczynkowych i altan upojnie pachnącymi w okresie kwitnienia krzewami bzu lilaka, jaśminowca, śliwy wiśniowej (ałyczy) czy wiciokrzewami – pnączami o kwiatach pachnących po zmroku. Miłośnicy róż mogą otoczyć nimi miejsce wypoczynku. Poza wspaniałym efektem wizualnym i zapachowym krzewy dostarczą produktów na przetwory, bo z ich płatków i owoców można robić soki oraz konfitury.

Do osłony miejsca wypoczynku od silnego słońca i wiatru można wykorzystać pnącza rozpięte na pergolach, trejażach lub kratkach. Wybierając gatunki i odmiany roślin do jej obsadzenia, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich urodę (obfite kwitnienie, kształt i barwa liści, owoce), ale także na to, czy bujnie rosną (potrzebują wtedy mocnych podpór) i jakiego stanowiska wymagają (nasłonecznienie, żyzność, wilgotność i kwasowość podłoża).
Interesującym sposobem na stworzenie cienistego zakątka pod zielonym zadaszeniem jest obsadzenie placyku po obwodzie lipami, leszczynami, wierzbami, grabami lub bukami. Przycina się je i splata boczne pędy, tak by powstała zielona ściana, a gdy osiągną ponad 2 m wysokości, wiąże się ich wierzchołki, kierując je do wewnątrz, by z czasem powstała kopuła.
Najmniej zabiegów, a jedynie czasu, wymaga stworzenie miejsca wypoczynku pod koroną rozłożystego drzewa. W mniejszych ogrodach sprawdzi się sumak octowiec, oliwnik wąskolistny, wierzba mandżurska czy wiąz 'Camperdownii' tworzący regularną, sięgającą podłoża parasolowatą koronę, pod którą – gdy drzewo będzie miało kilkanaście lat – zmieści się wygodny fotel ogrodowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie