Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Iglaki i krzewy zimozielone ożywiają zimą ogród. Kompozycje ogrodowe z roślin zimozielonych
Pomysły na ogród

Iglaki i krzewy zimozielone ożywiają zimą ogród. Kompozycje ogrodowe z roślin zimozielonych

Kompozycja roślin zimozielonych jest efektowna przez cały rok

Kompozycja roślin zimozielonych jest efektowna przez cały rok

Dla wielbicieli iglaków i tych, którzy chcą mieć ogród niewymagający pielęgnacji, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie kompozycji z roślin zimozielonych: iglastych i liściastych.

Rośliny zimozielone – czyli takie, które nie zrzucają liści po zakończeniu sezony wegetacyjnego – są w ogrodzie elementem atrakcyjnym przez cały rok. Wyglądają efektownie nawet wtedy, gdy przyroda wchodzi w stan uśpienia. Nie przerywają, a jedynie spowalniają proces fotosyntezy, w którym w obecności światła z CO2 i wody powstają węglowodany. Ożywiają przestrzeń ogrodu późną jesienią, zimą i na przedwiośniu, czyli w porze, gdy wszystko wydaje się ponure i nieatrakcyjne. Dla osób zajmujących się pielęgnacją ogrodu ważne jest też, że rośliny zimozielone jesienią nie tracą liści, nie zaśmiecają więc nimi otoczenia i nie przysparzają pracy.

Kompozycje ogrodowe z roślin zimozielonych

Marzenie o ogrodzie przewidywalnym i niezmiennym prowadzi do tworzenia kompozycji złożonych wyłącznie z roślin iglastych. W takiej przestrzeni niezależnie od pór roku oglądamy zawsze styczne, a odmianę przynosi tylko stopniowy wzrost roślin. Rośliny zimozielone to nie tylko popularne iglaki. Do tej grupy należy także wiele krzewów liściastych. Mają sztywne, błyszczące liście, które wyglądają atrakcyjnie przez cały rok, choć zwijają się, gdy mróz jest silny lub w podłożu brakuje wody. Atrakcją ogrodu mogą też być byliny i trawy zachowujące żywe liście poza sezonem wegetacyjnym. Wiele spośród nich to rośliny okrywowe. Mają niewielkie wymagania i część z nich toleruje słabe, przesychające gleby – te można sadzić na skarpach, między krzewami, a nawet na piwnicach ziemnych. Są również takie (barwinek, kopytnik), które najlepiej czują się w miejscach zacienionych – z powodzeniem zastępują tam trawniki.

Oferta roślin zimozielonych

Szkółki drzew i krzewów mają w ofercie bardzo wiele roślin zimozielonych. Do wyboru są gatunki i odmiany drzew dorastających do 25 m wysokości, jak świerki, sosny i jodły. Jest grupa kolumnowych odmian jałowców, cyprysików i żywotników dorastających do 3 m wysokości i nadających się na żywopłoty nieformowane. Są też rozłożyste krzewy wysokości do 1,5 m, stanowiące podstawę skupin. Do zadarniania znacznych powierzchni nadają się natomiast krzewy o pędach płożących. Klejnotami ogrodu można nazwać odmiany karłowe doskonałe do tworzenia niewielkich rabat czy do obsadzania pojemników.

Jak stworzyć kompozycję z roślin zimozielonych

W kompozycjach zimozielonych ważnym atutem jest pokrój roślin. Cechą charakterystyczną wielu odmian jest kształt kuli, stożka czy kolumny, inne można formować, bo dobrze znoszą cięcie, a jeszcze inne mają pędy rozesłane, płasko płożące się po ziemi. To pozwala tworzyć „chłodne”, uporządkowane, a przy tym wyraziste kompozycje płaszczyzn i brył.
W zimozielonych ogrodach warto zestawiać ze sobą odmiany o barwnym ulistnieniu. Rozmaitość odcieni zieleni – od jasnej, przez niebieskawą, szarawą, przełamaną fioletem, aż po ciemną, bardzo nasyconą – daje możliwość tworzenia wysmakowanych kompozycji. Akcentem ożywiającym i rozjaśniającym ogród mogą być rośliny o zielonożółtym czy złocistym ulistnieniu, których także nie brak w ofercie szkółkarzy.
Złożona wyłącznie z roślin iglastych – wydawałoby się, wysublimowana i elegancka kompozycja – po kilku latach ujawnia swe drugie oblicze: jest nudna. Po krótkim okresie fascynacji uroda roślin niezależna od pory roku powoduje, że właściciele takich ogrodów zaczynają tęsknić za odmianą. Okazuje się, że sezonowość, pierwsze wiosenne kwiaty, letnia feeria barw, dojrzewające owoce, przebarwiające się jesienią liście, a nawet nagie pędy w okresie spoczynku to atrakcje. Wiele osób – zupełnie dla siebie niespodziewanie – odkrywa, że tęskni za tymi zmianami. Nie tylko wyznaczają one rytm przyrody, ale też wywołują w nas pozytywne emocje. Żeby jednak zimozielonemu ogrodowi dodać uroku wynikającego ze zmienności, nie trzeba całkowicie zmieniać nasadzeń. Wystarczy dodać w różnych miejscach ogrodu rośliny o wyjątkowych walorach. Nie musi ich być wiele, ale trzeba starannie przemyśleć dobór. Wczesną wiosną zachwycą rośliny cebulowe, później azalie i różaneczniki, ozdobne wiśnie, jabłonie, śliwy, magnolie, pigwowce, róże i hortensje. Warto również posadzić przynajmniej kilka drzew i krzewów, które jesienią ożywią ogród kolorowymi owocami lub przebarwiającymi się liśćmi. Godne polecenia są też rośliny sezonowe sadzone w efektownych pojemnikach. Po przekwitnięciu rośliny można ją wymienić na inną albo usunąć wraz z donicą czy skrzynią.

Warto wiedzieć

NAWÓZ EKOLOGICZNY 0-8-18

NAWÓZ EKOLOGICZNY 0-8-18

  • Nawóz fosforowo-potasowy z dodatkiem magnezu produkowany wyłącznie z naturalnych kopalin, bez obróbki chemicznej.
  • Posiada obojętne pH, dzieki czemu jego stosowanie nie powoduje zakwaszenia gleby.
  • Polecany do stosowania zarówno w gospodarstwach ekologicznych, jak i w przydomowych ogródkach.
  • Posiada świadectwo przydatności do stosowania w rolnictwie ekologicznym zgodne z ekologicznym rozporządzeniem unijnym Nr 834/2007 i regulacjami rozporządzenia Unii Europejskiej 889/2008.
  • Zalecany do stosowania pod wszystkie rośliny uprawne oraz na plantacjach wieloletnich.
  • Nawóz granulowany,  łatwy do równomiernego rozsiewania.

Szczegółowe informacje dotyczące właściwości oraz dawkowania - zobacz tutaj

www.nawozyzlubonia.pl
www.nawozydlaogrodu.pl

Zakładając ogród zimozielony, pamiętajmy, żeby przy dobieraniu roślin zwracać uwagę na ich wymagania siedliskowe. To ułatwi utrzymanie ich w dobrej kondycji.

  • Gleb umiarkowanie wilgotnych potrzebują: choina kanadyjska, cisy: pospolity i pośredni, cyprysiki: groszkowy i japoński, jodły, świerk pospolity ‘Acrocona’, żywotniki: olbrzymi i zachodni, żywotnikowiec japoński.
  • Gleb suchych potrzebują: jałowce i sosny.
  • W cieniu mogą rosnąć: choina kanadyjska, cisy: pospolity i pośredni.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, materiały prasowe
Źródło: Zbuduj dom
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Usuwanie darni i kopanie...

Pomalutku zaczęliśmy usuwać darń z ziemi. Niestety sparwę utrudniała susza oraz kamieniste podłoże....

Przeczytaj też:
Aranżacja ogrodu. Pomysł na kolory w ogrodzie
Aranżacja ogrodu. Pomysł na kolory w ogrodzie

Przy projektowaniu warto przemyśleć aranżację ogrodu pod kątem zestawień kolorystycznych i znaleźć ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia