Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Hortensje ogrodowe. Jak sadzić i pielęgnować hortensje w ogrodzie
Pomysły na ogród

Hortensje ogrodowe. Jak sadzić i pielęgnować hortensje w ogrodzie

MATERIAŁ PŁATNY
Hortensje ogrodowe to jedne z najpiękniejszych kwitnących krzewów. Ich okazałe kwiatostany są prawdziwą ozdobą ogrodu. Podpowiadamy, jak sadzić i pielęgnować hortensje w ogrodzie, by zachwycały kolorowymi kwiatami!

Największą ozdobą hortensji ogrodowych są piękne, kuliste kwiatostany złożone z kolorowych kwiatów: od śnieżnej bieli, przez delikatne róże, fiolety, jasne błękity aż do intensywnej barwy niebieskiej.
Wybierając hortensje do nie zawsze wiemy, gdzie i jak prawidłowo ją posadzić i jak ja potem pielęgnować, by zdrowo rosła i obficie kwitła. Oto poradnik dla miłośników hortensji ogrodowych o tym, jak sadzić i pielęgnować hortensje, by cieszyć się ich pięknem.

Sadzenie hortensji ogrodowej – wybór stanowiska, gleba

Hortensja jest dość wymagająca względem stanowiska, w którym ma rosnąć. Dla hortensji należy wybrać miejsce nasłonecznione lub półcieniste. W tym pierwszym będzie pobudzana przez promienie słoneczne do bardziej bujnego kwitnienia.
Hortensje dobrze rozwijają się na glebie przepuszczalnej, zasobnej w składniki pokarmowe i wilgotnej – gleby tego typu bardzo szybko nagrzewają się wczesną wiosną co wpływa na wczesne wznowienie wegetacji po zimie. Hortensje preferują gleby lekko kwaśne.

Podlewanie hortensji ogrodowych

Hortensja ogrodowa tworzy dużą masę intensywnie transpirujących liści, dlatego wymaga intensywnego podlewania w sezonie, zwłaszcza w upalne dni. Najlepiej podlewać na ziemię pod krzewem, a nie na roślinę – zapobiegnie to poparzeniom liści. Przy niedostatku wody liście hortensji są opuszczone ku dołowi i pozbawione turgoru, a przesuszona hortensja skraca długość i obfitość kwitnienia.

Nawożenie mineralne hortensji ogrodowych

Główną funkcją nawożenia jest dostarczenie składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju hortensji. Odpowiedni nawóz dla hortensji powinien zawierać makro- i mikroelementy niezbędne do wytworzenia odpowiedniej ilości liści, zawiązków kwiatów oraz utrzymania długiego i intensywnego kwitnienia rośliny.
Wczesną wiosną powinniśmy rozpocząć nawożenie hortensji zbilansowanym uniwersalnym granulowanym nawozem ogrodniczym ZIEMOVIT. Azot, potas i fosfor oraz mikroelementy zawarte w nawozie wpłyną korzystnie na wzrost i rozwój hortensji, która odwdzięczy nam się intensywnym i długim kwitnieniem.
Drugi rodzaj nawożenia dla hortensji ogrodowej to nawożenie pielęgnacyjne. Jego celem jest głównie wybarwienie kwiatów, które stymuluje się przez dodatkowe zakwaszenie gleby – kwiaty robią się wówczas intensywnie niebieskie. W tym celu zaleca się stosowanie nawozu do roślin kwasolubnych ZIEMOVIT od początku maja do połowy sierpnia.
Pod koniec lata hortensje nawozi się potasem i fosforem. Dostarczenie tych składników przed zimą umożliwi hortensji właściwe przygotowanie się do przetrwania zimowych miesięcy. Dodatkowo potas i fosfor wpływają na zawiązywanie pąków kwiatowych oraz drewnienie łodyg.

Warto wiedzieć

Najczęstsze przyczyny braku kwitnienia hortensji

Najczęstsze przyczyny braku kwitnienia hortensji

1) Nieprawidłowy dobór stanowiska (zbyt głęboki cień, niewłaściwe podłoże, zły odczyn gleby)
2) Przemarznięcie zawiązków kwiatów
3) Niewłaściwie wykonane cięcie pielęgnacyjne

Pielęgnacja hortensji – cięcie krzewów

Hortensji ogrodowej nie wolno przycinać, ponieważ wytwarza ona kwiaty na pędach zeszłorocznych. Ich wycięcie pozbawi roślinę zawiązków kwiatów w kolejnym roku. Hortensja ogrodowa wymaga jednak cięć pielęgnacyjnych (sanitarnych), które ograniczają się do usunięcia przekwitniętych kwiatostanów (kilka centymetrów poniżej nich) oraz wycięcia uszkodzonych lub suchych (obumarłych) pędów.

Zabezpieczanie hortensji przed zimą

Hortensje źle znoszą mroźne i wietrzne zimy. Stąd też najlepiej hortensje rozwijają się w osłoniętych od wiatru częściach ogrodu. Właściwą ochroną hortensji przed mrozem jest okrycie jej agrowłókniną lub gałęziami roślin iglastych. Ograniczenie negatywnego działania niskich temperatur na zawiązki kwiatów jest bardzo ważne, ponieważ ich przemarznięcie może skutkować całkowitym lub częściowym brakiem kwitnienia. Podstawę roślin możemy dodatkowo przysypać korą lub torfem. Należy unikać stosowania do okrywania liści hortensji, ponieważ mogą być źródłem chorób.

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, materiały prasowe
Opracowanie: Na podstawie materiałów CIECH Sarzyna
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

spacer na działeczkę

W niedzielę byliśmy na naszej działeczce, a ponieważ był mróz problem mieliśmyz...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia