Jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom – warsztaty z Mają Popielarską

2014-06-03 13:29

Czy wiesz jak stworzyć środowisko przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym? Dowiedz się, jak w sposób naturalny dbać o ogród, balkon, taras czy werandę, aby były to miejsca chętnie odwiedzane przez pszczoły. Poznaj Zasady Przyjaciół Pszczół.

W ramach kampanii „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zorganizowano drugą edycję warsztatów ogrodniczych „WARSZTATY PRZYJAZNE PSZCZOŁOM. ZASADY PIELĘGNOWANIA OGRODÓW” z udziałem Mai Popielarskiej.Celem warsztatów było pokazanie jak ekologicznie dbać o ogród, nie szkodząc przy tym pszczołom i innym owadom zapylającym. Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się jak być ogrodnikiem przyjaznym pszczołom i co zrobić, aby otoczenie – ogród, balkon, taras – było przyjazne dla pożytecznych owadów!

Jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom

  • Dostosuj gatunki roślin do panujących w ogrodzie warunków (gleba, klimat) lub zapewnij im takie jakich wymagają. Rośliny osłabione łatwiej poddają się chorobom i szkodnikom. Zwróć uwagę, która roślina potrzebuje więcej cienia, słońca lub wilgoci, a które wymagają tego w mniejszym stopniu. 
  • Dbaj o różnorodność w ogrodzie, czyli o bogactwo gatunków, zarówno flory jak i fauny.
  • Zdrowe rośliny z pewnością możemy zachować dzięki wykorzystywaniu naturalnych metod ochrony roślin. Posługuj się zatem EMami, czyli pozytywnymi mikroorganizmami. Stosuj metody walki biologicznej, np. nicienie przeciwko opuchlakom ( uwielbiają różaneczniki  i powojniki) i  samodzielnie przygotuj preparaty ochronne na bazie roślin!
  • Obserwuj rośliny! W początkowej fazie ataku szkodników lub chorób nawożenie jest skuteczniejsze. Metody biologiczne trzeba stosować systematycznie i należy pamiętać, że zawsze działać będą delikatniej niż metody chemiczne! Po chemiczne substancje sięgamy ostrożnie, zgodnie z zaleceniami bez przekraczania dawek.

Naturalne preparaty do stosowania w ogrodzie i na balkonie

  • Woda z mydłem – zwalcza mszyce, wełnowce i tarczniki. Środek jest jednym z najprostszych, który pozwala zwalczyć m.in. uciążliwe mszyce. Wystarczy spryskać lub przemyć rośliny rozpuszczonym w wodzie szarym mydłem i odczekać do dnia następnego. Kolejnego dnia zmyć z roślin zraszając samą wodą. Czynność można powtarzać kilkakrotnie w ciągu tygodnia.
  • Woda z czosnkiem lub cebulą – zwalcza mszyce, przędziorki, tarczniki i inne szkodniki. Sposób użycia: 500 g rozgniecionych cebul i ząbków czosnku moczymy przez noc w 10 litrach wody. Tak przygotowanym środkiem można opryskiwać rośliny na drugi dzień. Preparat wzmacnia on rośliny i zabezpiecza przed niektórymi chorobami grzybowymi i roztoczami.
  • Popiół z ogniska lub kominka – odkwasza i użyźnia podłoże, działa odstraszająco na ślimaki. Sposób użycia: mieszamy zimny popiół z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Sypiąc wokół roślin kręgi z popiołu tworzymy pylistą barierę dla ślimaków. Można nim nawozić rabaty kwiatowe, grządki w ogrodzie warzywnym oraz drzewa i krzewy preferujące zasadowy odczyn gleby. Nie poleca się wysypywania popiołu pod kwasolubne azalie, różaneczniki i na wrzosowiska oraz pod rośliny iglaste. Wartości odżywcze tego materiału to 2–4 proc. fosforu, 5–10 proc. potasu, 30–35 proc. wapnia oraz duża ilość mikroelementów. Popiół z ogniska wymieszany z korą może posłużyć jako okrycie roślin wrażliwych na mróz.
  • Nawóz z pokrzyw –poprawia wzrost oraz polepsza tworzenie się chlorofilu, zwabia dżdżownice, które użyźniają glebę. Sposób użycia: zbieramy młode liście i pędy pokrzywy, jeszcze przed jej kwitnieniem (1 kg pokrzyw na 10 litrów wody). Rośliny zalewamy wodą i zostawiamy przygotowany nawóz na aż sfermentuje (do 2 tygodni) Stosuje się jako preparat przeciwko szkodnikom oraz chorobom grzybowym. Warto pamiętać, że pokrzywa zawiera wiele witamin. M.in. witaminę C, K, B oraz kwas pantotenowy, a także składniki mineralne takie jak: żelazo, magnez, wapń, mangan, krzem.
  • Łupiny po orzeszkach ziemnych – wspomagają drenaż roślin doniczkowych. Sposób użycia: wysyp pokruszone łupiny orzeszków ziemnych na warstwę drenażu w donicy. Stanie się ona lżejsza i zużyjemy mniej podłoża. Aby ziemia nie przedostawała się przez dno doniczki wyłóż je bibułkowym filtrem do kawy, który przepuści wodę, ale zatrzyma cząsteczki ziemi.

Zasady Przyjaciół Pszczół

  • Wiosną nie wypalam traw i nie spalam suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin. Wypalanie traw na wiosnę  jest jednym z głównych zagrożeń dla wielu gatunków owadów, w tym i pszczół dziko żyjących. Warto pamiętać, żeby nie wypalać wiosną suchych fragmentów zeszłorocznych roślin ozdobnych – lepiej wyrzucić je na kompost.
  • Sadzę tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych. Obce, inwazyjne gatunki roślin zagrażają nie tylko naszej rodzimej florze, konkurując z nią o światło, wodę i substancje pokarmowe, ale są także niebezpieczne dla całych ekosystemów, w tym również dla pszczół. Przykłady gatunków inwazyjnych: nawłoć (kanadyjska i późna), barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego, niecierpek(drobnokwiatowy, gruczołowaty), irga błyszcząca, świdośliwka kłosowa, róża pomarszczona, rdestowiec (ostrokończysty, sachaliński i czeski), robinia akacjowa, klon jesionolistny, rudbekia naga, kolczurka klapowana, czeremcha amerykańska. Więcej gatunków inwazyjnych znajdziesz na: http://www.wigry.win.pl/inwazyjneWPN.pdf
  • Pozostawiam w ogrodzie „półdziki” zakątek. Jeśli jakąś niewielką część ogrodu pozostawimy nieprzekopaną przez 2–3 lata, a wśród porastających ją roślin znajdzie się też trochę chwastów (np. mniszek lekarski, koniczyna), zapewnimy tym samym pszczołom źródło cennego pokarmu. Jest to doskonałe miejsce na założenie gniazd dla wielu gatunków pszczół gniazdujących w ziemi.
  • Stosuję naturalne nawozy i środki ochrony roślin. Związki chemiczne zawarte w sztucznych nawozach przechodzą do nektaru i pyłku kwiatów, więc pszczoły zjadając je, narażają się na ich szkodliwe działanie. Chemiczne środki ochrony roślin mogą powodować choroby, a nawet śmierć odwiedzających  te rośliny pszczół. W związku z tym, do nawożenia i ochrony uprawianych roślin przed chorobami i szkodnikami powinniśmy używać przyjaznych pszczołom środków naturalnych.
  • Zwiększam szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd. Jednym z czynników ograniczających liczebność populacji pszczół dziko żyjących jest mała dostępność odpowiednich miejsc do gniazdowania w mocno zmienionym przez człowieka środowisku. Możemy ułatwić pszczołom znalezienie wymarzonego domu, budując i rozmieszczając w ogrodzie lub na balkonie specjalne sztuczne gniazda.
Jak uratować życie pszczół?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany