Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Drzewa i krzewy o ozdobnej korze – dobry pomysł na aranżację ogrodu
Pomysły na ogród

Drzewa i krzewy o ozdobnej korze – dobry pomysł na aranżację ogrodu

Dereń biały 'Sibirica'

Drzewa i krzewy o ozdobnej korze to ciekawy pomysł na aranżację ogrodu. Zaletą roślin o ozdobnej korze jest ich atrakcyjność także poza sezonem – w stanie bezlistnym ich ozdobna kora stanowi dodatkową ozdobę ogrodu. Poznaj najpopularniejsze rośliny o ozdobnej korze: derenie, brzozy, trzmieliny, klony.

Rośliny uprawiane w ogrodach cenimy głównie za piękne kwiaty, oryginalne liście lub atrakcyjny pokrój. Nie mniej wartościowe są jednak również takie gatunki, których istotnym walorem ozdobnym jest oryginalna kora. Urodę drzew i krzewów o ozdobnej korze docenimy szczególnie zimą, kiedy otaczający krajobraz jest szary i nieciekawy. Na jego tle kolorowe pędy czy ciekawe wzory na korze drzew i krzewów mogą stanowić jeden z ważniejszych akcentów ozdobnych ogrodu. Poznaj najpopularniejsze drzewa i krzewy o ozdobnej korze.

Najpopularniejsze drzewa i krzewy o ozdobnej korze: derenie

Wśród roślin posiadających dekoracyjną korę, na szczególną uwagę zasługują derenie. Ich pędy mogą mieć bardzo wyrazisty, czerwony (dereń biały ‘Sibirica’, ‘Minbat’), pomarańczowy (dereń świdwa ‘Midwinter Fire’) lub żółty kolor (dereń rozłogowy ‘Flaviramea’), dlatego są szczególnie atrakcyjne właśnie wtedy, gdy zrzucą liście. Krzewy o różnej barwie pędów, mogą tworzyć na tle śniegu piękny, kolorowy szpaler lub okazałą, barwną plamę.

Najpopularniejsze drzewa i krzewy o ozdobnej korze: brzozy

Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy również sadząc w ogrodzie niektóre drzewa. Rodzajem posiadającym najwięcej odmian o atrakcyjnie wyglądającej korze jest brzoza. Zwykle jej kora jest śnieżno i kredowobiała (brzoza pożyteczna ‘Doorenbos’ i ‘Long Trunk’, brzoza papierowa) lub kremowa (brzoza brodawkowata ‘Youngii’), dlatego na tle zimowego krajobrazu nie wygląda zbyt wyraziście, za to latem pięknie kontrastuje z intensywną zielenią liści. Kora brzozy nie zawsze jednak jest biała. U niektórych odmian może mieć kontrastowe przebarwienia, poprzeczne prążkowania czy nietypowy odcień, np. brzoza biała chińska ‘Fascination’ o korze w odcieniach białych, pomarańczowych, różowych i czerwonych, brzoza Medwediewa ‘Gold Bark’ o korze żółto-miedzianej, brzoza Ermana o biało-szaro-złotej korze, a czasem dodatkowo łuszczyć się w oryginalny sposób (brzoza czarna ‘Black Star’, ‘Summer Cascade’, ‘Tecumseh Compact’).

Najpopularniejsze drzewa o ozdobnej korze: klony

Innymi drzewami o ozdobnej korze są także klony, których kora może posiadać bardzo interesującą barwę. Przykładami są:

  • klon okazały ‘Silver Cardinal’,który ma prążkowaną, szarozieloną korę oraz jaskrawoczerwone, młode pędy,
  • klon Dawida i klon zielonokory, które charakteryzują się prążkowaną, biało-zieloną korą,
  • klon rdzawy ‘Wintergold’, który wyróżnia się prążkowaną, biało-złotą korą.
  • klon pensylwański, który ma prążkowaną korę.

Niektóre klony, na przykład klon strzępiastokory, mają oryginalne złuszczenia kory.

Inne najpopularniejsze krzewy o ozdobnej korze

W ogrodzie warto posadzić także inne gatunki drzew i krzewów o ozdobnej korze:

  • trzmielinę oskrzydloną (odmiany ‘Compactus’, ‘Macrophyllus’, ‘Timber Creek’),
  • trzmielinę korkową,
  • stewarcję kameliowatą o korze z nieregularnymi przebarwieniami,
  • żarnowce o zielonych pędach, np. żarnowiec miotlasty ‘Firefly’,
  • okazały platan klonolistny wyróżniający się oryginalną, łaciatą korą.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Bukiet z ostróżki i gipsówki
Bukiet z ostróżki i gipsówki

Bukiet biało-niebieski z gipsówki, róż, ostróżki. Forma bukietu jest lekko boho- czyli...

Przeczytaj też:
Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie
Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie

Jałowce to iglaki bardzo chętnie sadzone w ogrodach, przede wszystkim ze względu ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia