Ciekawy pomysł do ogrodu: płotek z wikliny. ZDJĘCIA: instrukcja krok po kroku

2014-11-03 13:38

Wiklinowy płotek to znakomity pomył na wydzielenie zakątka w ogrodzie. Gotowy płotek z wiklinowych gałązek można kupić, ale gdy zrobimy go własnymi rękami będzie cieszył podwójnie. Zobacz na ZDJĘCIACH jak zrobić płotek z wikliny.

Dawniej wyroby wiklinowe można było znaleźć w większości domostw. Dziś również cieszy się dużą popularnością. Wiklinowe kosze, skrzynie czy regały zdobią niejedno wnętrze. Do aranżacji balkonów czy tarasów wykorzystuje się często wiklinowe donice.
Wiklina to także znakomity materiał do zastosowania w aranżacji ogrodu. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie tego materiału w ogrodzie jest płotek z wikliny, którym można na przykład oddzielić kącik wypoczynkowy od reszty ogrodu.
Taki wiklinowy płotek można zrobić samodzielnie.

Skąd wziąć gałązki wiklinowe na płotek?

Pędy wikliny najłatwiej kupić, np. z plantacji wikliny. Innym sposobem jest samodzielny zbiór z krzewów dziko rosnących. Pamiętajmy jednak o tym, że na terenach objętych programem Natura 2000 musimy najpierw uzyskać pozwolenie na zbiór. Pędy wikliny ścinamy, gdy liście opadną, a więc w okresie spoczynku wegetacyjnego (trwającego aż do wiosny). Wycinamy pędy całkowicie zdrewniałe – najlepsze do wyplatania są gałązki 1–2-letnie o średnicy do 1 cm.
Pamiętajmy, że zakupione bądź zebrane pędy wikliny z czasem tracą swoje właściwości plastyczne, dlatego należy je szybko wykorzystać, w ciągu 1–2 tygodni (jeśli czas ten się wydłuży, przed użyciem trzeba je moczyć w wodzie przez jakiś czas). Do wykonania płotka wybieramy najgrubsze i najdłuższe pędy wikliny.
Do wyplatania najlepsze są pędy podeschnięte, ale jednocześnie elastyczne – można to sprawdzić nawijając pędy na palec. Gałązki wikliny mogą być nieoczyszczone z kory lub oczyszczone.

Jak zrobić wiklinowy płotek – instrukcja krok po kroku

  • Do wykonania wiklinowego płotka wybieramy najgrubsze i najdłuższe pędy. Sekatorem przycinamy ich końce pod ostrym kątem, aby łatwiej było wbić je w ziemię.
  • Wbijamy pionowo w ziemię grupami – po trzy pędy – w odległości 10 cm. W ten sposób tworzymy stelaż.
  • Przy każdej grupie trzech pędów umieszczonych pionowo, wbijamy w ziemię pod jak najmniejszym kątem po dwie gałązki.
  • Kierując się zasadą: z przodu omijamy dwie grupy pionowo wbitych pędów, z tyłu omijamy jedną grupę, przeciągamy witki, co jakiś czas dokładając nowy pęd.
  • Tak utworzony warkocz stabilizuje całą konstrukcję.
  • Konstrukcję płotka z łagodnymi „falami” uzyskujemy dzięki przeplataniu dodatkowych pędów w dowolnie wybranym miejscu.
  • Kiedy nasza konstrukcja osiągnie zamierzoną wysokość, zakańczamy ją używając do tego pędów ze pionowego stelażu – przeplatamy je między pędami konstrukcji płotka.

Zobacz ZDJĘCIA: jak zrobić wiklinowy płotek do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie