Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Bluszcz pospolity: zimozielone pnącze do ogrodu, na balkon, taras i do domu. Uprawa i zastosowanie bluszczu
Pomysły na ogród

Bluszcz pospolity: zimozielone pnącze do ogrodu, na balkon, taras i do domu. Uprawa i zastosowanie bluszczu

Bluszcz znakomicie nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniu - wspinając sie po płocie tworzy szczelną zielona zasłonę

Bluszcz pospolity to popularne zimozielone pnącze, chętnie sadzone w ogrodach. Bluszcz często też uprawia się w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także jako roślinę doniczkową we wnętrzach. Bluszcz to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się na różnych stanowiskach. Dowiedz się, jakie wymagania ma bluszcz i jakie jest jego zastosowanie. Uprawa bluszczu w ogrodzie, na balkonie, tarasie i w domu.

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) należy do rodziny araliowatych (Araliaceae). Jest jedynym przedstawicielem tej rodziny występującym naturalnie w Polsce. Można go spotkać w lasach, w zaroślach i na klifach. Stanowi zimowy pokarm dla niektórych zwierząt, w tym jeleniowatych. Do 2014 roku objęty był ochroną gatunkową. Jest to jednak gatunek, który uprawia się przede wszystkim w ogrodach, w parkach oraz zieleni miejskiej. Ma niewielkie wymagania i łatwo przystosowuje się do zmiennych warunków. Finalnie pędy bluszczu osiągają nawet 15-20 m długości. Bluszcz tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór. Liście bluszczu są skórzaste, zimozielone i mogą osiągać 2-10 cm długości.

>>Przeczytaj też: Zielone ściany z roślin - rośliny chronią przed hałasem

Bluszcz - wymagania i uprawa

Bluszcz najlepiej sadzić w miejscach częściowo lub całkowicie zacienionych. Odmiany o barwnych liściach wymagają nieco więcej słońca. Warto wybierać stanowiska osłonięte od wiatru – na otwartych przestrzeniach może przemarzać. Roślina jest tolerancyjna względem podłoża. Gleba powinna być jednak umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna o odczynie zasadowym. Sadzonki wysadza się jesienią lub wiosną. Po posadzeniu powinno się skrócić pędy tak, aby nie przekraczały 15-20 cm długości. W pierwszych miesiącach uprawy okazy powinno się podlewać. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. Można użyć wolno działających nawozów, najlepiej organicznych, które dodatkowo użyźniają podłoże. Zbyt duże przyrosty można przyciąć. Zabieg zaleca się przeprowadzić w okresie wiosennym. Bluszcz w dobrych warunkach rośnie ekspansywnie i czasami jest inwazyjny. W chłodniejszych rejonach Polski przed nadejściem mrozów pnącze warto okryć (np. gałązkami iglaków). Jest rzadko atakowane przez szkodniki. Czasem natomiast jest porażane przez choroby grzybowe i choroby fizjologiczne, np. przy nadmiarze wody w glebie. Bluszcz łatwo rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

 

Zastosowanie bluszczu w ogrodzie i w domu

Bluszcz wykorzystuje się w ogrodach uniwersalnie, niezależnie od stylu. Nadaje się nawet do założeń naturalistycznych. Warto go uprawiać pod koroną drzew i krzewów. Może oplatać pnie starych drzew (to częsty widok w ogrodach angielskich i klasycznych). Dobrze dekoruje stare mury i ogrodzenia. W cienistych miejscach może posłużyć jako roślina okrywowa. Potrafi tworzyć szczelne ściany – dlatego nadaje się na żywopłoty (prowadzone na siatce). Jest uprawiany także jako roślina doniczkowa. Odmiany miniaturowe często sadzi się w kwietnikach i szklanych miniogrodach z innymi gatunkami ozdobnymi z kwiatów lub liści. Można go uprawiać w ogrodach wertykalnych. Pnącze wykorzystuje się także w ziołolecznictwie i przemyśle kosmetycznym. Nie wolno go jednak używać w domowych warunkach – wszystkie części są trujące. Dawniej w medycynie ludowej bluszcz były wykorzystywany jako środek wykrztuśny – z różnym skutkiem.

>>Przeczytaj też: Dlaczego warto sadzić pnącza w ogrodzie?

Ciekawe odmiany bluszczu

Poszczególne odmiany bluszczu różnią się silą wzrostu i wyglądem. W drugim przypadku dotyczy to w szczególności wielkości, kształtu i wybarwienia liści.

 • 'Glacier’ - odmiana o liściach zielono-srebrzystych, obrzeżonych;
 • 'Spetchley' – odmiana miniaturowa dorastająca do 30 cm długości. Liście ciemnozielone, strzałkowate;
 • ‘Goldheart’ - odmiana o pięknie wybarwionych zielonych liściach z żółtym środkiem;
 • 'Erecta' – odmiana wytwarzająca sztywne, wzniesione pędy;
 • 'Parsley Crested' – odmiana o liściach jasnozielonych z karbowanymi brzegami;
 • 'Szara Stopka' – odmiana o rzadkim, owalnym kształcie liści;
 • 'Woerner'- odmiana o klapowatych, jednolicie zabarwionych liściach;
 • 'Harald' – odmiana o liściach ciemnozielonych z białymi plamami na brzegach;
 • ‘Luzii’- odmiana o liściach zielonych z żółtawymi przebarwieniami;
 • 'Golden Ingolt' - odmiana o pstrych liściach;
 • 'Congesta' – odmiana o gęstym, krzewiastym pokroju;
 • 'Baltica' - odmiana o małych, złociście żyłkowanych liściach.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

I znów rok przeleciał
I znów rok przeleciał

Ups, jeden wpis rocznie to nie jest powód do zadowolenia ale cóż robić jak czasu brak. Nie wiem jak...

Przeczytaj też:
WARSZAWA W KWIATACH I ZIELENI - konkurs! 30 czerwca koniec zgłoszeń!
WARSZAWA W KWIATACH I ZIELENI - konkurs! 30 czerwca koniec zgłoszeń!

Już tylko do 30 czerwca można nadsyłać zgłoszenia do 34. konkursu „Warszawa ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia