Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Bluszcz pospolity: zimozielone pnącze do ogrodu, na balkon, taras i do domu. Uprawa i zastosowanie bluszczu
Pomysły na ogród

Bluszcz pospolity: zimozielone pnącze do ogrodu, na balkon, taras i do domu. Uprawa i zastosowanie bluszczu

Bluszcz znakomicie nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniu - wspinając sie po płocie tworzy szczelną zielona zasłonę

Bluszcz pospolity to popularne zimozielone pnącze, chętnie sadzone w ogrodach. Bluszcz często też uprawia się w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także jako roślinę doniczkową we wnętrzach. Bluszcz to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się na różnych stanowiskach. Dowiedz się, jakie wymagania ma bluszcz i jakie jest jego zastosowanie. Uprawa bluszczu w ogrodzie, na balkonie, tarasie i w domu.

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) należy do rodziny araliowatych (Araliaceae). Jest jedynym przedstawicielem tej rodziny występującym naturalnie w Polsce. Można go spotkać w lasach, w zaroślach i na klifach. Stanowi zimowy pokarm dla niektórych zwierząt, w tym jeleniowatych. Do 2014 roku objęty był ochroną gatunkową. Jest to jednak gatunek, który uprawia się przede wszystkim w ogrodach, w parkach oraz zieleni miejskiej. Ma niewielkie wymagania i łatwo przystosowuje się do zmiennych warunków. Finalnie pędy bluszczu osiągają nawet 15-20 m długości. Bluszcz tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór. Liście bluszczu są skórzaste, zimozielone i mogą osiągać 2-10 cm długości.

>>Przeczytaj też: Zielone ściany z roślin - rośliny chronią przed hałasem

Bluszcz - wymagania i uprawa

Bluszcz najlepiej sadzić w miejscach częściowo lub całkowicie zacienionych. Odmiany o barwnych liściach wymagają nieco więcej słońca. Warto wybierać stanowiska osłonięte od wiatru – na otwartych przestrzeniach może przemarzać. Roślina jest tolerancyjna względem podłoża. Gleba powinna być jednak umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna o odczynie zasadowym. Sadzonki wysadza się jesienią lub wiosną. Po posadzeniu powinno się skrócić pędy tak, aby nie przekraczały 15-20 cm długości. W pierwszych miesiącach uprawy okazy powinno się podlewać. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. Można użyć wolno działających nawozów, najlepiej organicznych, które dodatkowo użyźniają podłoże. Zbyt duże przyrosty można przyciąć. Zabieg zaleca się przeprowadzić w okresie wiosennym. Bluszcz w dobrych warunkach rośnie ekspansywnie i czasami jest inwazyjny. W chłodniejszych rejonach Polski przed nadejściem mrozów pnącze warto okryć (np. gałązkami iglaków). Jest rzadko atakowane przez szkodniki. Czasem natomiast jest porażane przez choroby grzybowe i choroby fizjologiczne, np. przy nadmiarze wody w glebie. Bluszcz łatwo rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

 

Warto wiedzieć

Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT

Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT

„Jednym z najbardziej cenionych gatunków krzewów ozdobnych są rododendrony. Różne kolory kwiatów i zimozielone błyszczące liście nie mają sobie równych. Musimy jednak pamiętać, że wygląd krzewu, jego rozwój, odporność na choroby oraz obfitość kwitnienia są uwarunkowane dostępnością składników pokarmowych. Dlatego tak ważne jest coroczne stosowanie nawozów dla roślin kwasolubnych, ponieważ ich skład spełnia wymagania rododendronów i pozwoli w pełni cieszyć się ich pięknem.

Więcej porad na www.ziemovit.pl" 

Zastosowanie bluszczu w ogrodzie i w domu

Bluszcz wykorzystuje się w ogrodach uniwersalnie, niezależnie od stylu. Nadaje się nawet do założeń naturalistycznych. Warto go uprawiać pod koroną drzew i krzewów. Może oplatać pnie starych drzew (to częsty widok w ogrodach angielskich i klasycznych). Dobrze dekoruje stare mury i ogrodzenia. W cienistych miejscach może posłużyć jako roślina okrywowa. Potrafi tworzyć szczelne ściany – dlatego nadaje się na żywopłoty (prowadzone na siatce). Jest uprawiany także jako roślina doniczkowa. Odmiany miniaturowe często sadzi się w kwietnikach i szklanych miniogrodach z innymi gatunkami ozdobnymi z kwiatów lub liści. Można go uprawiać w ogrodach wertykalnych. Pnącze wykorzystuje się także w ziołolecznictwie i przemyśle kosmetycznym. Nie wolno go jednak używać w domowych warunkach – wszystkie części są trujące. Dawniej w medycynie ludowej bluszcz były wykorzystywany jako środek wykrztuśny – z różnym skutkiem.

>>Przeczytaj też: Dlaczego warto sadzić pnącza w ogrodzie?

Ciekawe odmiany bluszczu

Poszczególne odmiany bluszczu różnią się silą wzrostu i wyglądem. W drugim przypadku dotyczy to w szczególności wielkości, kształtu i wybarwienia liści.

 • 'Glacier’ - odmiana o liściach zielono-srebrzystych, obrzeżonych;
 • 'Spetchley' – odmiana miniaturowa dorastająca do 30 cm długości. Liście ciemnozielone, strzałkowate;
 • ‘Goldheart’ - odmiana o pięknie wybarwionych zielonych liściach z żółtym środkiem;
 • 'Erecta' – odmiana wytwarzająca sztywne, wzniesione pędy;
 • 'Parsley Crested' – odmiana o liściach jasnozielonych z karbowanymi brzegami;
 • 'Szara Stopka' – odmiana o rzadkim, owalnym kształcie liści;
 • 'Woerner'- odmiana o klapowatych, jednolicie zabarwionych liściach;
 • 'Harald' – odmiana o liściach ciemnozielonych z białymi plamami na brzegach;
 • ‘Luzii’- odmiana o liściach zielonych z żółtawymi przebarwieniami;
 • 'Golden Ingolt' - odmiana o pstrych liściach;
 • 'Congesta' – odmiana o gęstym, krzewiastym pokroju;
 • 'Baltica' - odmiana o małych, złociście żyłkowanych liściach.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, materiały prasowe
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Zwiastuny wiosny
Zwiastuny wiosny

Dawno niczego nie napisałam, ale słońce i zbliżająca się wielkimi krokami kalendarzowa wiosna -...

Przeczytaj też:
Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach
Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Krzewy ozdobne tworząc podstawę kompozycji ogrodu, są jednocześnie jego wielką ozdobą - ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia