Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Aranżacja ogrodu. Pomysł na kolory w ogrodzie
Pomysły na ogród

Aranżacja ogrodu. Pomysł na kolory w ogrodzie

Odpowiednio dobierając rośliny, kreujemy nastrój i przestrzeń ogrodu

Przy projektowaniu warto przemyśleć aranżację ogrodu pod kątem zestawień kolorystycznych i znaleźć pomysł na kolory w ogrodzie. Jakie kolory w ogrodzie zastosować? Jak dobrać rośliny, aby tworzyły harmonijną kompozycję kolorystyczną? Aranżacja ogrodu: kolory w ogrodzie.

Aranżacja ogrodu: kolory w ogrodzie

Kolory w ogrodzie mają znaczenie: odpowiednio dobierając rośliny, kreujemy nastrój ogrodu. Kolorem kwiatów i liści możemy też korygować przestrzeń - rozświetlić cieniste zakątki, schłodzić miejsca rozpalone słońcem. Przyroda dopuszcza wszelkie zestawienia kolorystyczne, nie ma złych czy dobrych połączeń. Na przykład czerwony, pomarańczowy i intensywnie różowy we wnętrzach rzadko stosowane, tworzą w ogrodzie ekspresyjną kompozycję pełną radości. Fiolet połączony z ciemnym różem to zestawienie dostojne i spokojne, z odcieniami barwy żółtej (najlepiej rozbielonej i zielonkawej) tworzy kompozycję bardzo atrakcyjną i wyciszoną. Ożywi ją dodatek purpury. Połączenie ciemno- i jasnoniebieskiego z białym daje wrażenie elegancji i spokoju, jednak może też być odbierane jako smutne. Rozweseli je odrobina koloru pomarańczowego lub żółtego. Najbardziej uniwersalna jest biel, podkreśla inne barwy i wprowadza harmonię.

Aranżacja ogrodu: łączenie kolorów kwiatów i liści

Tworząc kompozycje ogrodowe, można wybierać nie tylko rośliny kwitnące w jednej tonacji, ale też o odpowiednio zabarwionych liściach (na przykładna bordowo) albo takie, które nie kwitną i różnią się wyłącznie odcieniemi nasyceniem zieleni. Trzeba jednak uważać, bo nadmiar jednakowych bodźców może być monotonny i atrakcyjności kompozycji monochromatycznej może zagrozić nuda. Aby do tego nie dopuścić, warto zastosować element kontrastujący. Może to być roślina o odpowiednio dobranej barwie albo mała architektura: brama, ławka, drobne elementy – ceramiczne kule, pojemniki albo rzeźby. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i odwagi w kreowaniu kompozycji.

Aranżacja ogrodu: wpływ kolorów na samopoczucie

Kolory w ogrodzie różnie wpływają na nasze samopoczucie. Ciepłe: odcienie żółtego, pomarańcze, czerwienie pobudzają organizmi poprawiają nastrój. Sprawiają, że wnętrze, w którym zostały użyte, wydaje się cieplejsze. Barwy zimne: odmiany niebieskości, zieleni i fioletów, a także biele i szarości uspokajają i łagodzą emocje. Powiększają optycznie przestrzeń i chłodzą. O tym, jak odbieramy barwy, decyduje stopień ich nasycenia. Na przykład czerwony, gdy jest rozbielony, pobudza słabiej niż intensywny. Jeśli skłania się w kierunku fioletu, staje się chłodniejszy i spokojniejszy, a jeżeli w kierunku żółtego – cieplejszy. Reakcja na barwy jest w pewnym stopniu sprawą indywidualną, dlatego przy wyborze kompozycji trzeba się kierować osobistymi doświadczeniami. To, co jednej osobie daje poczucie odprężenia, dla drugiej może być przytłaczające, co jednych uspokaja– innych wprowadza w melancholię.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Murator Numer Specjalny Extra Piękne Ogrody
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Wiosna !
Wiosna !

No, już prawie ;) W moich bukietach już gości wiosna, bo tak bardzo nie mogę się jej doczekać... A...

Przeczytaj też:
Ogród przydomowy: pomysły na aranżację małego ogrodu. ZDJĘCIA
Ogród przydomowy: pomysły na aranżację małego ogrodu. ZDJĘCIA

Ogrody przydomowe często są niewielkie. Radzimy, co zrobić by aranżacja ogrodu była ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia