Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Aranżacja ogrodu. Pomysł na kolory w ogrodzie
Pomysły na ogród

Aranżacja ogrodu. Pomysł na kolory w ogrodzie

Odpowiednio dobierając rośliny, kreujemy nastrój i przestrzeń ogrodu

Przy projektowaniu warto przemyśleć aranżację ogrodu pod kątem zestawień kolorystycznych i znaleźć pomysł na kolory w ogrodzie. Jakie kolory w ogrodzie zastosować? Jak dobrać rośliny, aby tworzyły harmonijną kompozycję kolorystyczną? Aranżacja ogrodu: kolory w ogrodzie.

Aranżacja ogrodu: kolory w ogrodzie

Kolory w ogrodzie mają znaczenie: odpowiednio dobierając rośliny, kreujemy nastrój ogrodu. Kolorem kwiatów i liści możemy też korygować przestrzeń - rozświetlić cieniste zakątki, schłodzić miejsca rozpalone słońcem. Przyroda dopuszcza wszelkie zestawienia kolorystyczne, nie ma złych czy dobrych połączeń. Na przykład czerwony, pomarańczowy i intensywnie różowy we wnętrzach rzadko stosowane, tworzą w ogrodzie ekspresyjną kompozycję pełną radości. Fiolet połączony z ciemnym różem to zestawienie dostojne i spokojne, z odcieniami barwy żółtej (najlepiej rozbielonej i zielonkawej) tworzy kompozycję bardzo atrakcyjną i wyciszoną. Ożywi ją dodatek purpury. Połączenie ciemno- i jasnoniebieskiego z białym daje wrażenie elegancji i spokoju, jednak może też być odbierane jako smutne. Rozweseli je odrobina koloru pomarańczowego lub żółtego. Najbardziej uniwersalna jest biel, podkreśla inne barwy i wprowadza harmonię.

Aranżacja ogrodu: łączenie kolorów kwiatów i liści

Tworząc kompozycje ogrodowe, można wybierać nie tylko rośliny kwitnące w jednej tonacji, ale też o odpowiednio zabarwionych liściach (na przykładna bordowo) albo takie, które nie kwitną i różnią się wyłącznie odcieniemi nasyceniem zieleni. Trzeba jednak uważać, bo nadmiar jednakowych bodźców może być monotonny i atrakcyjności kompozycji monochromatycznej może zagrozić nuda. Aby do tego nie dopuścić, warto zastosować element kontrastujący. Może to być roślina o odpowiednio dobranej barwie albo mała architektura: brama, ławka, drobne elementy – ceramiczne kule, pojemniki albo rzeźby. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i odwagi w kreowaniu kompozycji.

Aranżacja ogrodu: wpływ kolorów na samopoczucie

Kolory w ogrodzie różnie wpływają na nasze samopoczucie. Ciepłe: odcienie żółtego, pomarańcze, czerwienie pobudzają organizmi poprawiają nastrój. Sprawiają, że wnętrze, w którym zostały użyte, wydaje się cieplejsze. Barwy zimne: odmiany niebieskości, zieleni i fioletów, a także biele i szarości uspokajają i łagodzą emocje. Powiększają optycznie przestrzeń i chłodzą. O tym, jak odbieramy barwy, decyduje stopień ich nasycenia. Na przykład czerwony, gdy jest rozbielony, pobudza słabiej niż intensywny. Jeśli skłania się w kierunku fioletu, staje się chłodniejszy i spokojniejszy, a jeżeli w kierunku żółtego – cieplejszy. Reakcja na barwy jest w pewnym stopniu sprawą indywidualną, dlatego przy wyborze kompozycji trzeba się kierować osobistymi doświadczeniami. To, co jednej osobie daje poczucie odprężenia, dla drugiej może być przytłaczające, co jednych uspokaja– innych wprowadza w melancholię.

Warto wiedzieć

Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT

Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT

„Jednym z najbardziej cenionych gatunków krzewów ozdobnych są rododendrony. Różne kolory kwiatów i zimozielone błyszczące liście nie mają sobie równych. Musimy jednak pamiętać, że wygląd krzewu, jego rozwój, odporność na choroby oraz obfitość kwitnienia są uwarunkowane dostępnością składników pokarmowych. Dlatego tak ważne jest coroczne stosowanie nawozów dla roślin kwasolubnych, ponieważ ich skład spełnia wymagania rododendronów i pozwoli w pełni cieszyć się ich pięknem.

Więcej porad na www.ziemovit.pl" 

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, materiały prasowe
Źródło: Murator Numer Specjalny Extra Piękne Ogrody
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kwiat krotonu
Kwiat krotonu

W mojej kolekcji zakwitła kolejna roślina. Była już fotografia kwiatu draceny, a tym razem kwiat...

Przeczytaj też:
Wiciokrzewy – najpopularniejsze gatunki i odmiany wiciokrzewów do ogrodu i na balkon
Wiciokrzewy – najpopularniejsze gatunki i odmiany wiciokrzewów do ogrodu i na balkon

Wiciokrzewy to jedne z najpiękniejszych pnączy uprawianych w ogrodzie, na balkonie oraz ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia