Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Aranżacje ogrodów: ogród w cieniu. Jakie rośliny do cienia
Pomysły na ogród

Aranżacje ogrodów: ogród w cieniu. Jakie rośliny do cienia

Jak urządzić OGRÓD W CIENIU? Na zacienionej działce można wyczarować magiczny ogród: ładne aranżacje ogrodów w cieniu. Trzeba tylko odpowiednio dobrać rośliny do cienia. Ogród w cieniu - pomysły na aranżacje ogrodów.

Ogród w cieniu też może być efektowny. Radzimy, jak urządzić ogród w cieniu. Zobacz pomysły na aranżacje ogrodów, radzimy jakie wybrać rośliny do cienia, by stworzyć ładne ogrodowe kompozycje. Każda działka ma małe lub większe zacienione fragmenty terenu. Cień rzucany jest przez własny lub sąsiednie domy, szczelne, wysokie ogrodzenia, rozłożyste drzewa i wysokie krzewy oraz elementy małej architektury. Zdarzają się takie posesje, na których światła słonecznego brakuje przez większą część dnia: taki ogród w cieniu wymaga dobrego projektu i odpowiednio dobranych roślin.

Aranżacje ogrodów w cieniu: o tym warto pamiętać

W miejscach zacienionych ogrodu ziemia zazwyczaj jest wilgotna i wolniej się nagrzewa, nawet w gorące letnie dni. A więc ogród w cieniu ma warunki siedliskowe, których większość roślin ozdobnych nie toleruje. Jeżeli w ogrodzie w cieniu posadzimy drzewa, krzewy, byliny i rośliny jednoroczne, ignorując ich potrzeby, będą kwitły mało lub wcale, ich liście staną się blade, a pędy słabe i wyciągnięte. Usytuowanie ogrodu w cieniu źle wpłynie też na kondycję roślin, wzrośnie ich podatność na choroby i ataki szkodników. W efekcie ogród w cieniu będzie wyglądał żałośnie. By uniknąć takiej sytuacji, wystarczy zaakceptować istniejące w nim warunki i docenić zalety cienistych kompozycji. Aranżacje ogrodów w cieniu muszą być dobrze przemyślane.
Projektując aranżacje ogrodów w cieniu postawmy na bujne rośliny – a tak zazwyczaj rosną te tolerujące niedobór słońca – to doskonały materiał kompozycyjny. Pamiętaj, że ogród w cieniu potrzebuje mniej podlewania, zaś zastane na działce duże drzewa (mimo że jesienią przysparzają pracy, zasypując ogród liśćmi) są prawdziwym skarbem – dostarczają tlenu oraz chronią przed wiatrem.

Ogród w cieniu: dobór roślin do stanowiska

W aranżacji ogrodu w cieniu powinny się znaleźć jedynie takie rośliny, które w mniejszym lub większym stopniu tolerują niedobór światła. Wbrew pozorom w tej grupie roślin do cienia jest wiele gatunków pięknie kwitnących. Najlepiej w aranżacji ogrodu w cieniu czują się te rośliny, których „przodkowie” pochodzą z lasów. By rosły w odpowiednich warunkach, warto przez kilka dni (pochmurnych i słonecznych), o różnych porach, uważnie przyglądać się miejscu, które chcemy zagospodarować. To pozwoli wyznaczyć w aranżacji ogrodu strefy całkowicie zacienione oraz te, które słońce oświetla w godzinach rannych lub popołudniowych. Do dyspozycji mamy niskie rośliny zadarniające do cienia, które łatwo się rozrastają i pokrywają całe połacie terenu, byliny do cienia o dużych ozdobnych liściach albo efektownie kwitnące, krzewy do cienia rozmaitej wysokości, a także pnącza i niewysokie drzewa do cienia. Popołudniowe słońce bardziej wysusza glebę niż poranne – pod tym kątem też trzeba dobierać rośliny do nasadzeń. Od strony wschodniej dobrze poczują się te najlepiej znoszące cień, zaś od zachodniej – potrzebujące nieco więcej światła, a mniej wody w podłożu.

Aranżacje ogrodów: byliny do cienia

Byliny do cienia doskonale nadają się do aranżacji ogrodów. Są mało wymagające i szybko się rozrastają. Jeśli masz ogród w cieniu, możesz posadzić następujące byliny: bluszczyk kurdybanek, bergenia sercowata, bodziszki: wspaniały i himalajski, ciemierniki, dąbrówka rozłogowa, dziurawiec, fiołek wonny, funkia gajowiec, żółty jaskier rozłogowy, jasnota plamista, jarzmianka większa, języczki, kosaciec syberyjski, kokoryczka wielokwiatowa, konwalia majowa, miodunka plamista, naparstnica purpurowa, odętka wirginijska, parzydło leśne, pluskwica groniasta, przebiśniegi, przytulia wonna, podagrycznik pospolity 'Variegatum', rodgersje, runianka, szafirki, tojad mocny, tawułka, paprocie, poziomkówka indyjska, wilczomlecz złoty, zawilec leśny.

Aranżacje ogrodów: pnącza do cienia

W aranżacji ogrodu w cieniu przydadzą się też pnącza, które potrafią stworzyć zaciszne, osłonięte zielone zakątki. W ogrodzie w cieniu sprawdzą się następujące pnącza: bluszcz pospolity, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny, przywarka japońska, niektóre odmiany powojników.

Aranżacje ogrodów: drzewa i krzewy liściaste do cienia

Ogród w cieniu, jak każa aranżacja potrzebuje drzew i krzewów ozdobnych. Polecamy drzewa i krzewy do cienia, tj.: grab pospolity, miłorząb dwuklapowy, azalia japońska, barwinek pospolity, bukszpan pospolity, golteria pełzająca, hortensje: bukietowa, dębolistna i ogrodowa, irga Dammera 'Eicholtz', 'Major', 'Skogholm', kalina sztywnolistna, kiścień Waltera, laurowiśnia wschodnia, ligustr pospolity, mahonia pospolita, ostrokrzew Meserwy, pieris japoński, porzeczka alpejska,

Aranżacje ogrodów: różaneczniki do cienia

Różnaczeniki do cienia: jakuszmiański i wielkokwiatowy, śnieguliczka Chenoulta, trzmielina Fortune’a 'Coloratus'.

Aranżacje ogrodów: drzewa i krzewy iglaste do cienia

W ogrodzie w cieniu można też posadzić iglaki. Do cienia nadają się: cisy pospolity i pośredni, choina kanadyjska, mikrobiota syberyjska, żywotnik japoński.

Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Murator Numer specjalny Mój Ogród
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Wianki - alternatywa dla welonu
Wianki - alternatywa dla welonu

Kolejny wianek. Przy cotygodniowej ich produkcji sama z przyjemnością bym zastąpiła mój welon...

Przeczytaj też:
Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach
Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Krzewy ozdobne tworząc podstawę kompozycji ogrodu, są jednocześnie jego wielką ozdobą - ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia