Pomysł na podział przestrzeni ogrodu

2013-04-16 14:58
pergola
Autor: Daniel Rumiancew Kamienny murek i pergola obrośnięta glicynią tworzą swoistą bramę do innej rzeczywistości

Sprawdzone sposoby na aranżację ogrodu. Podsuwamy pomysły na podział przestrzeni ogrodu i uzyskanie tajemniczych ogrodowych zakątków. Jak podzielić ogród na części?

Atrakcyjność ogrodu wynika w dużej mierze z możliwości odkrywania w nim zaskakujących zmian związanych nie tylko z porami roku czy z pewną nieprzewidywalnością rozwoju roślin, obfitości kwitnienia i owocowania. Jeżeli wszystko w ogrodzie jest oczywiste i widoczne, nie ma przyjemności, jaką dają niespodzianka, tajemnica i zaskoczenie. Dlatego warto podzielić ogród na części. Jeśli natomiast przestrzeń wokół domu ukształtujemy tak, że powstaną ogrodowe wnętrza różniące się między sobą charakterem, będziemy mogli wypoczywać, wybierając miejsce według naszych aktualnych potrzeb: w słońcu lub w cieniu, w zacisznym kameralnym zakątku, na trawniku lub wśród kwitnących właśnie roślin. Ogród ukształtowany w jedno wnętrze ma też inną wadę – trudno znaleźć w nim odpowiednie miejsce dla elementów mało estetycznych, lecz niezbędnych, jak kompostownik, pojemniki na śmieci czy placyk gospodarczy.

Aranżacja ogrodu: podział przestrzeni ogrodu

Podział ogrodu na mniejsze części to dobre rozwiązanie przy zagospodarowywaniu dużego terenu, ale można je zastosować także na małych działkach. Nawet w niewielkiej przestrzeni odpowiednio rozmieszczone przesłony– trejaże obrośnięte pnączami czy malownicze grupy roślin – tworzą wrażenie, że za nimi kryje się coś jeszcze. Warto zastosować w dzieleniu przestrzeni na przykład metodę kulisowania, czyli dyskretnego przesłaniania najbardziej odległej części działki, sygnalizowania istnienia na dalszym planie atrakcyjnej przestrzeni. Podziały sprawdzają się na działkach długich i wąskich, szerokości niewiele większej niż stojący na nich dom. Można optycznie poprawić ich proporcje, dzieląc w poprzek przestrzeń ogrodu. Można to uczynić, stawiając kratownice, po których wspinają się pnącza, albo posadzić grupy krzewów tak, aby z okien domu nie było widać granicy działki. Skracając perspektywę ogrodu, sprawimy, że wyda się on szerszy.

Aranżacja ogrodu: tajemnicze zakątki w ogrodzie

Do ukształtowania terenu posesji w sposób interesujący i zarazem praktyczny warto wykorzystywać elementy małej architektury, takie jak murki, pergole, trejaże, kratki, a także elementy roślinne, czyli żywopłoty i szpalery oraz luźne grupy roślin. W małych ogrodach podział może być sprawą umowną – doskonale się wtedy sprawdzają przesłony bardziej ażurowe, takie jak kratki i trejaże porośnięte delikatnymi pnączami, wysokie rośliny sadzone szeregiem lub pojedyncze rośliny o wyrazistym kształcie. W dużych ogrodach, wydzielając kameralne wnętrza o odmiennym charakterze, możemy sobie pozwolić na zastosowanie zdecydowanych podziałów i szczelnych zasłon.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie