Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Aranżacja ogrodu: rośliny w pojemnikach. Jakie kwiaty w pojemnikach będą ozdobą ogrodu
Pomysły na ogród

Aranżacja ogrodu: rośliny w pojemnikach. Jakie kwiaty w pojemnikach będą ozdobą ogrodu

Dawniej rośliny w pojemnikach należały do balkonów i tarasów, teraz stały się ważne w aranżacji ogrodu. Rośliny w pojemnikach dobrze uprawiane są prawdziwą ozdobą ogrodu – ożywiają kompozycję i podnoszą prestiż aranżacji ogrodu.

Rośliny w pojemnikach to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią wykazywać się inwencją w aranżacji ogrodu. Kwiaty w pojemnikach można wykorzystywać zarówno w małej, jak i rozległej przestrzeni. Ważne, aby wybrać rośliny do pojemników odpowiedniej wielkości, i starannie dobrać do nich pojemniki, bo dopiero razem stworzą naprawdę efektowną całość. Możemy posadzić rośliny w pojemnikach oddzielnie lub tworzyć oryginalne kompozycje z wielu egzemplarzy różnej wielkości albo o rozmaitej barwie kwiatów bądź liści. Duże pojedyncze rośliny w pojemnikach mogą pełnić funkcję elementów rzeźbiarskich w aranżacji ogrodu. Możliwości jest bardzo wiele – aranżacja ogrodu z roślinami w pojemnikach pozwoli stworzyć piękne, zmieniające się zależnie od pór roku wnętrza ogrodowe. Aranżacja ogrodu będzie efektowna, ponieważ dużą zaletą roślin w pojemnikach jest ich mobilność: możemy dowolnie zmieniać ustawienie, wymieniać marniejące egzemplarze, dodawać nowe, co roku albo po zmianie pór roku przestawiać je, tworząc urokliwe zakątki w takich częściach ogrodu, w jakich najbardziej tego potrzebujemy.

Rośliny w pojemnikach: jaki wybrać pojemniki do ogrodu

Do sadzenia roślin w pojemnikach możemy wykorzystywać donice ceramiczne, skrzynie drewniane, kosze z włókna kokosowego, bambusa i wikliny, pojemniki
metalowe, a nawet szklane. Ważne, aby stwarzyć roślinom w pojemnikach jak najlepsze warunki rozwoju. Ponadto pojemniki powinny podkreślać urodę kwiatów i równocześnie same być ozdobą w aranżacji ogrodu. Trzeba więc kształt, barwę i materiał pojemników, w których chcemy posadzić rośliny, dobrać do charakteru i aranżacji ogrodu czy tarasu, a także do architektury, której mają towarzyszyć. I oczywiście do wybranej rośliny. Pamiętajmy, że pojemniki dla roślin wieloletnich zimujących w ogrodzie muszą być mrozoodporne. Wielkość pojemnika powinna być zawsze dostosowana do bryły korzeniowej rośliny – gdy chcemy, by rosła w nim kilka lat, musi on być obszerny. Ponieważ większość roślin nie toleruje zalewania korzeni, w dnie powinny być otwory odpływowe. Jeżeli ich nie ma, koniecznie należy nasypać na dno warstwę keramzytu lub żwiru granitowego (jej grubość zależy od wielkości pojemnika i systemu korzeniowego rośliny).

Rośliny w pojemnikach: pielęgnacja roślin

Rośliny w pojeminkach będą ozdobą ogrodu i tarasu, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad dotyczących ich pielęgnacji.

1. Rośliny w pojemnikach podelwanie: kwiaty w pojemnikach trzeba podlewać regularnie, ponieważ mała bryła ziemi szybko wysycha i cierpią one z powodu
suszy.

2. Rośliny w pojemnikach musimy zasilać nawozami, najlepiej specjalistycznymi, przeznaczonymi dla określonych grup roślin, w dawkach podanych na opakowaniu.

3. Roślinom w pojemnikach trzeba usuwać przekwitłe kwiatostany, nie tylko po to, by poprawić wygląd rośliny, lecz także aby pobudzić ją do obfitego kwitnienia.

4. Rośliny w pojemnikach muszą mieć spulchniane podłoże, bo korzenie do dobrego rozwoju potrzebują dostępu powietrza.

5. Rośliny w pojemnikach trzeba chronić przed szkodnikami i chorobami. Obserwować, czy na roślinach nie ma objawów żerowania szkodników i występowania
chorób. W razie potrzeby stosować odpowiednie preparaty owado- i grzybobójcze albo usuwać zarażone okazy.

rośliny-w-pojemnikach
rośliny-w-pojemnikach

Rośliny w pojemnikach mogą zdobić dowolny zakątek ogrodu, czy tarasu.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

jesień z pogrzebem w tle....

Przed wczoraj przechodziłam przez cmentarz akurat był pogrzeb. Orkiestra grała i śpiewała...

Przeczytaj też:
Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie
Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie

Jałowce to iglaki bardzo chętnie sadzone w ogrodach, przede wszystkim ze względu ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia