Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Aranżacja ogrodu: pomysł na rośliny przed ogrodzeniem. ZDJĘCIA
Pomysły na ogród

Aranżacja ogrodu: pomysł na rośliny przed ogrodzeniem. ZDJĘCIA

Wystarczy kilka roślin i tło jasnego żwiru, żeby teren był zadbany i w pełni urządzony

Aranżacja ogrodu to także teren przed ogrodzeniem, który jest wizytówką posesji. Jakie rośliny posadzić przed ogrodzieniem? Radzimy, jak zaaranżować  teren przed ogrodzeniem i urządzić tu rabatę, która podkreśli urodę ogrodu za ogrodzeniem. Aranżacja ogrodu: rośliny przed ogrodzeniem.

Wykonując aranżacje ogrodu nie zapominaj o wejściu na posesję. Nie trzeba wielu nakładów, żeby zagospodarować teren przed ogrodzeniem, czyli pas ziemi między ogrodzeniem a ulicą. Zadbane otoczenie nie tylko wpłynie na wygląd posesji, ale także sprawi, że przestrzeń publiczna stanie się bardziej przyjazna. Podpowiadamy jakie posadzić rośliny przed ogrodzeniem.

Rośliny przed ogrodzeniem: krzewy

Przed posesją najlepiej sadzić mało wymagające krzewy, które nie potrzebują specjalnej pielęgnacji i są odporne na choroby oraz szkodniki. Powinny dobrze znosić suszę, być dekoracyjne przez cały sezon oraz mieć pędy gęste, sztywne i odporne na deptanie. Dobrze, jeśli krzewy posadzone przy drodze, zwłaszcza
w bardziej uczęszczanych miejscach, mają kolce lub ciernie – zniechęcą przechodniów do niszczenia roślin.
Jako rośliny przed ogrodzeniem znakomicie nadają się:

  • berberys Thunberga, który ma bardzo dużo odmian różniących się wysokością i pokrojem (od zwartych karłowych wysokości nie większej niż 0,5 m po rozłożyste i kolumnowe osiągające 2 m) oraz barwą liści (mogą być one czerwone, bordowe, żółte i w różnych odcieniach zieleni, u niektórych odmian liście są dwubarwne). Berberysy mają kolczaste pędy;
  • tawuła japońska tworzy bardzo gęstą koronę i także ma dużo odmian o różnym zabarwieniu liści. Ozdobą są drobne, ale bardzo liczne kwiaty, które mogą być różowe, fioletowe lub białe;
  • pięciornik krzewiasty o efektownych żółtych, różowych, pomarańczowych lub białych kwiatach rozwijających się przez całe lato. Jego sztywne pędy mają niewielkie kolce.

Krzewy te dobrze znoszą niesprzyjające warunki wzrostu, są mało wymagające, wytrzymałe na mróz i brak wody. Przed ogrodzeniem można także posadzić irgi poziome i Dammera (mają zimozielone liście i sztywne splątane pędy, które nie poddają się deptaniu), pigwowce pośrednie (ich ozdobą są kwiaty i żółte owoce, pędy mają niewielkie ciernie), rokitnik pospolity, zwłaszcza karłowa odmiana 'Hikul', róże dzikie i pomarszczone oraz ich odmiany o bardziej dekoracyjnych
kwiatach, a także trzmieliny Fortune’a o ozdobnych, często pstrych liściach.

Jeżeli działka przylega do ulicy odśnieżanej zimą przy użyciu soli, lepiej nie sadzić w tym miejscu iglaków, ponieważ mogą zasychać obryzgane słoną breją.

Rośliny przed ogrodzeniem: byliny

Z bylin jako rośliny przed ogrodzeniem polecane są przede wszystkim trawy, efektowne nawet zimą po zaschnięciu liści. Przed ogrodzeniem urosną między innymi: miskant chiński (tworzy bardzo dużo odmian różniących się wysokością i zabarwieniem liści, jest tolerancyjny w stosunku do podłoża, lubi słońce), ostnica bródkowa, pierzasta i włosowata (gatunki te dobrze rosną nawet w piaszczystej i suchej glebie), trzcinnik ostrokwiatowy (niewymagająca rodzima bylina osiągająca 1,5-1,8 m wysokości; do uprawy polecane są dwie odmiany – 'Karl Foester' i 'Overdam').

Rośliny przed ogrodzeniem: żywopłot

Jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca, czyli pas ziemi między ogrodzeniem a chodnikiem ma kilka metrów szerokości, można posadzić wyższe krzewy, które utworzą nieformowany żywopłot. Nie tylko ozdobi on otoczenie, ale także osłoni posesję od strony jezdni (co ma szczególne znaczenie, gdy ulica jest ruchliwa). Gąszcz roślin zatrzyma kurz, spaliny i zredukuje nieco hałas przejeżdżających samochodów.
Żeby powstał zwarty szpaler, krzewy trzeba posadzić gęsto – co 60-80 cm. Wzdłuż ulic poradzą sobie: berberys ottawski (dorasta do 3 m, ma gęste kolczaste pędy), lilak pospolity, czyli bez (tworzy odrośla korzeniowe, więc łatwo się zagęszcza, a w maju pięknie kwitnie), kolkwicja chińska (roślina bez wymagań – może rosnąć w słońcu i cieniu, wiosną obsypana jest mnóstwem białoróżowych kwiatów), pęcherznica kalinolistna (szczególnie efektowna jest żółtolistna odmiana
'Luteus' i bordowa 'Diabolo'), rokitnik pospolity (ma kolczaste pędy i ładny srebrny kolor liści; dekoracyjne pomarańczowe owoce są jadalne, ale te rosnące przy ulicy lepiej zostawić ptakom).

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Elżbieta Borkowska- Gorączko, Andrzej Szandomirski, Marcin Czechowicz
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

dzień kobiet
dzień kobiet

Jutro dzień Kobiet Panowie!! Czy każdy z Was ma już kwiaty dla swojej kobiety? Bukiety, pojedyńcze...

Przeczytaj też:
WARSZAWA W KWIATACH I ZIELENI - konkurs! 30 czerwca koniec zgłoszeń!
WARSZAWA W KWIATACH I ZIELENI - konkurs! 30 czerwca koniec zgłoszeń!

Już tylko do 30 czerwca można nadsyłać zgłoszenia do 34. konkursu „Warszawa ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia