Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Aranżacja ogrodu: ogród w cieniu - rośliny do cienia i elementy małej architektury
Pomysły na ogród

Aranżacja ogrodu: ogród w cieniu - rośliny do cienia i elementy małej architektury

Ogród w cieniu do doskonale pod względem podłoża miejsce dla roślin. Aranżacja ogrodu w cieniu przy wykorzystaniu elementów małej architektury może być bardzoi efektowna. Polecamy rośliny zadarniające zamiast trawnika, czyli co posadzić w cieniu.

Bardzo często się zdaża, że mamy ogród w cieniu lub jego znaczny fragment. Radzimy, jakie rośliny posadzić w cieniu, by aranżacja ogrodu była estetyczna, trwała i łatwa w pielęgnacji. Ponadto radzimy, jakie wybrać elementy małej architektury. Aranżacja ogrodu w cieniu i wybór roślin do cienia oraz odpowiednie przygotowanie podłoża: poradnik.

Ogród w cieniu: podłoże dla roślin do cienia

Większość roślin dobrze znoszących cień pochodzi ze środowiska leśnego. W lasach liściastych gleba jest wilgotna i zawiera wiele próchnicy (z rozkładających się liści i szczątków roślin). Warto więc podczas aranżacji ogrodu w cieniu, zanim przystąpimy do obsadzania - przekopać głęboko ziemię, nie mieszając ciemnej próchnicznej warstwy wierzchniej z jasnym jałowym podglebiem, a następnie dodać jak najwięcej rozłożonego kompostu. Wiele roślin do cienia potrzebuje podłoża kwaśnego o pH 4,5-5,5. Najlepszym dodatkiem do gleby w przeznaczonych dla nich miejscach jest przekompostowana kora sosnowa lub kwaśny torf. Dla wyjątków takich jak bukszpan, które preferują glebę wapienną, warto do podłoża domieszać nieco dolomitu. Przekopując ziemię w ogrodzie w cieniu, trzeba zachować szczególną ostrożność podczas pracy pod koronami drzew, bo łatwo można uszkodzić korzenie położone płytko pod powierzchnią gleby. Lepiej nie kopać tu zbyt głęboko, a kompost rozkładać i mieszać z podłożem na przykład widłami szerokozębnymi.

Aranżacja ogrodu z cieniu: elementy małej architektury

Aranżacja ogrodu w cieniu oprócz wyboru roślin, powinna uwzględniać elementy małej architektury. Z bujną zielenią roślin w cieniu pięknie komponują się elementy małej architektury, trzeba tylko wybrać odpowiednią formę. Aranżacja ogrodu, w której zrobimy źródełka, kaskady i fontanny kojarzy się z nostalgicznym klimatem starych ogrodów. Aby uzyskać taki efekt w aranżacji ogrodu można kupić gotowe elementy: żeliwne, kamienne, betonowe lub ze sztucznego kamienia bądź zamówić misę u kamieniarza albo wykorzystać jako oprawę miejsca wypływu wody elementy nietypowe – na przykład rzygacz rynnowy bądź kamień o wyjątkowym kształcie. Warto zrobić takie zakątki w aranżacji ogrodu w cieniu, bo w ich sąsiedztwie powstaje specyficzny przyjemny mikroklimat, a szum płynącej wody działa kojąco. W takim ogrodzie można znaleźć wytchnienie od codziennego pośpiechu.
Ponadto aranżacja ogrodu z elementami wodnymi sprawi wiele przyjemności przez obserwowanie drobnych zwierząt zwabionych łatwym dostępem do wody. Oświetlenie to bardzo ważny element aranżacji ogrodu, zależnie od zastosowanych opraw, pozwala wydobyć z mroku najpiękniejsze rośliny, fragmenty kompozycji, a nawet całe wnętrze ogrodu. Paradoksalnie - dzięki sztucznemu oświetleniu - ogród w cieniu może być jaśniejszy po zmroku niż za dnia. W zakamarkach ogrodu w cieniu, do których nie dociera wiele światła, szczególną rolę do spełnienia mają rzeźby. Można wykorzystać je nie
tylko do „spięcia” kompozycji aranżacji ogrodu lub jej ożywienia, ale też – gdy wybierzemy element o jasnej barwie – do rozjaśnienia dość ciemnego ogrodowego wnętrza w cieniu. Wybierając takie ozdobne elementy unikajmy przepychu, by aranżacja ogrodu nie była przytłaczająca i kiczowata. Tak urządzony ogród w cieniu nie będzie ponury.

Ogród w cieniu: co zamiast trawnika

Do ogrodu w cieniu często wybieramy rośliny zadarniające zamiast trawnika. Taka aranżacja ogrodu będzie ładnie się prezentować. Wśród roślin cieniolubnych jest grupa nazywanych zadarniającymi, jak gajowiec żółty, pragnia syberyjska, barwinek pospolity, bluszcz pospolity, kopytnik pospolity, dąbrówka rozłogowa. Roślin zadarniające rozrastają się szybko i ściśle pokrywają podłoże. W trudnych miejscach w ogrodzie w cieniu to doskonała alternatywa dla trawnika.

ogród w cieniu

Autor zdjęć: Piotr Gorączko
Źródło: Murator Numer specjalny Mój Ogród
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Łatwe przepisy na urządzenie ogrodu
Łatwe przepisy na urządzenie ogrodu

Urządzanie ogrodu trzeba zacząć od rzeczy prostych i metodycznie stawiać krok za ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia