Rośliny zadarniające do obsadzenia skarpy w ogrodzie

2013-04-16 18:22

Aranżacja ogrodu na skarpie. Podpowiadamy jakie rośliny okrywowe są polecane do obsadzenia skarpy. Pomysł na obsadzenie skarpy roślinami okrywowymi - ogród na skarpie. Aranżacja ogrodu na skarpie.

Do aranżacji ogrodu na skarpie znakomicie nadają się rośliny okrywowe. Na skarpach koszenie trawnika jest uciążliwe, poza tym nie wszystkimi kosiarkami można to robić (na skłonach o nachyleniu powyżej 20 proc. nie powinny pracować kosiarki spalinowe). Do urządzenia ogrodu na skarpie nadają się rośliny okrywowe o silnych i rozgałęzionych systemach korzeniowych. Przerastając je, zapobiegają wymywaniu i osuwaniu się ziemi. Szczególnie polecane są gatunki, które tworzą silne rozłogi albo kłącza. Ich gęsta siatka oplata glebę skutecznie przeciwdziałając erozji. Ponieważ na zboczach ziemia łatwo przesycha, należy wybierać rośliny odporne na okresowy brak wody.

Ogród na skarpie: sadzenie i pielęgnacja roślin okrywowych

Na skarpie - w miejscu, w którym planujemy posadzić rośliny okrywowe, należy przekopać ziemię i odchwaścić ją. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, bo późniejsze wyrywanie chwastów spomiędzy gęsto posadzonych roślin nie będzie łatwe. Następnie warto użyźnić ją nawozem organicznym, najlepiej kompostem, który rozkłada się na powierzchni co najmniej 2-centymetrową warstwą (ale można dać go więcej) i miesza z wierzchnią warstwą podłoża. W tak przygotowanej glebie można sadzić rośliny. Zazwyczaj umieszcza się po kilkanaście sztuk bylin na 1 m2, jednak małe rośliny należy sadzić gęściej (20-25 na 1 m2). Krzewy sadzi się w ilości oddwóch do kilku sztuk na 1 m2. Rośliny okrywowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Jedynie w początkowym okresie, czyli przez dwa-trzy lata, zanim się rozrosną i pokryją masą pędów podłoże, muszą być regularnie odchwaszczane i podlewane. Wiosną warto je zasilić kompostem (rozkłada się go warstwą około 2 cm) lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym w ilości podanej na opakowaniu preparatu.

Rośliny okrywowe do ogrodu na skarpie

Rośliny okrywowe na miejsca słoneczne i półcieniste: czyściec wełnisty, lebiodka pospolita, macierzanki, rogownica kutnerowata, pięciornik rozłogowy, płomyk szydlasty, przetacznik rozesłany, irga Dammera, płożące odmiany jałowców, mikrobiota syberyjska.

Rośliny okrywowe na miejsca zacienione: bluszcz pospolity, bodziszek korzeniasty, gajowiec żółty, mikrobiota syberyjska, winobluszcz zaroślowy.

Barwinek - znakomita roślina okrywowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie