Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Pomysły na ogród

Aranżacja ogrodu na skarpie. Polecamy rośliny na skarpę

Rośliny na skarpach charakteryzują się często niskim wzrostem oraz zwartym pokrojem. Aranżacja ogrodu na skarpie wymaga odpowiedniego doboru roślin. Podpowiadamy jakie rośliny wybrać do aranżacji ogrodu na skarpie. Rośliny na skarpę.

Masz ogród na skarpie i nie wiesz jak go urządzić? Przeczytaj nasz poradnik, podpowiadamy jakie są najlepsze rośliny na skarpę, co warto posadzić, by aranżacja ogrodu była atrakcyjna. Skarpy bardzo dynamizują aranżację ogrodu, ale są trudne w uprawie, bo łatwo ulegają erozji pod wpływem czynników atmosferycznych. Jeżeli różnica poziomów w ogrodzie jest niewielka, można założyć łagodnie pofałdowany trawnik. Interesującym urozmaiceniem w aranżacji ogrodu na skarpie są różnego rodzaju murki, czy schodki. Jeżeli teren ogrodu jest tylko lekko pofałdowany i nie ma dużych różnic wysokości, możemy go splantować, by spadki nie przekraczały 5%. Pozwoli to stworzyć gładki, łatwy w pielęgnacji trawnik czy klasyczne rabaty bylinowe. Planując aranżację ogrodu na skarpie, pamiętaj że rośliny posadzone na szczytach i stokach skarp nie tylko będą lepiej widoczne, ale podkreślą też konfigurację terenu.

Aranżacja ogrodu: rośliny na skarpy

Rośliny na skarpę muszą być odpowiednio dobrane, ponieważ ich pielęgnacja jest utrudniona przez ukształtowanie terenu. Oczywiście aranżując ogród na skarpie trzeba też wziąć pod uwagę jego nasłonecznie. Inne rośliny sadzimy na skarpę w cieniu, a inne w miejscu mocno nasłonecznionym.

Rośliny na skarpę - tojeść. Zwyczajowo nazywa się ją pieniężnikiem. To niewielka roślina okrywowa tworząca kobierce do wysokości 5 cm. Jej pędy mogą mieć nawet 60 cm długości. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Lubi gleby gliniaste, wilgotne, ubogie w składniki mineralne. Ponieważ ma tendencję do rozprzestrzeniania się, bo ukorzeniają się jej pędy, poszczególne rośliny dobrze izolować kamieniami sadząc ją w ogrodzie na skarpie. Mrozoodporna.

Rośliny na skarpę - serduszka. Lubi gleby wilgotne. Dobrze czuje się pod drzewami. Ma paprociowate liście i zwisające kwiaty o sercowatym kształcie pojawiające się wiosną (maj-czerwiec). Na jednym stanowisku może rosnąć wiele lat. Rośnie na wysokość 60 cm.

Rośliny na skarpę - szczodrzeniec. To kwitnący na żółto, gubiący liście krzew, który można sadzić w ogrodzie na skarpie. Rozrasta się dość szeroko, więc potrzebuje sporo miejsca. Lubi gleby lekkie i piaszczyste, stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Kwitnie w maju do początku czerwca. Dobrze rośnie na suchych zboczach, dlatego chętnie wykorzystywany jest do aranżacji ogrodu na skarpie. Komponuje się z iglakami, wrzosami i rododendronami.

Rośliny na skarpę - smagliczka. Rośnie nisko, tworząc gęste kępki, więc idealnie nadaje się do aranżacji ogrodu na skarpie. Jest długowieczna, odporna na mróz i suszę. Silnie się rozrasta. Kwitnie od kwietnia do maja, a jeśli lato jest ciepłe, powtarza kwitnienie we wrześniu. Smagliczka lubi gleby jałowe, bogate w wapń. Doskonale czuje się między kamieniami lub na murkach, dlatego jest polecaną rośliną na skarpę.

Rośliny na skarpę - bodziszek. Preferuje gleby lekko zasadowe. Dobrze rośnie w zaroślach, lasach, miejscach suchych i kamienistych. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Kwitnie od maja do września. Na jednym miejscu może rosnąć wiele lat.

Rośliny na skarpę - pięciornik. Jest gęstym krzewem o regularnym pokroju. Wymaga słonecznego stanowiska. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ale najlepiej rośnie na lekkich piaszczystych lub piaszczysto- gliniastych. Jest wytrzymały na suszę, mróz i zanieczyszczenie środowiska. Rośnie powoli i jest długowieczny oraz łatwy w uprawie.

Rośliny na skarpę - berberys. To silnie rozgałęziający się, ciernisty krzew. Kwitnie od maja do czerwca, jesienią pojawiają się owoce będące pożywieniem dla ptactwa. Berberys jest rośliną bardzo odporną – rośnie prawie w każdych warunkach, niestraszne mu zasolenie gleby, silne wiatry, zanieczyszczenie powietrza i cięcie, dlatego sprawdzi się w aranzacji ogrodu na skarpie.

Rośliny na skarpę - karmnik ościsty. Tworzy gęstą darń, w niektórych miejscach może zastępować trawnik. Dobrze rośnie w każdej przeciętnej, ale niezbyt suchej glebie. Lubi stanowiska słoneczne, chociaż toleruje też cień (wówczas słabiej kwitnie, a liście mają mniej złotą barwę).

Rośliny na skarpę - barwinek pospolity. Wieloletnia roślina okrywowa. Lubi stanowiska zacienione, gleby żyzne, zasobne w wapń i kwaśne. Kwitnie od marca do maja. W Polsce objęty jest częściową ochroną gatunkową, ponieważ ze względu na walory dekoracyjne często jest wykopywana ze stanowisk naturalnych.

aranżacja ogrodu na skarpie

Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator Numer specjalny Mój Ogród
Temat miesiąca
Drzewa i krzewy o ozdobnej korze – dobry pomysł na aranżację ogrodu
Drzewa i krzewy o ozdobnej korze – dobry pomysł na aranżację ogrodu’

Drzewa i krzewy o ozdobnej korze to ciekawy pomysł na aranżację ogrodu. Zaletą roślin o ozdobnej korze jest ich atrakcyjność także poza sezonem – w stanie bezlistnym ich ozdobna kora stanowi dodatkową ozdobę ogrodu. Poznaj najpopularniejsze rośliny o ozdobnej korze: derenie, brzozy, trzmieliny, klony.

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

wczoraj była piękna pogoda

Wczoraj było tak pięknie, słoneczko grzało i było ciepło. Spędziłam kilka godzin na działce, ale z...

Przeczytaj też:
Pnącza o kolorowych liściach - dobry pomysł na aranżację ogrodu
Pnącza o kolorowych liściach - dobry pomysł na aranżację ogrodu

Wśród licznych gatunków pnączy sadzonych w ogrodach, na szczególną uwagę zasługują pnącza ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia