Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Aranżacja ogrodu na skarpie. Polecamy rośliny na skarpę
Pomysły na ogród

Aranżacja ogrodu na skarpie. Polecamy rośliny na skarpę

Rośliny na skarpach charakteryzują się często niskim wzrostem oraz zwartym pokrojem. Aranżacja ogrodu na skarpie wymaga odpowiedniego doboru roślin. Podpowiadamy jakie rośliny wybrać do aranżacji ogrodu na skarpie. Rośliny na skarpę.

Masz ogród na skarpie i nie wiesz jak go urządzić? Przeczytaj nasz poradnik, podpowiadamy jakie są najlepsze rośliny na skarpę, co warto posadzić, by aranżacja ogrodu była atrakcyjna. Skarpy bardzo dynamizują aranżację ogrodu, ale są trudne w uprawie, bo łatwo ulegają erozji pod wpływem czynników atmosferycznych. Jeżeli różnica poziomów w ogrodzie jest niewielka, można założyć łagodnie pofałdowany trawnik. Interesującym urozmaiceniem w aranżacji ogrodu na skarpie są różnego rodzaju murki, czy schodki. Jeżeli teren ogrodu jest tylko lekko pofałdowany i nie ma dużych różnic wysokości, możemy go splantować, by spadki nie przekraczały 5 proc. Pozwoli to stworzyć gładki, łatwy w pielęgnacji trawnik czy klasyczne rabaty bylinowe. Planując aranżację ogrodu na skarpie, pamiętaj że rośliny posadzone na szczytach i stokach skarp nie tylko będą lepiej widoczne, ale podkreślą też konfigurację terenu.

>>Przeczytaj też: Jak umocnić skarpę. 4 pomysły na zagospodarowanie skarpy w ogrodzie

Aranżacja ogrodu na skarpie - najpopularniejsze rośliny na skarpy

Rośliny na skarpę muszą być odpowiednio dobrane, ponieważ ich pielęgnacja jest utrudniona przez ukształtowanie terenu. Oczywiście aranżując ogród na skarpie trzeba też wziąć pod uwagę jego nasłonecznie. Inne rośliny sadzimy na skarpę w cieniu, a inne w miejscu mocno nasłonecznionym.

  • Tojeść rozesłana. To niewielka roślina okrywowa tworząca kobierce do wysokości 5 cm. Jej pędy mogą mieć nawet 60 cm długości. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Lubi gleby gliniaste, wilgotne, ubogie w składniki mineralne. Ponieważ ma tendencję do rozprzestrzeniania się, bo ukorzeniają się jej pędy, poszczególne rośliny dobrze izolować kamieniami sadząc ją w ogrodzie na skarpie. Mrozoodporna.
  • Serduszka. Lubi gleby wilgotne. Dobrze czuje się pod drzewami. Ma paprociowate liście i zwisające kwiaty o sercowatym kształcie pojawiające się wiosną (maj-czerwiec). Na jednym stanowisku może rosnąć wiele lat. Rośnie na wysokość 60 cm.
  • Szczodrzeniec. To kwitnący na żółto, gubiący liście krzew, który można sadzić w ogrodzie na skarpie. Rozrasta się dość szeroko, więc potrzebuje sporo miejsca. Lubi gleby lekkie i piaszczyste, stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Kwitnie w maju do początku czerwca. Dobrze rośnie na suchych zboczach, dlatego chętnie wykorzystywany jest do aranżacji ogrodu na skarpie. Komponuje się z iglakami, wrzosami i rododendronami.
  • Smagliczka skalna. Rośnie nisko, tworząc gęste kępki, więc idealnie nadaje się do aranżacji ogrodu na skarpie. Jest długowieczna, odporna na mróz i suszę. Silnie się rozrasta. Kwitnie od kwietnia do maja, a jeśli lato jest ciepłe, powtarza kwitnienie we wrześniu. Smagliczka lubi gleby jałowe, bogate w wapń. Doskonale czuje się między kamieniami lub na murkach, dlatego jest polecaną rośliną na skarpę.
  • Bodziszek czerwony. Preferuje gleby lekko zasadowe. Dobrze rośnie w zaroślach, lasach, miejscach suchych i kamienistych. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Kwitnie od maja do września. Na jednym miejscu może rosnąć wiele lat.
  • Pięciornik krzewiasty. Jest gęstym krzewem o regularnym pokroju. Wymaga słonecznego stanowiska. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ale najlepiej rośnie na lekkich piaszczystych lub piaszczysto- gliniastych. Jest wytrzymały na suszę, mróz i zanieczyszczenie środowiska. Rośnie powoli i jest długowieczny oraz łatwy w uprawie.
  • Berberys. To silnie rozgałęziający się, ciernisty krzew. Kwitnie od maja do czerwca, jesienią pojawiają się owoce będące pożywieniem dla ptactwa. Berberys jest rośliną bardzo odporną – rośnie prawie w każdych warunkach, niestraszne mu zasolenie gleby, silne wiatry, zanieczyszczenie powietrza i cięcie, dlatego sprawdzi się w aranzacji ogrodu na skarpie.
  • Karmnik ościsty. Tworzy gęstą darń, w niektórych miejscach może zastępować trawnik. Dobrze rośnie w każdej przeciętnej, ale niezbyt suchej glebie. Lubi stanowiska słoneczne, chociaż toleruje też cień (wówczas słabiej kwitnie, a liście mają mniej złotą barwę).
  • Barwinek pospolity. Wieloletnia roślina okrywowa. Lubi stanowiska zacienione, gleby żyzne, zasobne w wapń i kwaśne. Kwitnie od marca do maja. W Polsce objęty jest częściową ochroną gatunkową, ponieważ ze względu na walory dekoracyjne często jest wykopywana ze stanowisk naturalnych.

Zobacz film: Wrzosowisko: ogród pełen wrzosów

Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator Numer specjalny Mój Ogród
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

jesień z pogrzebem w tle....

Przed wczoraj przechodziłam przez cmentarz akurat był pogrzeb. Orkiestra grała i śpiewała...

Przeczytaj też:
25. Międzynarodowa Wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE 2017. ODETCHNIJ ZIELENIĄ!
25. Międzynarodowa Wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE 2017. ODETCHNIJ ZIELENIĄ!

ODETCHNIJ ZIELENIĄ – pod takim hasłem w dniach 31 sierpnia-2 września 2017 ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia