Aranżacja ogrodu: kolory w ogrodzie. Oddziaływanie barw na człowieka

2013-04-30 17:13
kolory-w-ogrodzie
Autor: Piotr Gorączko

Kolory w ogrodzie to jedna z wytycznych do aranżacji ogrodu. Dowiedz się jak kolory w ogrodzie oddziaływują na człowieka, jakie wybrać barwy do ogrodu. Projektowanie ogrodów: poradnik kolorystyczny.

Aranżacja ogrodu to także dobór barw. Kolory w ogrodzie powinny być spójne. Trzeba pamiętać, że projektowanie ogrodów musi uwzględniać również ten element. Nagromadzenie zbyt wielu kolorów w ogrodzie może sprawiać wrażenie chaosu. To właśnie właściwy dobór barw zapewnia harmonijną aranżację ogrodu. Jeżeli szukamy rozwiązań oryginalnych w projektowaniu ogrodów, ale mniej popularnych, możemy dobierać rośliny tak, aby ich kolory kwiatów tworzyły kompozycję monochromatyczną, czyli utrzymaną w jednej tonacji. Taka aranżacja ogrodu albo pojedynczej rabaty wygląda bardzo efektownie. Kolory w ogrodzie mogą mieć też wpływ na nasze samopoczucie. Badania prowadzone nad oddziaływaniem barw na człowieka pozwoliły podzielić je na dwie grupy i warto to uwzględnić wykonując projekt ogrodu:
• barwy ciepłe, czyli żółcie, pomarańcze, czerwienie oraz ich rozmaite odcienie, pobudzają, poprawiają nastrój, powodują, że miejsce, w którym zostały użyte, wydaje się cieplejsze;
• barwy zimne, czyli różne odcienie niebieskiego, zielonego i fioletu (można tu też zaliczyć biele i szarości), uspokajają, łagodzą emocje, „chłodzą” i powiększają optycznie przestrzeń.

Kolory w ogrodzie: wybór barw do aranżacji ogrodu

Zestawiając rośliny o odpowiedniej barwie kwiatów czy liści, możemy kolorami wydzielać części ogrodu o specyficznym nastroju lub korygować trudne warunki (na przykład ożywiać cieniste, smutne zakątki). Możemy też ze starannie dobranych roślin tworzyć pojedyncze rabaty, które przyciągają wzrok i oddziałują na nastrój oglądających je osób. Odpowiednie kolory w ogrodzie to doskonała recepta na nudę. Tworząc kolorowe aranżacje ogrodowe, można z roślinami kwitnącymi w jakiejś tonacji zestawić też takie o podobnie zabarwionych liściach albo posadzić rośliny ozdobne wyłącznie z liści bądź tylko iglaste.
Jeżeli stwierdzimy, że od rabat wieje nudą, zastosujmy kontrast w dobrze kolorów do ogrodu: bryłę kwitnącego krzewu, smugę bylin, delikatne kwiaty jednoroczne wsiane między części kompozycji monochromatycznej. Wśród zieleni lub na jej tle można też umieścić mostek, symboliczną bramę, ławkę czy drobne przedmioty, jak ceramiczne kule, pojemniki, rzeźby. Tu decydująca staje się wyobraźnia i odwaga w kreowaniu przestrzeni podczas aranżacji ogrodu.

Aranżacja ogrodu: kolor w ogrodzie przez cały rok

Aranżacja ogrodu powinna byc atarkcyjna przez cały rok. Dlatego planując kolory w ogrodzie, warto tak dobrać rośliny, aby wraz z upływem czasu zakwitały kolejno coraz nowe ich grupy, dojrzewały owoce, przebarwiały się liście, a gdy opadną, pozwalały dominować roślinom zimozielonym, których barwę podkreślą kolorowe pędy krzewów.

kolory-w-ogrodzie
Autor: Piotr Gorączko
kolory-w-ogrodzie
Autor: Piotr Gorączko
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie