Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Zakładanie przydomowego sadu jesienią: przygotowanie gleby, sadzenie drzew i krzewów
Owoce i warzywa w ogrodzie

Zakładanie przydomowego sadu jesienią: przygotowanie gleby, sadzenie drzew i krzewów

Jesień to dobra pora na zakładanie przydomowego sadu, panują wtedy optymalne warunki pogodowe do przyjęcia drzew i krzewów owocowych. Przed posadzeniem drzew i krzewów należy przygotować teren. Trzeba pamiętać, że sad to inwestycja długoterminowa. Aby była opłacalna, nie można dopuścić do „zmęczenia gleby”. Zakładanie przydomowego sadu jesienią – przygotowanie gleby, rozplanowanie i sadzenie drzew i krzewów owocowych

Owoce z własnego ogrodu do marzenie wielu osób. Jest ono możliwe do spełnienia, nawet jeśli ogród jest mały. Uprawa drzew i krzewów owocowych w ogrodzie wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz systematyczności. Samo założenie sadu jest łatwiejsze niż późniejsza pielęgnacja roślin sadowniczych. Aby plon owoców był zadowalający, drzewa i krzewy trzeba nawadniać, nawozić, regularnie przycinać i chronić przed chorobami oraz szkodnikami. Aby ułatwić sobie późniejszą pielęgnację, sad przydomowy powinno się założyć z zachowaniem pewnych zasad. Podpowiadamy jak zakładać przydomowy sad jesienią.

Zakładanie przydomowego sadu jesienią: wybór dobrego miejsca i gatunków roślin owocowych

Większość roślin sadowniczych dobrze rośnie w podłożu gliniasto-piaszczystym. Gleba powinna być umiarkowanie przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. Należy unikać podłoży kamienistych, jałowych lub zalewanych wodą. Optymalne są stanowiska słoneczne, szczególnie usytuowane w kierunku południowo-zachodnich. Sadu nie można zakładać w miejscu zastoin mrozowych. Przy wyborze odmian należy sprawdzać ich siłę wzrostu, termin owocowania i odporność na choroby. W małym ogrodzie odpowiedniejsze będą drzewa szczepione na podkładkach karłowych, w dużym możemy być pod tym względem bardziej elastyczni. Oprócz tego warto sprawdzić czy dany gatunek jest samopylny (w przeciwnym wypadku będzie potrzebował zapylacza).

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze krzewy, krzewinki i pnącza owocowe do przydomowego sadu

Standardowo w przydomowych ogródkach uprawia się:

  • drzewa ziarnkowe i pestkowe,
  • porzeczki,
  • agrest,
  • orzech włoski,
  • leszczynę,
  • malinę,

Coraz większą popularność zyskuje borówka amerykańska, jagoda kamczacka i aktinidia.

Drzewa i krzewy najlepiej kupować w licencjonowanych szkółkach. Jesienią z powodzeniem można sadzić zarówno okazy z uformowaną bryłą korzeniową, jak i gołym korzeniem.

>>Przeczytaj też: Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

Zakładanie przydomowego sadu jesienią: przygotowanie i poprawienie jakości podłoża

Drzewa i krzewy będą uprawiane na danym stanowisku przez co najmniej kilkanaście lat. Dlatego bardzo ważne jest dobre przygotowanie gleby. Należy ją oczyścić, głęboko przekopać (orka, glebogryzarka, ewentualnie szpadel) i wyrównać. Warto sprawdzić odczyn gleby. Większość roślin najlepiej rośnie, gdy pH wynosi 6,2-7,0. Gleb kwaśnych (pH 5,5-6,2) wymaga agrest, malina i truskawka a bardzo kwaśnych (pH poniżej 5,0) poziomka, borówki i żurawina. Jeśli zastosujemy CaO, w danym sezonie nie można  wykorzystywać innych nawozów. W przypadku gdy odczyn gleby jest odpowiedni bez stosowania wapnia, podłoże warto użyźnić nawozami organicznymi. Szczególnie przydatny jest obornik oraz kompost.

Zakładanie przydomowego sadu jesienią: sadzenie drzew i krzewów

Rośliny sadownicze należy sadzić zachowując optymalne odległości. Zależy to głównie od rodzaju użytek podkładki i związanej z tym siły wzrostu. Jabłonie karłowe można sadzić w odległości 1-2 x 3m. Śliwy, morele, brzoskwinie i wiśnie standardowo sadzi się w rozstawie 2-3 x 4,5m. Czereśnie oraz orzechy włoskie wymagają więcej miejsca (4,0-4,5 m). Ten ostatni w dodatku najlepiej sadzić w odosobnieniu (może wydzielać związki blokujące rozwój innych gatunków). Każdorazowo roślinom wykopuje się nieco większy dołek niż wymagają tego korzenie. Korzeni nie można zwijać i zgniatać – w skrajnym przypadku lepiej je przyciąć. Na dnie dołka warto nasypać trochę żyznej gleby lub kompostu. Glebę wokół pnia należy dokładnie ubić a drzewka solidnie podlać. Optymalnym terminem sadzenia jest październik.

Zakładanie przydomowego sadu jesienią: pielęgnacja roślin

Drzewa i krzewy po posadzeniu wymagają regularnego podlewania. Ponadto mogą wymagać przycięcia – np. jeśli nie są rozgałęzione. Sposób cięcia warto sprawdzać indywidualnie – w odniesieniu do danego gatunku. Później zabiegi usuwania pędów przeprowadza się regularnie. Drzewka zaleca się przywiązywać do palików, aby zapewnić im prosty wzrost, stabilizację i ochronę przed wykrzywieniem czy złamaniem. Międzyrzędzia warto obsiać roślinami na nawóz zielony. Szczególnie przydatne będą te osiągające niski wzrost (np. koniczyna) i nie utrudniające prac pielęgnacyjnych.

Zakładanie przydomowego sadu jesienią: ogrodzenie sadu, ściany osłonowe

Nawet przydomowy sad powinno się szczelnie ogrodzić. To go ochroni przed zwierzyną i innymi nieproszonymi gośćmi. Sad warto także zabezpieczyć przed silnym wiatrem, zwłaszcza od strony wschodniej (to częsty powód przemarzania drzew). W tym celu można posadzić drzewa osłonowe – w jednym rzędzie co 2-2,5 m. Dobrze sprawdzają się szybko rosnące topole, osiki, brzozy a także świerki. Osłonę najczęściej tworzy się w odległości 10-15m od sadu. W małych ogrodach odległość będzie oczywiście mniejsza.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Wspomnienie lata
Wspomnienie lata

Za oknami szaruga i niestety pięknie wybarwione drzewa też powoli tracą swój urok. Zima zbliża się...

Przeczytaj też:
Najzdrowsze owoce świata: jagody Goji, borówka, świdośliwa, jagoda kamczacka, cytryniec – możesz je mieć w ogrodzie!
Najzdrowsze owoce świata: jagody Goji, borówka, świdośliwa, jagoda kamczacka, cytryniec – możesz je mieć w ogrodzie!

Jagody Goji, owoce borówki amerykańskiej, świdośliwy, jagody kamczackiej czy cytryńca chińskiego prosto ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia