Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Warzywnik w ogrodzie: jak uprawiać warzywa i zioła
Owoce i warzywa w ogrodzie

Warzywnik w ogrodzie: jak uprawiać warzywa i zioła

Warzywnik to znakomite dopełnienie ogrodu. Dzięki niemu możemy mieć własne warzywa: smaczne, zdrowe i piękne, a przy tym łatwe w uprawie. Radzimy jak uprawiać warzywa i zioła w ogrodzie warzywnym.

Nawet najpiękniejszy ogród pełen kwiatów i ozdobnych krzewów w pewnym momencie przestaje cieszyć. Zaczynamy tęsknić za czymś praktycznym, na przykład własnymi warzywami i owocami, za doprawianiem potraw przyprawami przyniesionymi przed chwilą z ogrodu, za grillowaniem warzyw wprost z grządki. Jednak często zniechęca nas wizja warzywników minionej epoki: nudnych grządek z ziemniakami i rzędami buraków, marchewki czy cebuli. Odstrasza też perspektywa ciężkiej pracy wiosną i żmudnych zabiegów pielęgnacyjnych przez cały sezon. Do tego dochodzi niepokój, jak na niewielkiej działce przy domu znaleźć odpowiednio ustronne, ale dobrze nasłonecznione miejsce.

Czy to znaczy, że musimy zrezygnować z marzeń o pysznych daniach z własnych warzyw? Nic podobnego. Musimy tylko spojrzeć na sprawę inaczej. Warzywnik nie będzie zapewniał nam pożywienia na cały rok. Nie będzie się składał z równiutkich, starannie opielonych poletek. Będzie za to zapewniał rozrywkę i cieszył swą urodą. Wybierzmy rośliny o barwnych liściach, efektownych kwiatach i atrakcyjnych owocach, stwórzmy z nich interesujące kompozycje. Znajdźmy rozwiązanie pasujące do charakteru naszego ogrodu. Warzywami i ziołami możemy uzupełniać rabaty ozdobne, tworzyć z nich barwne kompozycje, założyć stylizowany ogród warzywny na wzór dawnych ogrodów kwaterowych, jakie towarzyszyły dworom szlacheckim, lub wymieszać na rabatach jak w wiejskich ogródkach: warzywa, zioła i rośliny kwitnące.

Warto wiedzieć

Siew:

Siew:

Marzec: bób, groch, marchew, pietruszka korzeniowa i naciowa, rzodkiewki, sałata.
Kwiecień: kapusta włoska, brukselka, buraki, kalarepa, rzodkiew, boćwina, majeranek, ogórecznik, cząber.
Po 15 maja: dyniowate, fasola karłowa i tyczna.
Czerwiec: sałata letnia.
Sadzenie rozsady
Kwiecień-czerwiec: kapusta biała i czerwona, por, pomidor, kalarepa, ogórek, seler i seler naciowy, bazylia.

Warzywa z własnego ogrodu

Spójrzmy na warzywa z nowej perspektywy, przyjrzyjmy się pojedynczym roślinom. Dostrzeżemy wtedy ich urodę, bo przecież często nie ustępują roślinom ozdobnym. Kwitnące i owocujące dynie, kabaczki, patisony, cukinie, ogórki, barwne owoce pomidorów, papryk, piękne liście kapusty i kalarepy, botwiny, jarmużu czy rabarbaru w różnych odcieniach zieleni, czerwieni i fioletu, wijące się pędy, barwne kwiaty i strąki fasoli i groszku, pędy szczypiorku i nać pietruszki. Do tego zioła i rośliny przyprawowe o dekoracyjnych liściach i niebrzydkich kwiatach.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com, Magdalena Michalak
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Storczyki
Storczyki

Ostatnio zakwitł mi storczyk. Pochodzi z "odzysku", czyli został przeze mnie odratowany po...

Przeczytaj też:
Pędzenie cebuli w domu: sposób na świeży szczypior zimą
Pędzenie cebuli w domu: sposób na świeży szczypior zimą

Pędzenie cebuli w domu to znakomity sposób na stały dostęp świeżego, zielonego ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia