Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Uprawa ziemniaków w ogrodzie. ZIEMNIAKI w przydomowym ogrodzie warzywnym
Owoce i warzywa w ogrodzie

Uprawa ziemniaków w ogrodzie. ZIEMNIAKI w przydomowym ogrodzie warzywnym

Ziemniaki z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie warzywnym

Ziemniaki z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie warzywnym

Ziemniaki z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie warzywnym. Podpowiadamy jak uprawiać ziemniaki w ogrodzie. UPRAWA ZIEMNIAKÓW: odmiany, sadzenie, pielęgnacja, wykopki.

Ziemniaki wymagają żyznej i głęboko przekopanej ziemi, dlatego aby uprawiać ziemniaki w ogrodzie warto przygotować stanowisko pod ich uprawę już na jesieni. W tym celu należy glebę głęboko przekopać widłami i wymieszać z obornikiem.

Odmiany ziemniaków do uprawy w ogrodzie

Do uprawy ziemniaków w przydomowym ogrodzie warzywnym najlepiej wybrać odmiany bardzo wczesne: Agata, Arielle, Denar, Fresco, Impala, Irys, Lord, Miłek, Orlik, Ruta Velox, odmiany wczesne: Gracja, Owacja, Irga, Vineta lub odmiany średnio wczesne: Asterix, Balbina, Bartek, Roxana, Satina, Tajfun, Żagiel.
Pomimo oferty tak wielu odmian, w centrach ogrodniczych można najczęściej kupić sadzeniaki odmian Irys i Irga – są to jedne z najsmaczniejszych, a na pewno najpopularniejsze odmiany ziemniaków.

Uprawa ziemniaków: sadzenie

Sadzeniaki ziemniaków sadzimy zawsze kiełkami do góry. Sadzenie rozpoczynamy od 20 kwietnia, gdyż ziemniaki są wrażliwe na niską temperaturę (części nadziemne wytrzymują przymrozki do -1,5 st.C). Bulwy ziemniaków zaczynają kiełkować przy  temperaturze gleby 8-10 st.C. Bulwy sadzimy na głębokości około 8 cm, w rozstawie co pół metra. Na powierzchni usypujemy redliny o wysokości 20-30 cm.

Uprawa ziemniaków: pielęgnacja

Samo zasilenie gleby obornikiem na jesieni może nie wystarczyć, aby ziemniaki wytworzyły dorodne bulwy. Dlatego warto zastosować w uprawie ziemniaków wieloskładnikowe nawozy mineralne. Stosujemy je w dawkach zalecanych przez producenta. Nadmierne nawożenie azotem może powodować zwiększenie podatności na choroby. W przypadku gleb o niskiej zawartości azotu, korzystne jest nawożenie dolistne roztworem mocznika lub specjalnymi nawozami.
W okresach suszy warto podlewać ziemniaki pamiętając, że nadmiar wilgoci może powodować gnicie bulw. Konieczne jest również systematycznie usuwanie chwastów oraz spulchnianie wierzchniej warstwy gleby.

Uprawa ziemniaków: wykopywanie

Po 8-10 tygodniach od posadzenia (czyli pod koniec czerwca), można przystąpić do pierwszych zbiorów ziemniaków. Początkowo odgarniamy tylko część redlin i delikatnie odcinamy bulwy. Po zbiorze zasypujemy rośliny. Ostatnie zbiory przeprowadzamy, gdy część nadziemna rośliny zacznie zamierać.

sadzenie-ziemniakow

Sadzenie ziemniaków w ogrodzie

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska
Temat miesiąca
Sad w październiku: zbiory owoców, sadzenie drzew i krzewów owocowych’

Październik w ogrodzie to najlepszy czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Jakie prace trzeba wykonać w sadzie przydomowym w październiku?

Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Witam serdecznie wszystkich blogerów, jest to mój pierwszy wpis na blogu. Właśnie...

Przeczytaj też:
Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Terminy sadzenia czosnku
Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Terminy sadzenia czosnku

Czosnek jest często sadzony w przydomowych ogrodach warzywnych. Kiedy najlepiej sadzić czosnek ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia