Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Uprawa ziemniaków w ogrodzie. ZIEMNIAKI w przydomowym ogrodzie warzywnym
Owoce i warzywa w ogrodzie

Uprawa ziemniaków w ogrodzie. ZIEMNIAKI w przydomowym ogrodzie warzywnym

Ziemniaki z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie warzywnym

Ziemniaki z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie warzywnym. Podpowiadamy jak uprawiać ziemniaki w ogrodzie. UPRAWA ZIEMNIAKÓW: odmiany, sadzenie, pielęgnacja, wykopki.

Ziemniaki wymagają żyznej i głęboko przekopanej ziemi, dlatego aby uprawiać ziemniaki w ogrodzie warto przygotować stanowisko pod ich uprawę już na jesieni. W tym celu należy glebę głęboko przekopać widłami i wymieszać z obornikiem.

Odmiany ziemniaków do uprawy w ogrodzie

Do uprawy ziemniaków w przydomowym ogrodzie warzywnym najlepiej wybrać odmiany bardzo wczesne: Agata, Arielle, Denar, Fresco, Impala, Irys, Lord, Miłek, Orlik, Ruta Velox, odmiany wczesne: Gracja, Owacja, Irga, Vineta lub odmiany średnio wczesne: Asterix, Balbina, Bartek, Roxana, Satina, Tajfun, Żagiel.
Pomimo oferty tak wielu odmian, w centrach ogrodniczych można najczęściej kupić sadzeniaki odmian Irys i Irga – są to jedne z najsmaczniejszych, a na pewno najpopularniejsze odmiany ziemniaków.

Uprawa ziemniaków: sadzenie

Sadzeniaki ziemniaków sadzimy zawsze kiełkami do góry. Sadzenie rozpoczynamy od 20 kwietnia, gdyż ziemniaki są wrażliwe na niską temperaturę (części nadziemne wytrzymują przymrozki do -1,5 st.C). Bulwy ziemniaków zaczynają kiełkować przy  temperaturze gleby 8-10 st.C. Bulwy sadzimy na głębokości około 8 cm, w rozstawie co pół metra. Na powierzchni usypujemy redliny o wysokości 20-30 cm.

Uprawa ziemniaków: pielęgnacja

Samo zasilenie gleby obornikiem na jesieni może nie wystarczyć, aby ziemniaki wytworzyły dorodne bulwy. Dlatego warto zastosować w uprawie ziemniaków wieloskładnikowe nawozy mineralne. Stosujemy je w dawkach zalecanych przez producenta. Nadmierne nawożenie azotem może powodować zwiększenie podatności na choroby. W przypadku gleb o niskiej zawartości azotu, korzystne jest nawożenie dolistne roztworem mocznika lub specjalnymi nawozami.
W okresach suszy warto podlewać ziemniaki pamiętając, że nadmiar wilgoci może powodować gnicie bulw. Konieczne jest również systematycznie usuwanie chwastów oraz spulchnianie wierzchniej warstwy gleby.

Uprawa ziemniaków: wykopywanie

Po 8-10 tygodniach od posadzenia (czyli pod koniec czerwca), można przystąpić do pierwszych zbiorów ziemniaków. Początkowo odgarniamy tylko część redlin i delikatnie odcinamy bulwy. Po zbiorze zasypujemy rośliny. Ostatnie zbiory przeprowadzamy, gdy część nadziemna rośliny zacznie zamierać.

sadzenie-ziemniakow

Sadzenie ziemniaków w ogrodzie

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Wiosna, ach to TY :)
Wiosna, ach to TY :)

Wiosennie zrobiło się w naszej pracowni florystycznej. Wyczekujemy niecierpliwie słonecznych dni i...

Przeczytaj też:
Grusze w ogrodzie - grusze letnie, jesienne, zimowe - najlepsze odmiany
Grusze w ogrodzie - grusze letnie, jesienne, zimowe - najlepsze odmiany

Grusze to po jabłoni najważniejsze drzewa owocowe uprawiane w przydomowych sadach. W ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia