Uprawa warzyw w małej szklarni w ogrodzie – jak się do tego zabrać

2015-04-28 14:04
szklarnia
Autor: Mariusz Bykowski Uprawa szklarniowa pozwala przyśpieszyć plonowanie warzyw o kilka tygodni

Uprawa szklarniowa pozwala przyśpieszyć plonowanie o kilka tygodni i tym samym cieszyć się ulubionymi warzywami już wiosną. Same metody uprawy nie różnią się jednak drastycznie od uprawy polowej. Warto pamiętać o kilku najważniejszych sprawach.

Zdecydowanie tańsze w utrzymaniu są szklarnie nieogrzewane, dlatego częściej spotyka się je w uprawie amatorskiej na potrzeby własne. Jednym z najważniejszych elementów uprawy pod osłonami jest przygotowanie podłoża. Ziemia powinna być dobrze przekopana, odchwaszczona i nawożona. Warto stosować nawozy organiczne, np. kompostu. Odpowiednia gleba to połowa sukcesu.

Uprawa roślin w szklarni

W szklarni nieogrzewanej warzywa wysadza się lub wysiewa na miejsce stałe zwykle od kwietnia (oczywiście zależy to od wymagań konkretnego gatunku). Wiele gatunków uprawia się tradycyjnie z rozsady, które wcześniej (w okresie zimowym lub przedwiosennym) przygotowuje się w mieszkaniu. Do uprawy szklarniowej znakomicie nadają się warzywa ciepłolubne takie jak pomidory, papryka i melony.

>>Przeczytaj też: Odmiany pomidorów szklarniowych do uprawy pod osłonami

Jak założyć uprawę warzyw w szklarni – krok po kroku

  1. Najpierw należy oczyścić szklane/pleksowe elementy szklarni i regularnie konserwować części metalowe, aluminiowe lub drewniane (dotyczy starszych szklarni).
  2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża. Powinno być żyzne, przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Odczyn gleby zależy od konkretnego gatunku.
  3. Pierwsze warzywa wysadza się na miejsce stałe wczesną wiosną, dbając o zalecaną rozstawę. Aby w ciągu okresu wegetacyjnego w pełni wykorzystać powierzchnię, warto siać warzywa przedplonowe, plon główny i warzywa poplonowe.
  4. Rośliny należy regularnie podlewać i nawozić. Warto zastanowić się nad zainstalowaniem kropelkowego systemu nawadniania – to ułatwi późniejszą pielęgnację.
  5. Ze względu na dużą wilgotność powietrza w szklarni – problemem mogą być choroby grzybowe. Szklarnie należy regularnie wietrzyć a rośliny profilaktycznie chronić preparatami przeciwgrzybowymi (ekologicznymi lub chemicznymi).
szklarnia
Autor: Mariusz Bykowski Uprawa szklarniowa pozwala przyśpieszyć plonowanie warzyw o kilka tygodni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany