Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Owoce i warzywa w ogrodzie

Uprawa warzyw pod osłonami. Uprawa warzyw pod folią, agrowłókniną, w szklarni

Aby wcześniej zbierać plony warzyw – szczególnie warzyw ciepłolubnych – można uprawiać warzywa pod osłonami. Warzywa można uprawiać w tunelach foliowych, szklarniach, a także pod folią i agrowłókniną. Poradnik: uprawa warzyw pod osłonami.

Pomidory często uprawia się w tunelach foliowych

Pomidory często uprawia się w tunelach foliowych

Uprawa warzyw pod osłonami: po co stosować osłony w uprawie warzyw?

Uprawa warzyw pod osłonami pozwala na wydłużenie okresu wegetacji – warzywa możemy sadzić lub siać wcześniej i dłużej zbierać ich plony. Osłony podnoszą również wilgotność i temperaturę uprawy, co daje nam szansę na uprawę roślin wrażliwych na zmienne warunki pogodowe, np. warzyw ciepłolubnych. Dla innych gatunków warzyw uprawa pod osłonami jest jedynie okresem przejściowym, np. do wyprodukowania rozsady, po którym rośliny wysadzane są na miejsce stałe (pod gołym niebem).

Uprawa warzyw pod osłonami: uprawa pod folią perforowaną lub agrowłókniną

Osłony te zakładamy bezpośrednio po wysiewie lub po wysadzeniu rozsady do gruntu. Oba materiały przepuszczają światło słoneczne i wodę. Białą agrowłókninę lub perforowaną folię rozpościeramy bezpośrednio nad roślinami. Brzegi przysypujemy ziemią, aby osłony nie zostały zwiane przez wiatr. Takie osłony są najprostsze i najtańsze, stosowane są głównie wiosną w uprawie rzodkiewki, ogórków, sałaty, a nawet truskawek. Minusem tego typu osłon jest brak możliwości wietrzenia, co czyni z nich osłonę jedynie wiosenną, gdyż w lato byłoby pod nim zbyt ciepło.

Uprawa warzyw pod osłonami: uprawa w tunelach foliowych

Tunele foliowe wymagają lekkiej konstrukcji – stelażu (z drewna lub z metalu), na którym spoczywać będzie zadaszenie z folii. Wyróżniamy tunele niskie (do 150 cm wysokości) i wysokie (powyżej 150 cm wysokości). Zaletą tego typu osłon są ich rozmiary oraz możliwość wietrzenia upraw, dzięki czemu mogą być stosowane przez cały sezon, nawet w okresie letnich upałów. W tunelach foliowych można uprawiać rośliny osiągające większe rozmiar, np. ogórki, paprykę, oberżynę, pomidory.

Uprawa warzyw pod osłonami: uprawa w szklarni

Szklarnia posiada wszystkie zalety tuneli foliowych, a oprócz tego jest znacznie trwalsza, choć niestety – znacznie droższa. W ogrodzie przydomowym decyzja o rodzaju osłon zależy od zasobności naszego portfela, wielkości uprawy oraz względów estetycznych.

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Temat miesiąca
Owoce z ogrodu: jak zbierać i przechowywać jabłka i gruszki zimowych odmian
Owoce z ogrodu: jak zbierać i przechowywać jabłka i gruszki zimowych odmian’

Owoce zimowych odmian jabłek i gruszek przeznacza się do przechowywania. Kiedy zbierać owoce i w jakich warunkach je przechowywać?

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Bukiet wiosenno-letni
Bukiet wiosenno-letni

Wiosenno-letni bukiet :) Ze znalezionych skarbów. Już niedługo zaczyna się sezon na...

Przeczytaj też:
Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Terminy sadzenia czosnku
Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Terminy sadzenia czosnku

Czosnek jest często sadzony w przydomowych ogrodach warzywnych. Kiedy najlepiej sadzić czosnek ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia