Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Uprawa porzeczek w ogrodzie. Jak sadzić porzeczkę czarną, białą, czerwoną. Porzeczka uprawa: poradnik
Owoce i warzywa w ogrodzie

Uprawa porzeczek w ogrodzie. Jak sadzić porzeczkę czarną, białą, czerwoną. Porzeczka uprawa: poradnik

Uprawa porzeczek: poradnik. Czy warto mieć w ogrodzie porzeczki? Oczywiście. Radzimy, jak sadzić porzeczkę czarną, białą, czerwoną. Jak pielęgnować porzeczki, żeby cieszyć się smacznymi i zdrowymi owocami.

Jak sadzić porzeczki? Czy uprawa porzeczek jest trudna? Przeczytaj nasz poradnik. Porzeczki (Ribes) to popularne krzewy jagodowe spokrewnione z agrestem. Sadzone są zarówno w sadach towarowych, jak i w ogrodach przydomowych. Niestety w ostatnich latach coraz trudniej kupić porzeczki, nawet na bazarze. Warto założyć niewielką plantację porzeczek w ogrodzie – ich uprawa jest bardzo łatwa.

Porzeczki uprawa: porzeczka biała, czarna czy czerwona?

Największą popularnością cieszą się porzeczki czarne (Ribes nigrum), są doskonałe do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory – zwłaszcza na dżemy i soki. Nieco mniej popularne są porzeczki czerwone (Ribes rubrum) oraz porzeczki białe (Ribes niveum). Jako pierwsze wegetacje rozpoczynają porzeczki czarne, kwitną już w połowie maja, a owoce dojrzewają w lipcu. Porzeczki czerwone oraz porzeczki białe zbiera się od połowy sierpnia.

Porzeczki sadzenie: kiedy i jak sadzić porzeczki?

Jak sadzić porzeczki: termin. W centrach ogrodniczych najczęściej można kupić krzewy porzeczek z odsłoniętym systemem korzeniowym, znacznie rzadziej w doniczkach (te drugie porzeczki można sadzić przez cały sezon). Krzewy porzeczek z odsłoniętym korzeniem sadzimy jesienią lub wczesną wiosną ale najlepszy termin na sadzenie porzeczek to przełom października i listopada.

Uprawa porzeczek: gleba i stanowisko – wymagania porzeczek

Jak sadzić porzeczki? Gleba dla porzeczek powinna być żyzna i przepuszczalna, choć rośliny te poradzą sobie dobrze w każdej ziemi ogrodowej. Glebę warto nawieźć obornikiem lub ziemią kompostową i głęboko przekopać. Optymalny odczyn gleby (pH) dla porzeczki wynosi 6,0-6,5.

Sadzenie porzeczek: krzewy porzeczek sadzimy w rozstawie 1,5 metra od siebie, aby mogły się swobodnie rozrastać. Wierzchnią warstwę gleby wokół krzewów warto ściółkować – zapobiegnie to rozwojowi chwastów i utrzyma wilgoć w glebie. Stanowisko dla porzeczek powinno być słoneczne, osłonięte przed silnymi wiatrami.

Pielęgnacja porzeczek

Po posadzenie nie przycinamy krzewów porzeczek przez 3-4 lata (poza krzyżującymi się pędami). Po tym czasie rozpoczynamy cięcie prześwietlające porzeczek. Młode porzeczki podlewamy regularnie, zwłaszcza w okresach upałów. Krzewy porzeczek są odporne na mrozy, jednak młode krzewy (zwłaszcza czarne porzeczki) warto zabezpieczyć przed mrozem.

porzeczka-czarna

Ribes nigrum - porzeczka czarna - jest najchętniej sadzona w ogrodzie. Porzeczki są łatwe w uprawie i bardzo smaczne, dlatego warto je posadzić.

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wiosna zawsze radosna!!!
Wiosna zawsze radosna!!!

Słońcem znów będę malować obrazy deszczem wiosennym obmyję twarz po zimie, wolna, radosna,...

Przeczytaj też:
Pasternak i pietruszka – czym się różnią?
Pasternak i pietruszka – czym się różnią?

Pasternak i pietruszka to warzywa korzeniowe uprawiane w naszym kraju. Pietruszka jest ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia