Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Uprawa porów w ogrodzie. PORY w przydomowym ogrodzie warzywnym
Owoce i warzywa w ogrodzie

Uprawa porów w ogrodzie. PORY w przydomowym ogrodzie warzywnym

Pory to warzywo cebulowe, chętnie uprawiane w ogrodach warzywnych

Pory to popularne warzywa cebulowe, często sadzone w przydomowych ogrodach warzywnych. Podpowiadamy jak uprawiać pory w ogrodzie, kiedy sadzić pory i kiedy je zbierać. Uprawa porów w warzywniku.

Por (łac. Allium porrum) to popularne warzywo cebulowe, używane jako jarzyna lub przyprawa. Por jest rośliną dwuletnią, ale jest uprawiany jako roślina jednoroczna. W pierwszym roku uprawy tworzy cebulę i liście (obie części są jadalne), natomiast w drugim roku na długim (do 200 cm) pędzie kwiatostanowym rozwija się baldachowaty kwiatostan, złożony z kwiatów o kolorze różowawym lub białozielonkawym. Po przekwitnięciu i wytworzeniu nasion, roślina najczęściej zamiera. Por, w przeciwieństwie do cebuli, ma rozbudowany system korzeniowy.

Jak uprawiać pory w ogrodzie

Pory uprawa: stanowisko. Por najlepiej rośnie na glebach gliniasto- piaszczystych, żyznych, zasobnych w próchnicę, o pH od 5,8 do 6,5. Roślina musi mieć dobre zaopatrzenie w wodę. Stanowisko do uprawy pora powinno być słoneczne. Zazwyczaj uprawia się go w drugim roku po zastosowaniu obornika. Pora nie należy uprawiać na tym samym miejscu po sobie oraz po innych warzywach cebulowych.
Pory uprawa: sadzenie. Por uprawia się z rozsady bądź z nasion wysiewanych w inspekcie w marcu lub wprost do gruntu w kwietniu. Po wzejściu siewek przerywamy je po raz pierwszy pozostawiając między roślinami odstępy około 5 cm, a po około 2 tygodniach przerywamy ponownie pozostawiając odległość około 15 cm. Przy uprawie z rozsady sadzi się ją na zagonach pod koniec maja w rozstawie 30 x 15 cm.
Podczas wzrostu glebę na grządce należy spulchniać, odchwaszczać i podlewać. W lipcu należy łodygę pora osypać ziemią od powierzchni gruntu do nasady liści.

Kiedy zbierać pory

Pory dojrzewają od sierpnia do września, ale pełną dojrzałość osiągają późną jesienią. Odmiany wczesne porów zbiera się pod koniec września, odmiany pora średniowczesne oraz późne zbiera się zimą bądź  na wiosnę przyszłego roku (te odmiany są odporne na niską temperaturę i można pozostawić w gruncie na zimę, trzeba tylko okryć zagony). Ponieważ zimą gleba w ogrodzie często zamarza i zbiór w tym okresie jest utrudniony, można pory wykopać jesienią i zadołować w piasku w chłodnym pomieszczeniu.

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

anemony
anemony

Ostatnie w tym sezonie wiosenne anemony... :) Udało nam się zdobyć białe z ciemnym środkiem. Te są...

Przeczytaj też:
Pasternak i pietruszka – czym się różnią?
Pasternak i pietruszka – czym się różnią?

Pasternak i pietruszka to warzywa korzeniowe uprawiane w naszym kraju. Pietruszka jest ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia