Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Uprawa malin jesiennych. Maliny powtarzające owocowanie
Owoce i warzywa w ogrodzie

Uprawa malin jesiennych. Maliny powtarzające owocowanie

Maliny jesienne to maliny powtarzające owocowanie. Radzimy jak uprawiać maliny jesienne: kiedy sadzić i przycinać maliny jesienne. Odmiany malin jesiennych. Poradnik: uprawa malin jesiennych.

Pod nazwą maliny jesienne kryją się odmiany malin powtarzające owocowanie. Ze względu na podwójne owocowanie (latem na pędach dwuletnich i jesienią na pędach jednorocznych), odmiany te z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Warto poznać zasady uprawy i pielęgnacji malin jesiennych, ponieważ różnią się one od zasad, które stosujemy w przypadku uprawy malin letnich (owocujących tylko na pędach dwuletnich, niepowtarzających owocowania).

Uprawa malin: sadzenie malin jesiennych

Krzewy malin z odsłoniętym korzeniem najlepiej sadzić jesienią (od końca października do połowy listopada) lub wiosną. Krzewy rosnące w doniczkach można sadzić od wiosny do jesieni (poza miesiącami letnimi). Maliny jesienne (powtarzające kwitnienie) sadzi się w systemie zagonowym, czyli swobodnie rosnących krzewów.

Uprawa malin: cięcie malin jesiennych

Cięcie malin jesiennych jest niezbędne do prawidłowego kwitnienia i owocowania krzewów malin w przyszłym sezonie. Odmiany malin jesiennych owocują jesienią na pędach jednorocznych, które wyrosłe w danym roku, a po raz drugi w roku następnym na tych samych pędach (już dwuletnich), na niższych rozgałęzieniach. Jesienią pędy jednoroczne można skrócić poniżej miejsca owocowania, a następnie usunąć je po owocowaniu w roku następnym. Znacznie częściej usuwa się wszystkie pędy przy ziemi po jednokrotnym, jesiennym zbiorze owoców. Wtedy owoce na pędach jednorocznych (w kolejnym sezonie) będą większe, a plon będzie wyższy. Warto więc zrezygnować z owocowania na pędach dwuletnich (z ubiegłego sezonu).

Odmiany malin jesiennych

  • ‘Polka’ – owoce średnio duże, stożkowate, czerwone z silnym połyskiem, jędrne.
  • ‘Polana’ – owoce duże lub o średniej wielkości, szeroko stożkowate, intensywnie czerwone z połyskiem, zwarte, smaczne.
  • ‘Poranna Rosa’ – owoce średnio duże, kuliste, żółte, jędrne o średnio silnym połysku, silnie zrośnięte z dnem kwiatowym.
  • ‘Polesie’ – owoce duże, sercowatego kształtu, ciemno czerwone z niewielkim omszeniem.
Maliny i jezyny

Owoce malin dostarczają mnóstwa witamin

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Pastelowe bukiety
Pastelowe bukiety

Kolejny pudrowy słodziak :) Na bazie róż prima balerina, róży gałązkowej bombastic i...

Przeczytaj też:
Por, jarmuż, pietruszka, brukselka: zimowy zbiór warzyw z ogrodu warzywnego
Por, jarmuż, pietruszka, brukselka: zimowy zbiór warzyw z ogrodu warzywnego

Por, jarmuż, brukselka, pietruszka - to warzywa często uprawiane w ogrodzie. Czy ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia