Uprawa bobu w ogrodzie. Bób uprawa w przydomowym ogrodzie warzywnym

2020-06-10 11:34

Bób uprawa: poradnik. Bób to popularne warzywo, chętnie sadzone w przydomowych ogrodach warzywnych. Podpowiadamy jak uprawiać bób w ogrodzie. Uprawa bobu w warzywniku: poradnik.

Bób (łac. Vicia faba) to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych (Fabaceae), uprawiana jako warzywo i pasza dla zwierząt w wielu krajach świata, także w Polsce. Jeśli chcesz posadzić bób w ogrodzie warzywnym, przeczytaj nasz poradnik o uprawie bobu.

Dlaczego warto uprawiać bób w ogrodzie?

Bób ma cenne wartości odżywcze: jest rośliną strączkową zasobną w łatwo przyswajalne białko roślinne, błonnik, fosfor, wapń, żelazo oraz witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina) i witamina C. Owocem bobu jest strąk dorastający do około 12 cm długości i zwisający na roślinie w dół. Strąk zawiera 2–5 najczęściej jasnożółtych lub jasnozielonych nasion nerkowatego kształtu, długości do 35 mm, rozdzielonych gąbczastymi przegródkami.

Uprawa bobu w ogrodzie

Bób jest odporny na chłody, wytrzymuje przymrozki nawet do -5 st.C. Bób kiełkuje już w temperaturze 3-4 st.C, a optymalna temperatura wzrostu wynosi 18–22 st.C.

Stanowisko dla bobu powinno być słoneczne, ale może też być półcieniste, a gleba ciężka, gliniasta, wilgotna, bogata w próchnicę, o wysokiej wilgotności. Optymalny odczyn gleby dla bobu wynosi pH 6,5-7, gleba nie może być kwaśna. Na glebach lżejszych, piaszczystych, można uprawiać bób po nawiezieniu kompostem. Na glebach lżejszych bób uprawia się w pierwszym roku po oborniku, natomiast na glebach żyznych można go uprawiać w latach późniejszych po zastosowaniu obornika. Obornik stosujemy jesienią w dawce 30 kg/10 m2.Bobu nie zaleca się uprawiać po innych warzywach strączkowych, natomiast można go uprawiać po wszystkich innych warzywach.

Czytaj też:

Bób uprawa wysiew nasion

Bób sadzenie: bób najczęściej jest uprawiany z nasion wysiewanych wprost do gruntu już pod koniec marca i na początku kwietnia, w rzędach oddalonych od siebie o 40–50 cm. Nasiona bobu wysiewa się gniazdowo, po 2–3 nasiona co 20 cm, na głębokość 5–6 cm. Bób można też uprawiać z rozsady – ten sposób przyspiesza termin zbioru o około 2 tygodnie.

Wiosenny kalendarz wysiewu nasion warzyw i kwiatów do gruntu >>>

Uprawa bobu - pielęgnacja i zbiory

Bób należy regularnie podlewać, szczególnie w okresach bez deszczu. Po każdym podlewaniu i po deszczach glebę trzeba spulchnić. Grządki z bobem trzeba odchwaścić dwa razy: pierwszy raz po wzejściu roślin, a drugi przed kwitnieniem. Bób dojrzewa w lipcu–sierpniu. Strąki bobu zbieramy, gdy są duże i dojrzałe, a nasiona oraz zawiązek pędu i korzenia (cienki, podłużny znaczek w dolnej części nasiona) są zielone. Zawiązek czarny świadczy, że nasiona są przejrzałe.

Jak przyspieszyć zbiory warzyw. Sposoby na wcześniejsze plony >>>

Terminarz zbioru warzyw: jakie warzywa zbieramy we wrześniu, październiku, listopadzie >>>

Bób
Autor: GettyImages Bób zbieramy w lipcu–sierpniu

QUIZ: Bób - czy wiesz, dlaczego jest zdrowy?

Pytanie 1 z 10
Sezon na bób przypada na miesiące:
Bób - Jak kupować, ugotować, co przyrządzić z bobu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają