Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Uprawa agrestu. AGREST w przydomowym ogrodzie owocowym
Owoce i warzywa w ogrodzie

Uprawa agrestu. AGREST w przydomowym ogrodzie owocowym

AGREST to znany krzew owocowy, chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Smaczne owoce agrestu nadają się do bezpośredniego spożycie i na przetwory. Radzimy jak uprawiać agrest w ogrodzie. Uprawa agrestu w przydomowym sadzie.

Agrest (łac. Ribes uva-crispa) to bardzo popularny krzew owocowy, blisko spokrewniony z porzeczkami. Jeszcze niedawno był powszechnie uprawiany w wiejskich ogrodach przydomowych. Przez ostatnie kilkanaście lat został trochę zapomniany, jednak od kilku lat z powrotem zyskuje coraz większą popularność.

Uprawa agrestu: wymagania

Agrest najlepiej rośnie i owocuje na glebach żyznych, bogatych w próchnicę i spulchnionych. Dobre będą gleby piaszczysto-gliniaste, średnio wilgotne. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny (pH 6,0-6,5). Aby poprawić właściwości gleby, przed sadzeniem agrestu ziemię warto przekopać z kompostem lub obornikiem. Na glebach piaszczystych niezbędne jest częste podlewanie krzewów agrestu.

Uprawa agrestu: sadzenie krzewów agrestu

Agrest najlepiej sadzić jesienią: od końca września do początku listopada. Krzewy agrestu sadzi się w rzędach, w rozstawie 1,5 m x 2,0 m (formy krzaczaste) lub 1,5 m x 1,5 m (formy pienne) – ułatwi to późniejszą pielęgnację i zbiór owoców.
Krzewy agrestu sadzimy trochę głębiej (5–7 cm) niż rosły w szkółce. Po posadzeniu glebę wokół krzewów należy dobrze udeptać. Warto sadzić obok siebie kilka odmian agrestu. Zapewni to dłuższe plonowanie oraz poprawi efektywność zapylania, a co za tym idzie większe plony. Glebę wokół krzewów należy ściółkować korą sosnową, trocinami, torfem, granulowanym węglem brunatnym lub słomą. Ściółka użyźnia glebę, zatrzymuje w niej wodę oraz hamuje rozwój chwastów.

Uprawa agrestu: mrozoodporność

Większość odmian agrestu jest wystarczająco odporna na mróz, dlatego krzewy można sadzić praktycznie w całym kraju. Niestety, kwiaty są wrażliwe na wiosenne przymrozki i bywają często przez nie uszkadzane, dlatego stanowisko do uprawy agrestu powinno być słoneczne (agrest jest tolerancyjny na lekko zacienione miejsca) i osłonięte od wiatru.

Uprawa agrestu: pielęgnacja agrestu

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie agrestu jest cięcie. Warunkuje ono odpowiedni wzrost oraz plonowanie. Młode krzewy po posadzeniu należy przyciąć na wysokość 10 cm (nad 1.–2. pąkiem nad powierzchnią gleby). W pierwszym wyrosną silne pędy, stanowiące późniejszy szkielet. Agrest owocuje na pędach dwuletnich. Regularnie należy wycinać starsze pędy oraz te rosnące do wewnątrz lub na zewnątrz.

Poznaj odmiany agrestu >>>

agrest

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kwiaty na balkonie vs w domu
Kwiaty na balkonie vs w domu

Wolicie trzymac kwiaty na balkonie, czy w domu?Ostatnio zauważyłam bardzo ciekawe zjawisko. Kwiaty...

Przeczytaj też:
Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]
Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]

Borówka amerykańska (borówka wysoka) to krzew owocowy coraz częściej sadzony w ogrodach. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia