Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Truskawki w ogrodzie. TRUSKAWKI odmiany, sadzenie i pielęgnacja truskawek
Owoce i warzywa w ogrodzie

Truskawki w ogrodzie. TRUSKAWKI odmiany, sadzenie i pielęgnacja truskawek

Truskawki najlepiej uprawiać w miejscu nasłonecznionym, na glebie zasobnej w próchnicę

Truskawki: odmiany, sadzenie, pielęgnacja. Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców. Warto posadzić truskawki w przydomowym sadzie i zbierać własne owoce. Przeczytaj, jak sadzić i pielęgnować truskawki, jakie odmiany wybrać?

Truskawki w ogrodzie najlepiej uprawiać w miejscu nasłonecznionym, na glebie zasobnej w próchnicę, ale lekkiej, nawet piaszczystej, przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6). Nie lubią stanowisk o glebie ciężkiej, podmokłej. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący uprawy truskawek. Zobacz jak sadzić truskawki i pielegnować, by mieć ładne plony. Truskawki w ogrodzie: porady dla początkujących.

Sadzenie truskawek w ogrodzie

Truskawki sadzenie: przygotowanie podłoża. Ziemię należy spulchnić, a jeśli jest piaszczysta, nawieźć, przekopując ją z przesezonowanym obornikiem lub kompostem (ok. 4-5 kg/m2). Trzeba usunąć chwasty, zwłaszcza rozłogi perzu. Truskawki najlepiej jest uprawiać na zagonach wystających 15-20 cm ponad powierzchnię gruntu, tak żeby woda nie zalegała na grządkach. Truskawki sadzimy w rzędach w odstępie 40 cm, a w rzędzie co 20-30 cm, zależnie od siły wzrostu danej odmiany.

Truskawki sadzenie: terminy. Najlepszą porą sadzenia jest sierpień-wrzesień, bo będą dobrze plonowały już w następnym roku. Jeśli posadziliśmy truskawki wiosną (kwiecień-maj), w pierwszym roku uprawy nie możemy liczyć na dużą liczbę owoców. Najlepszy plon jest w drugim-trzecim roku, dlatego uprawiamy je na jednym miejscu tylko trzy-cztery lata. Potem zagon z truskawkami należy wyznaczyć w nowym miejscu.

Truskawki: gdzie kupować sadzonki truskawek

Sadzonki truskawek najlepiej kupić w specjalistycznych szkółkach mających certyfikat gwarantujący, że są one danej odmiany, odpowiedniej jakości, wolne od chorób i szkodników. Należy zwrócić uwagę, by sadzonki truskawek nie były przesuszone, zwłaszcza korzenie, w przeciwnym wypadku przed sadzeniem trzeba na godzinę-dwie wstawić je do wody.

Pielęgnacja truskawek w ogrodzie

Truskawki: UPRAWA. Truskawki mają płytki system korzeniowy i spulchniając glebę, łatwo go uszkodzić. Żeby uniknąć walki z chwastami, zabrudzenia owoców i zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami, zagony należy wyściółkować agrowłókniną lub słomą. Agrowłókniną przykrywamy cały zagon przed sadzeniem i nacinamy ją na krzyż w odpowiednich odstępach. Po rozchyleniu materiału w przeciętych miejscach sadzimy sadzonki. Słomę, pociętą na odcinki 10-20 cm, wykładamy pod koniec kwitnienia. Jeśli zagonu nie zasililiśmy nawozami organicznymi, możemy zastosować nawozy mineralne (np. Azofoska, Florovit, w ilości 40-60 g/m2 w pierwszym roku, 20-40 g/m2 w następnych latach), dzieląc tę ilość na dwie porcje: na wiosnę i po zbiorach, kiedy roślina zawiązuje pąki na przyszły rok. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w porze owocowania.

Truskawki uprawa w tunelu. Jeśli mamy tunel foliowy, szklarnię lub ciepły inspekt, możemy przyspieszyć cykl wegetacyjny truskawek o mniej więcej dwa tygodnie. Pamiętajmy jednak, że w czasie kwitnienia należy na dzień otwierać lub zdejmować te osłony, żeby umożliwić owadom zapylającym dostęp do kwiatów.

Polecane odmiany truskawek

Honeoye – bardzo wczesna odmiana truskawek, dobra do przyspieszania, odporna na mróz.
Kent – wczesna, bardzo plenna odmiana truskawek, odporna na szarą pleśń.
Kimberly – wczesna odmiana truskawek, duże owoce.
Elsanta – wczesna, bardzo wydajna odmiana truskawek, duże owoce, łatwo wymarza w ostre zimy.
Elkat – średnio wczesna odmiana truskawek, średniej wielkości owoce, ale bardzo plenna, mrozoodporna.
Polka – średnio późna odmiana truskawek, owoce duże, plenna, odporna na mróz.
Senga Sengana – średnio późna odmiana truskawek, bardzo plenna, mało odporna na szarą pleśń, ale odporna na mróz.
Florence – bardzo późna odmiana truskawek, plenna, bardzo duże owoce.

Autor tekstu: Anna Kazimierowicz
Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Wymarzony Ogród
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Marka Hikvision

Produkty firmy Hikvision             Marka...

Przeczytaj też:
Przetwory z jagód – soki, dżemy, konfitury  z jagód, jagody mrożone
Przetwory z jagód – soki, dżemy, konfitury z jagód, jagody mrożone

Przetwory z jagód - pyszne dżemy, soki czy konfitury - nie są ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia