Stare odmiany jabłoni, gruszy i śliw - jak z ogrodu babci! Są znów modne i warto posadzić je w ogrodzie!

2023-10-04 16:24
jablon
Autor: www.thinkstockphotos.com Jabłonie chętnie sadzimy w ogrodach - modne znów się stają stare odmiany

Stare odmiany drzew owocowych - jabłoni, gruszy, śliw - powracają do ogrodów i znów stają się modne! Poznaj polecane odmiany drzew owocowych uprawiane od dawna, które warto mieć w ogrodzie.

Wiele odmian roślin sadowniczych, które uprawiali nasi dziadkowie, po pewnym czasie odeszła w zapomnienie. W wielu przypadkach ich owoce charakteryzowały się wyjątkowym smakiem, dobrą mrozoodpornością oraz łatwością w uprawie. Teraz moda na stare odmiany drzew owocowych powraca.

Spis treści

  1. Powraca moda na stare odmiany drzew owocowych
  2. Za co cenimy stare odmiany drzew owocowych?
  3. Jakie są stare odmiany jabłoni?
  4. Stare odmiany gruszy
  5. Śliwy w starych odmianach

Powraca moda na stare odmiany drzew owocowych

Często to, co jest stare, nudzi się i zostaje zastąpione nowym. Podobnie dzieje się w ogrodnictwie i sadownictwie. W asortymencie drzew owocowych w ciągu dziesięcioleci zaszły ogromne zmiany. Stare odmiany drzew owocowych, niejednokrotnie osiągające pokaźne rozmiary, zostały wyparte przez te szczepione na podkładkach półkarłowych i karłowych.

Oprócz tego, rewolucja hodowlana objęła wielkość owoców, ich wygląd oraz smak miąższu. Doszło do sytuacji, że cenione niegdyś odmiany, np. ‘Kosztela’, ciężko było kupić. Trend jednak powoli odwraca się i na rynku znów można nabyć wiele dawnych odmian jabłoni, grusz czy wiśni. Na które odmiany drzew owocowych warto zwrócić uwagę?

Zobacz galerię zdjęć: Jakie drzewa i krzewy owocowe posadzić w ogrodzie

Za co cenimy stare odmiany drzew owocowych?

Dobrze pamiętamy wyjątkowy smak jabłek, gruszek czy śliwek z ogrodów naszych dziadków. Niestety, nie odnajdujemy go w owocach, które kupujemy obecnie. I nic dziwnego, bowiem za ten niezapomniany aromat owoców z okresu dzieciństwa odpowiedzialne są stare odmiany drzew owocowych, które dziś rzadko uprawia się w ogrodach. Które z nich warto przywrócić do uprawy na działkach i w przydomowych sadach?

Jakie są stare odmiany jabłoni?

  • ‘Kosztela’ – o zielonych owocach małej lub średniej wielkości. Owoce posiadają unikatowy, smaczny miąższ (ciężko je pomylić).
  • ‘Oliwka Żółta’ (‘Papierówka’) – żółte lub żółtawobiałe owoce są średniej wielkości. Odmiana jest niewrażliwa na mróz. Owoce często wykorzystuje się na przetwory.
  • ‘Antonówka’ – ma średniej wielkości, cylindryczne owoce o zielonkawej skórce i nierównych bokach.

Stare odmiany gruszy

  • ‘Bergamotka złocista’ – ma małe, kuliste owoce, które przeznacza się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory. Odmiana mało podatna ma choroby i odporna na mróz.
  • ‘Dobra Ludwika’ – francuska, plenna odmiana, znana od XVIII wieku. Wytwarza duże, asymetryczne owoce.
  • ‘Plebanka’ – wytwarza duże lub bardzo duże owoce. Skórka szorstka, zielona. Daje wczesny plon. Wymaga dobrych, szybko nagrzewających się gleb.

Śliwy w starych odmianach

  • ‘Lubaszka’ – obejmuje kilka gatunków, które wytwarzają drobne, ciemnogranatowe okrągłe lub wydłużone owoce. Jest wytrzymała na mróz, mało podatna na choroby, ale wytwarza dużo odrostów korzeniowych.
  • ‘Renkloda zielona’ – wytwarza małe, żółtawozielone owoce o bardzo słodkim miąższu. Nie w pełni dojrzałe wykorzystuje się na przetwory, dojrzałe są spożywane na surowo;
  • ‘Węgierka zwykła’ – polska odmiana wytwarzająca owoce średniej wielkości i ciemnogranatowej barwie.

Przeczytaj też:

Śliwa 'Węgierka Zwykła'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Śliwa 'Węgierka Zwykła'
Beszamel: Jabłka - Dlaczego są zdrowe, czemu warto jeść jabłka?

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany