Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Stare odmiany drzew owocowych znowu modne!
Owoce i warzywa w ogrodzie

Stare odmiany drzew owocowych znowu modne!

Powraca moda na stare odmiany drzew owocowych. Poznaj odmiany drzew owocowych uprawiane od dawna, które są polecane do sadzenia w ogrodach.

Wiele odmian roślin sadowniczych, które uprawiali nasi dziadkowie, po pewnym czasie odeszła w zapomnienie. W wielu przypadkach ich owoce charakteryzowały się wyjątkowym smakiem, dobrą mrozoodpornością oraz łatwością w uprawie. Teraz moda na stare odmiany drzew owocowych powraca.

Często to, co jest stare, nudzi się i zostaje zastąpione nowym. Podobnie dzieje się w ogrodnictwie i sadownictwie. W asortymencie drzew owocowych w ciągu dziesięcioleci zaszły ogromne zmiany. Stare odmiany drzew owocowych, niejednokrotnie osiągające pokaźne rozmiary, zostały wyparte przez te szczepione na podkładkach półkarłowych i karłowych. Oprócz tego, rewolucja hodowlana objęła wielkość owoców, ich wygląd oraz smak miąższu. Doszło do sytuacji, że cenione niegdyś odmiany, np. ‘Kosztela’, ciężko było kupić. Trend jednak powoli odwraca się i na rynku można nabyć wiele dawnych odmian jabłoni, grusz czy wiśni. Na które odmiany drzew owocowych warto zwrócić uwagę?

>>Przeczytaj też: Najlepsze odmiany jabłoni do sadu przydomowego

Stare odmiany jabłoni

  • ‘Kosztela’ – o zielonych owocach małej lub średniej wielkości. Owoce posiadają unikatowy, smaczny miąższ (ciężko je pomylić).
  • ‘Oliwka Żółta’ (‘Papierówka’) – żółte lub żółtawobiałe owoce są średniej wielkości. Odmiana jest niewrażliwa na mróz. Owoce często wykorzystuje się na przetwory.
  • ‘Antonówka’ – ma średniej wielkości, cylindryczne owoce o zielonkawej skórce i nierównych bokach.

Stare odmiany gruszy

  • ‘Bergamotka złocista’ – ma małe, kuliste owoce, które przeznacza się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory. Odmiana mało podatna ma choroby i odporna na mróz.
  • ‘Dobra Ludwika’ – francuska, plenna odmiana, znana od XVIII wieku. Wytwarza duże, asymetryczne owoce.
  • ‘Plebanka’ – wytwarza duże lub bardzo duże owoce. Skórka szorstka, zielona. Daje wczesny plon. Wymaga dobrych, szybko nagrzewających się gleb.

Stare odmiany śliwy

  • ‘Lubaszka’ – obejmuje kilka gatunków, które wytwarzają drobne, ciemnogranatowe okrągłe lub wydłużone owoce. Jest wytrzymała na mróz, mało podatna na choroby, ale wytwarza dużo odrostów korzeniowych.
  • ‘Renkloda zielona’ – wytwarza małe, żółtawozielone owoce o bardzo słodkim miąższu. Nie w pełni dojrzałe wykorzystuje się na przetwory, dojrzałe są spożywane na surowo;
  • ‘Węgierka zwykła’ – polska odmiana wytwarzająca owoce średniej wielkości i ciemnogranatowej barwie.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Pastele raz jeszcze
Pastele raz jeszcze

To jest ciekawe połączenie dwóch stylów- boho i elegancji. Nie jest to typowo polny...

Przeczytaj też:
Rzeżucha – wielkanocna dekoracja i cenne warzywo. Uprawa rzeżuchy w domu
Rzeżucha – wielkanocna dekoracja i cenne warzywo. Uprawa rzeżuchy w domu

Rzeżucha jest bogatym źródłem witamin. To warzywo liściaste jest popularnie uprawiane w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia