Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Skorzonera czyli wężymord (czarny korzeń) - uprawa. Jak uprawiać skorzonerę w ogrodzie
Owoce i warzywa w ogrodzie

Skorzonera czyli wężymord (czarny korzeń) - uprawa. Jak uprawiać skorzonerę w ogrodzie

Czarne korzenie skorzonery zawierają cenne składniki i są lekkostrawne.

Wężymord to warzywo korzeniowe - znane też pod nazwą skorzonera, czarny korzeń, czarne korzonki, wężymord - o jadalnych korzeniach. Jak uprawiać skorzonerę w ogrodzie warzywnym? Skorzonera uprawa.

Skorzonera (łac. Scorzonera hispanica) to mało popularne u nas warzywo. Popularnie nazywany jest czarny korzeń. Wężymord to roślina warzywna pochodząca z południowej i środkowej Europy oraz części Azji (Syberia Zachodnia, Kaukaz, Zakaukazie, Dagestan). Uprawa skorzonery w Polsce nie jest zbyt popularna, a szkoda, bo jej jadalny długi korzeń spichrzowy o brunatnej bądź prawie czarnej skórce, którego biały miąższ przypomina smakiem szparagi jest lekkostrawny i zawiera sole mineralne (sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor), karoten, witaminy: E, B1, B2, C i kwas nikotynowy.

Skorzonera uprawa - jaka ziemia i stanowisko dla skorzonery

Skorzonera uprawa: stanowisko. Wężymord najlepiej rośnie na glebach żyznych i bogatych w próchnicę, piaszczysto-gliniastych, głęboko uprawiona, pulchna (na ziemiach zbitych i kamienistych roślina wytwarza zniekształcone korzenie), o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym, ale jest wrażliwa na wapnowanie i jeśli jest to konieczne zabieg ten należy przeprowadzić jesienią.
Skorzonera uprawa: jak ziemia. Wężymord (czarny korzeń) charakteryzuje się długim okresem wegetacji (200–230 dni), dlatego uprawia się go na glebach, które wiosną szybko obsychają i nagrzewają się.
Skorzonera wymaga stanowiska słonecznego. Uprawia się ją w drugim roku po oborniku. Nie należy uprawiać skorzonery w tym samym miejscu po fasoli, grochu, bobie, marchwi, pomidorach, selerach, warzywach kapustnych i szpinaku.
Przed siewem glebę na grządkach przeznaczonych pod uprawę skorzonery należy zasilić nawozami mineralnymi, a podczas wegetacji dodatkowo nawozić pogłównie.

Skorzonera uprawa - wysiew nasion

Skorzonera: sadzenie. Nasiona skorzonery wysiewa się bezpośrednio do gruntu od połowy marca do początku kwietnia, pamiętając o tym, że przedłużające się wiosenne chłody powodują wybijanie rośliny w pędy kwiatostanowe (jest to tzw. pośpiechowatość skorzonery), a opóźnianie siewu spowoduje, że plon korzeni będzie niski i złej jakości. Na słabych glebach skorzonerę można wysiać w sierpniu – zbiór czarnych korzeni będzie możliwy w następnym roku. Skorzonerę wysiewa się w rzędy co 30 cm, w rzędzie co 2–3 cm, na głębokość 2–3 cm. Skorzonera kiełkuje po 2–3 tygodniach, po wykiełkowaniu rośliny należy przerwać, pozostawiając siewki co 5–6 cm w rzędzie.
W czasie kiełkowania i późniejszej wegetacji zagony ze skorzonerą należy systematycznie odchwaszczać i spulchniać. Podczas rozwoju korzeni (czerwiec–sierpień) należy zapewnić stałą wilgotność gleby – skorzonerę podlewa się obficie, tak aby woda dotarła na głębokość przynajmniej kilkunastu centymetrów.

Skorzonera - wężymord kiedy zbierać? Korzenie skorzonery zbiera się od połowy do końca października, ale można je także wykopywać później, ponieważ są odporne na przemarzanie (skorzonera dobrze znosi niskie temperatury i może nawet zimować w gruncie). Jednak ze względu na łamliwość czarnych korzeni, nie należy ich zbierać gdy gleba jest przemarznięta i zaskorupiona, ponieważ korzenie źle się wtedy przechowują. Po wykopaniu skorzonery usuwa się z nich liście, a czarne korzenie można przechowywać ułożone pionowo w skrzynkach z wilgotnym piaskiem.

>> Przeczytaj też jak uprawiać inne warzywa korzeniowe

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Perłowo
Perłowo

Perłowy ślub.. z białymi kwiatami. Hortensja, storczyk, goździk, róża- tych kwiatów...

Przeczytaj też:
Rzeżucha – wielkanocna dekoracja i cenne warzywo. Uprawa rzeżuchy w domu
Rzeżucha – wielkanocna dekoracja i cenne warzywo. Uprawa rzeżuchy w domu

Rzeżucha jest bogatym źródłem witamin. To warzywo liściaste jest popularnie uprawiane w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia