Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > RZEPA - zdrowe warzywo. Jak uprawiać rzepę w ogrodzie. Uprawa rzepy
Owoce i warzywa w ogrodzie

RZEPA - zdrowe warzywo. Jak uprawiać rzepę w ogrodzie. Uprawa rzepy

Rzepa uprawa: poradnik. Rzepa nie rośnie dziko, jest rośliną uprawną. Warto uprawiać rzepę w ogrodzie warzywnym, bo jest to warzywo o wielu cennych właściwościach. Uprawa rzepy w ogrodzie.

Rzepa (łac. Brassica rapa subsp. rapa ) to podgatunek kapusty właściwej, należy do rodziny kapustowatych. Uprawa rzepy jest dość prosta. Rzepa nie rośnie dziko, jest wyłącznie rośliną uprawną. Rzepa to warzywo, którego jadalny jest korzeń (można go spożywać na surowo bądź gotowany) i młode liście. Radzimy, jak uprawiać rzepę w ogrodzie przydomowym.

Rzepa właściwości

Rzepa zawiera sole mineralne (magnez, żelazo, wapń, cynk, fosfor, potas, jod), witaminy: C, B1, B2 i B6 oraz prowitaminę A. Właściwości rzepy: działa żółciopędnie, przeciwbakteryjnie w przewodzie pokarmowym, łagodzi suchy kaszel, działa wspomagająco przy przeziębieniach, jest moczopędna. Rzepa wykazuje także wzmacniające działanie na włosy.

Jak uprawiać rzepę?

Uprawa rzepy: stanowisko. Rzepę należy uprawiać na stanowisku słonecznym, ale także półcienistym. Najlepsze podłoże do uprawy rzepy to gleby piaszczysto-gliniaste lub gliniasto-piaszczyste, żyzne, niezakwaszone, o dobrych stosunkach wodno-powietrznych. Rzepa nie lubi suchego podłoża, dlatego podczas wzrostu, gdy jest mało opadów, rzepę należy podlewać.

Rzepa uprawa: wysiew nasion. Rzepę uprawia się z nasion wysiewanych bezpośrednio do gruntu od kwietnia do sierpnia, w rzędy co 20 cm na głębokość 1–2 cm. Nasiona kiełkują już w temperaturze 2–3 stopni Celsjusza. Po wzejściu roślin, siewki należy przerwać, pozostawiając rośliny w rzędzie co 8–10 cm.

Rzepa uprawa: nawożenie. Podczas wzrostu rzepę zasila się nawozami organicznymi: kompostem i obornikiem.

Rzepę uprawia się najczęściej w trzecim roku po oborniku. Nie należy jej uprawiać na tym samym miejscu po sobie i po innych roślinach kapustnych.
Rzepę zbiera się po około ośmiu tygodniach od wysiewu nasion. Można ją przechowywać w chłodnym pomieszczeniu zadołowaną w piasku.

rzepa

Autor tekstu: Magdalena Michalak
Autor zdjęć: photos.com
Temat miesiąca
Uprawa warzyw - jak zapewnić odpowiednie nawodnienie’

Uprawiane w ogrodach warzywa potrzebują odpowiedniej ilości wody do prawidłowego rozwoju. Podpowiadamy, jak zapewnić odpowiednią ilość wody przy uprawie warzyw.

Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Kolorowy bukiet
Kolorowy bukiet

Kochamy frezje! Zwłaszcza wiosną. Poniżej jeden z naszych wiosennych bukietów. Mamy nadzieję, że...

Przeczytaj też:
Porzeczkoagrest – wymagania i pielęgnacja, polecane odmiany
Porzeczkoagrest – wymagania i pielęgnacja, polecane odmiany

Porzeczkoagrest to mieszaniec porzeczki i agrestu. Owoce porzeczkoagrestu wyróżniają się nietypowym smakiem, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia