Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Przerywanie roślin – dlaczego trzeba przerzedzać wschody warzyw?
Owoce i warzywa w ogrodzie

Przerywanie roślin – dlaczego trzeba przerzedzać wschody warzyw?

Przerywanie roślin to zabieg stosowany wtedy, gdy warzywa wzeszły za gęsto

Przerywanie roślin to zabieg stosowany wtedy, gdy warzywa wzeszły za gęsto. Jeśli nie przerwiemy wschodów, to rośliny będą miały zbyt mało miejsca na wzrost, a co za tym idzie, plon będzie mniejszy. Przeczytaj, dlaczego trzeba przerzedzać wschody warzyw i jak to robić. Które warzywa wymagają przerywania?

Wiele warzyw uprawianych w przydomowym warzywniku uprawiamy z nasion wysiewanych wprost do gruntu. Na przygotowanych wcześniej grządkach wyznaczamy rzędy oddalone od siebie o właściwe odległości (określone dla danego gatunku warzyw). W rzędy te wsypujemy nasiona – najczęściej wprost z opakowania. Taki siew powoduje, że zazwyczaj nasiona są umieszczone są w rządku zbyt gęsto i po wzejściu rośliny wymagają przerywania.

>>Przeczytaj też: Jak przyspieszyć zbiory warzyw. Sposoby na wcześniejsze plony

Dlaczego trzeba przerywać wschody warzyw?

Przerywanie roślin, zwane też przerzedzaniem wschodów, to zabieg konieczny, by stworzyć takie odstępy między poszczególnymi roślinami, które zapewnią ich swobodne rozrastanie się, a co za tym idzie dobry plon.

>>Przeczytaj też: Wiosna w ogrodzie warzywnym. Poradnik jak zagospodarować grządki w warzywniku

Kiedy wykonać zabieg przerywania roślin?

Przerzedzanie roślin można wykonać kilka razy, w miarę dorastania roślin – pierwszy raz wtedy, gdy siewki są już na tyle duże, że można je łatwo chwycić za listki i wyrwać.

Jakie warzywa należy przerywać?

W uprawie warzyw przerywanie stosuje się przede wszystkim dla warzyw korzeniowych uprawianych z siewu:

Przerywa się także

>>Przeczytaj też: Warzywnik w ogrodzie: jak uprawiać warzywa i zioła

Warto wiedzieć

Alternatywą dla przerywania wschodzących warzyw jest zastosowanie nasion na taśmach, gdzie już od początku są rozmieszczone w optymalnych odległościach.

Jak prawidłowo przerywać rośliny?

Przerzedzanie roślin w rzędzie to nic innego jak wyrywanie zbędnych egzemplarzy. Pozostawiamy w ziemi rośliny w takiej odległości jedna od drugiej, aby mogły one swobodnie rosnąć.
2–3 godziny przed rozpoczęciem przerzedzania wschodów warzyw należy podlać ziemię na grządkach tak, aby była ona dobrze wilgotna, ale nie mokra (nie może się zrobić błoto). Jeśli gleba będzie zbyt sucha, to podczas przerywania nie usuniemy całych roślin, tylko urwiemy ich części nadziemne, a korzonki pozostaną w podłożu. Jeśli natomiast gleba będzie za mokra, to rośliny będą się wyrywać kępkami i ciężko je będzie od siebie oddzielić.

Siewki wyrywamy ostrożnie, aby nie uszkodzić tych roślin, które chcemy pozostawić w ziemi, ale na tyle energicznie, by usunąć zarówno część nadziemną, jak i podziemną. Po usunięciu zbędnych roślin należy obcisnąć ziemię wokół tych pozostałych.

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Targi ślubne
Targi ślubne

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność zorganizować nasze stoisko na kolejnych targach ślubnych....

Przeczytaj też:
Przetwory z jagód – soki, dżemy, konfitury  z jagód, jagody mrożone
Przetwory z jagód – soki, dżemy, konfitury z jagód, jagody mrożone

Przetwory z jagód - pyszne dżemy, soki czy konfitury - nie są ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia