Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Pomidory w ogrodzie. Jak uprawiać to cenne warzywo. Uprawa pomidorów
Owoce i warzywa w ogrodzie

Pomidory w ogrodzie. Jak uprawiać to cenne warzywo. Uprawa pomidorów

Dojrzewające pomidory cieszą oko każdego ogrodnika

Uprawa pomidorów: poradnik. Jak i kiedy sadzić pomidory, jak uprawiać pomidory. Pomidor to warzywo numer 1 na całym świecie. Rocznie uprawia się ok. miliona ton pomidorów. Walory smakowe pomidorów są nie do przecenienia. Warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie warzywnym.

Jak sadzić pomidory: stanowisko dla pomidorów

Pomidory lubią stanowisko dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru, np. pod żywopłotem, obok wysokiej fasoli czy kukurydzy, przy murze. Jak sadzić pomidory w ogrodzie? Pomidory dobrze rosną na glebie o średniej zawartości próchnicy, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Przed sadzeniem pomidorów można ją wymieszać z kompostem (ok. 4-5 kg/m2). Dobrze jest też zastosować obornik, ale w roku poprzedzającym uprawę pomidorów. Uprawa pomidorów: podłoże - zamiast nawozów organicznych glebę można zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym (Azofoska, Fruktovit, Florovit) w ilości 30-60 g/m2. Należy go wymieszać z wierzchnią warstwą gruntu (10-20 cm). Zagon pod pomidory spulchniamy na głębokość 20 cm, żeby dobrze napowietrzyć glebę. Ponieważ pomidory sadzimy w dużych odstępach, można tak przygotować tylko dołki pod pojedyncze rośliny.

Kiedy sadzić pomidory?

Pomidory to warzywa pochodzące z cieplejszej niż nasza strefy klimatycznej i w Polsce wysiane wiosną do gruntu nie zdążyłyby w odpowiedniej porze wydać owoców. Żeby przyspieszyć cykl wegetacyjny, pomidory (rozsadę) sadzi się, którą należy przygotowywać od lutego w ciepłym inspekcie, szklarni lub w domu na parapecie.

Gotowe sadzonki pomidorów można kupić w sklepach ogrodniczych lub szkółkach, co daje gwarancję ich odpowiedniej jakości i zdrowia. Należy wybierać rozsady pomidorów o grubych i mocnych pędach, ze zdrowymi, nieprzesuszonymi korzeniami. Pomidory są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego bezpiecznie jest wysadzać rozsadę pomidorów do gruntu po 15 maja, kiedy gleba jest już dobrze ogrzana (w szklarni lub tunelu – pod koniec kwietnia). Pomidory sadzimy dość głęboko, tak żeby najniższe liście znalazły się na poziomie gleby – wtedy roślina w dolnej części łodygi wypuści nowe korzenie, dzięki czemu będzie mogła lepiej pobierać z ziemi wodę i sole mineralne.

Uprawa pomidorów: pielęgnacja krzewów pomidorów

Pomidory wymagają obfitego podlewania, jednak nie lubią bezpośredniego polewania wodą liści ani zbyt dużej wilgoci w powietrzu (glebę wokół nich dobrze jest wyściółkować słomą, a jeśli uprawiamy pomidory w szklarni lub tunelu, codziennie należy je wietrzyć). Optymalna temperatura do wzrostu pomidorów wynosi 22-27°C.
Pomidory to rośliny obcopylne. Jeśli uprawiamy pomidory w tunelu czy szklarni, codziennie otwieramy osłony, żeby dać możliwość pracy owadom zapylającym, możemy też sami potrząsać kwiatami pomidorów, żeby pyłek uniósł się w powietrze, lub przenosić pędzelkiem pyłek z jednej rośliny na drugą.
W miarę wzrostu pędów usuwamy dolne liście, zwłaszcza gdy pojawią się na nich jakiekolwiek plamy lub przebarwienia. Kiedy owoce pomidorów są już dobrze ukształtowane, możemy usunąć osłaniające je liście, żeby dotarło do nich więcej słońca, bez którego te warzywa nie nabiorą smaku i aromatu.
Uprawa pomidorów: choroby. Pomidory są wrażliwe na wiele chorób, zwłaszcza grzybowych. Profilaktycznie można je co tydzień opryskiwać wywarem z czosnku (główkę posiekanego czosnku powoli gotować około 20 min w 1 l wody), a w czasie owocowania mlekiem rozcieńczonym wodą (1:4). Gdzie sadzić pomidory? Pomidory lubią towarzystwo pietruszki, czosnku i aksamitek, a nie lubią sąsiedztwa kopru, kalarepy i rzodkiewek.

Pomidory w kuchni

Pomidory są świetnym składnikiem każdej diety. Mają małą wartość energetyczną i niską zawartość białka, ale są bogatym źródłem witamin i soli mineralnych. Piękny kolor zawdzięczają karotenoidom, naturalnym barwnikom roślinnym, będącym prowitaminami A. Wśród nich aż 83 proc. stanowi czerwony likopen. Jest to aktywny przeciwutleniacz, związek szczególnie cenny dla zdrowia człowieka, gdyż wykazuje działanie hamujące rozwój komórek rakowych chroniące przed zawałem serca. Owoce zawierają duże ilości witamin C oraz B1 i B2. Pomidory są dobrym źródłem soli mineralnych, szczególnie potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza.

Autor tekstu: Anna Kazimierowicz
Autor zdjęć: photos.com, Piotr Gorączko, Maria Muszalska
Źródło: Wymarzony Ogród
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Dla kogo kasza z prosa?

Wszelkie kasze, które wyszukamy w sklepach, dyskontach i hipermarketach są niesamowicie...

Przeczytaj też:
Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]
Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]

Borówka amerykańska (borówka wysoka) to krzew owocowy coraz częściej sadzony w ogrodach. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia