Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Rokitnik - owoce rokitnika. Właściwości i zastosowanie owoców rokitnika
Owoce i warzywa w ogrodzie

Rokitnik - owoce rokitnika. Właściwości i zastosowanie owoców rokitnika

Owoce rokitnika to skarbnica witamin

Owoce rokitnika - drobne i pomarańczowe - są prawdziwą skarbnicą witamin i innych związków działających leczniczo. Owoce rokitnika: jakie mają działanie i do czego je wykorzystywać.

Owoce rokitnika zwyczajnego (łac. Hippophaë rhamnoides) charakteryzuje kwaskowaty i dość cierpki smak. To pestkowce o kulistym, owalnym lub jajowatym kształcie (zależnie od odmiany). Waga pojedynczego owocu zwykle wynosi 0,5–1,0 g. Zbiory owoców rokitnika można przeprowadzać już na przełomie września i października, jednakże lepszą jakość uzyskują już po pierwszych przymrozkach.

>>Przeczytaj też: Rokitnik – mało wymagający krzew liściasty. Uprawa i pielęgnacja rokitnika

Skład owoców rokitnika

Owoce rokitnika są przede wszystkim bogate w witaminę C. Jej zawartość jest często 2–3-krotnie wyższa w porównaniu z owocami czarnej porzeczki. Owoce rokitnika zawierają prawie 200 substancji aktywnie czynnych, w tym także inne witaminy (A, E, F, K, P, B12), flawonoidy, garbniki, antocyjany, makro- i mikroelementy (żelazo, mangan, bor). Spożywanie owoców rokitnika, w różnej formie, pozytywnie wpływa na organizm, m.in. zwiększając jego odporność, regenerując uszkodzenia skóry, niszcząc wolne rodniki i poprawiając krążenie. Dodatkowo jest to środek, który można stosować w przypadku chorób układu pokarmowego i przeziębienia.

Portrety roślin

Warto wiedzieć

Przetwory: z owoców rokitnika

Owoce rokitnika można spożywać na surowo, jednak ze względu na ich kwaskowatość zwykle są wykorzystywane w formie przetworów. Z rokitnika można produkować smaczne soki, konfitury i nalewki. Zaletą owoców rokitnika jest fakt, że podczas gotowania zawarta w nich witamina C nie ulega rozkładowi. Przyrządzając soki, warto dodać do nich także inne owoce, np. jabłka lub dziką różę. Owoce rokitnika nadają się także do sporządzania maseczek regenerujących i poprawiających wygląd skóry.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wianki - alternatywa dla welonu
Wianki - alternatywa dla welonu

Kolejny wianek. Przy cotygodniowej ich produkcji sama z przyjemnością bym zastąpiła mój welon...

Przeczytaj też:
Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]
Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]

Borówka amerykańska (borówka wysoka) to krzew owocowy coraz częściej sadzony w ogrodach. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia