Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Odmiany pomidorów. Jakie pomidory wybrać do uprawy w ogrodzie
Owoce i warzywa w ogrodzie

Odmiany pomidorów. Jakie pomidory wybrać do uprawy w ogrodzie

Polecamy odmiany pomidorów, które można uprawiać w ogrodzie przydomowym. Wyhodowano setki odmian pomidorów. Co roku na rynku kupić można nasiona i sadzonki wielu odmian pomidorów. Jakie pomidory wybrać do uprawy w ogrodzie? Uprawa pomidorów.

Pomidory w ogrodzie przydomowym

W uprawie w przydomowym warzywniku najlepsze są odmiany pomidorów wysoko rosnące, które prowadzimy przy palikach lub linkach podwieszonych na drucianym czy drewnianym rusztowaniu. Paliki o wysokości około 1,5 m należy wbić głęboko w ziemię przed posadzeniem sadzonek. W miarę wzrostu rośliny podwiązujemy ją coraz wyżej. Te odmiany pomidorów prowadzimy na jeden pęd – usuwamy wszystkie pędy boczne, gdy tylko się pojawią. Po wytworzeniu trzech-czterech kwiatostanów roślinę ogławiamy, czyli usuwamy wierzchołek głównego pędu. Tak uprawiane pomidory szybciej dojrzewają i dają dużo wielkich owoców. Pomidory wysoko rosnące sadzimy w rzędach co 70 cm, a w rzędzie w odległości 50-60 cm.
Pomidory krzaczaste osiągają wysokość 40-50 cm. Są proste w uprawie, nie wymagają usuwania pędów bocznych, ale łatwiej ulegają zakażeniom chorobami grzybowymi i dają mniejsze owoce. Sadzimy je w rozstawie 50 x 50 cm.

Odmiany pomidorów do uprawy w ogrodzie

Malinowy Bawole Serce – późna odmiana pomidorów, wysoka, wymagająca podpór, o bardzo dużych, mięsistych owocach w kształcie serca.
Malinowy Warszawski – wczesna odmiana pomidorów, wysoka, wymagająca podpór, o dużych, mięsistych, okrągłych owocach.
Baron – średnio wczesna odmiana pomidorów, wysoka, wymagająca podpór, o dużych, kulistych owocach.
Krakus – średnio późna odmiana pomidorów, wysoka, wymagająca podpór, o dużych, kulistych owocach.
Jawor – wczesna odmiana pomidorów, karłowa, o średniej wielkości, kulistych owocach.
Sejko – wczesna odmiana pomidorów, karłowa, bardzo plenna, o niedużych podłużnych owocach.
Koralik – średnio wczesna odmiana pomidorów, krzewiasta, ale wymagająca palikowania, bardzo plenna, o gronach maleńkich, kulistych owoców.

Autor tekstu: Anna Kazimierowicz
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska, Ryszard Piątkowski
Źródło: Wymarzony Ogród
Temat miesiąca
Sad w październiku: zbiory owoców, sadzenie drzew i krzewów owocowych’

Październik w ogrodzie to najlepszy czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Jakie prace trzeba wykonać w sadzie przydomowym w październiku?

Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Bukiet z kwiatów cebulowych
Bukiet z kwiatów cebulowych

Z ostatniego zamówienia mamy trochę spadów :) zostały nam hiacynty w różnych kolorach i frezje....

Przeczytaj też:
Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Terminy sadzenia czosnku
Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Terminy sadzenia czosnku

Czosnek jest często sadzony w przydomowych ogrodach warzywnych. Kiedy najlepiej sadzić czosnek ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia