Najpopularniejsze krzewy, krzewinki i pnącza owocowe do przydomowego sadu

2014-08-07 8:00

Do uprawy w przydomowym sadzie nadaje się wiele gatunków i odmian roślin owocowych. Poznaj najpopularniejsze krzewy, krzewinki i pnącza owocowe do ogrodu i na działkę.

Do uprawy w przydomowym sadzie najlepiej wybrać rośliny, które rodzą mniej owoców, lecz są bardziej odporne na choroby. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki i odmiany roślin owocowych: krzewów, krzewinek i pnączy do sadzenia w przydomowych sadach i na działkach.

Krzewy jagodowe

  • Agrest - dobrze rośnie w przeciętnej, ale nie za suchej glebie. Często jest szczepiony na pniu, dzięki czemu ma kształt małego drzewka. Takie rośliny uprawia się przy palikach i sadzi w szpalerach, w odstępach co 1,5 m, na rabatach między roślinami ozdobnymi albo w donicach na tarasie. Owoce agrestu mają dużo pektyn, witamin i soli mineralnych (są bogate w potas, fosfor i wapń), a także przeciwutleniaczy. Niektóre odmiany są często atakowane przez mączniaka i muszą być opryskiwane, więc lepiej ich nie sadzić w przydomowym ogródku. Polecane odmiany: Hinsel, Invicta, Kamieniar, Pax (odmiana bezkolcowa), Resistenta.

>>Przeczytaj też: Agrest: choroby i szkodniki agrestu

  • Porzeczki  - najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i wilgotnej glebie (największe wymagania ma czarna porzeczka). Podobnie jak agrest są szczepione na podkładkach, więc przypominają karłowe drzewka. Najsłodsze owoce mają porzeczki białe, najzdrowsze – porzeczki czarne, które zawierają dużo witaminy C, sole mineralne, kwasy organiczne i przeciwutleniacze. Polecane odmiany: porzeczki czerwone – Detvan, Jonkheer van Tets, Rondom, Rovada; porzeczki białe – Biała z Juterborg; porzeczki czarne – Bona, Ceres, Tisel.

>>Przeczytaj też: Uprawa porzeczek w ogrodzie. Jak sadzić porzeczkę czarną, białą, czerwoną. Porzeczka uprawa: poradnik

  • Maliny - mogą rosnąć nawet w mniej żyznej glebie i dość dobrze znoszą suszę. Ładnie wyglądają posadzone przy rusztowaniach i przywiązane do drutów. Takimi szpalerami można dzielić przestrzeń ogrodu, tworząc oryginalne parawany. Łatwo rozprzestrzeniają się przez odrośla korzeniowe, które zwykle się usuwa, żeby nie zarosły działki. Owoce maliny zawierają witaminę A, C, E, PP i liczne witaminy z grupy B, a także mikroelementy. Przyrządzony z nich sok jest stosowany przy przeziębieniach. Polecane odmiany: owocujące w czerwcu i lipcu na dwuletnich pędach – Beskid, Laszka, Noma; owocujące od sierpnia do przymrozków na jednorocznych pędach – Pokusa, Polana, Polka, Poranna Rosa (ma żółte owoce).

>>Przeczytaj też: Uprawa malin w ogrodzie: jak założyć maliniak

  • Jagoda kamczacka - jest bardzo wytrzymała na mróz (do –45 st.C). Dorasta do 1,5-2 m, a ładny pokrój i zdrowe ulistnienie sprawiają, że jest cenną rośliną ozdobną. Dobrze rośnie w przeciętnej glebie, w słonecznym lub lekko ocienionym miejscu. Wytrzymuje suszę, ale wtedy jej owoce bywają gorzkawe. Ponieważ krzewy są obcopylne, trzeba posadzić obok siebie co najmniej dwie odmiany. Owoce jagody kamczackiej smakiem przypominają jagody i dojrzewają już pod koniec maja. Zawierają witaminy, mikroelemeny (żelazo, jod, miedź) i bardzo dużo przeciwutleniaczy, dzięki czemu mają działanie antynowotworowe i przeciwdziałają starzeniu. Poza tym działają antyseptycznie, stymulują pracę układu krwionośnego i obniżają ciśnienie krwi. Polecane odmiany: Atut, Duet, Sinigłaska, Wojtek.

>>Przeczytaj też: Jagoda kamczacka – wytrzymały krzew owocowy. Uprawa jagody kamczackiej w ogrodzie i na działce

  • Borówka wysoka (zwana też borówką amerykańską) - dobrze rośnie i plonuje tylko w kwaśnej i stale lekko wilgotnej glebie. Nie ma dużych wymagań pokarmowych i łatwo ją przenawozić, dlatego najlepiej stosować nawóz mineralny, który jest przeznaczony specjalnie dla niej. Krzewy mają ładny pokrój i zdrowe liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono i pomarańczowo. Z powodzeniem można ją posadzić obok ozdobnych różaneczników, azalii i innych efektownych roślin wrzosowatych. Owoce dojrzewają na krzewie stopniowo, w lipcu i sierpniu. Są bogate w witaminy, przeciwutleniacze i fitoestrogeny. Obniżają poziom złego cholesterolu, przeciwdziałają miażdżycy i – podobnie jak leśne jagody – wpływają korzystnie na wzrok. Polecane odmiany: Bluecrop, Bluejay, Darrow, Nelson, Patriot, Spartan.

>>Przeczytaj też: Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja

Krzewinki owocowe

  • Poziomki - najlepiej rosną w żyznej glebie i nie lubią suszy. Dobrze się czują w miejscach słonecznych oraz w półcieniu. Poziomki leśne, a także stare odmiany ogrodowe tworzą rozłogi i z powodzeniem mogą zastąpić ozdobne rośliny zadarniające. Współczesne odmiany są bezrozłogowe. Owocują przez całe lato, nadają się do uprawy w donicach. Owoce poziomek poza tym, że są smaczne, zawierają witaminy (C, K i z grupy B), a także sporo żelaza, cynku i potasu. Polecane odmiany: Baron Solemacher, Regina, Rugia.

>>Przeczytaj też: Poziomki – uprawa poziomek w ogrodzie i na działce

  • Truskawki - to rośliny, które naturalnie nie występują w przyrodzie. Powstały w wyniku spontanicznego skrzyżowania dwóch gatunków poziomek. Pierwsze pochodzą z XVIII w. Do sadzenia w przydomowym ogródku szczególnie nadają się odmiany owocujące prawie nieprzerwanie od wczesnego lata aż do jesieni. Można je sadzić w pojemnikach na tarasie. Polecane odmiany (owocują przez cały sezon): Ostara, Selva.

>>Przeczytaj też: Truskawki w ogrodzie. TRUSKAWKI odmiany, sadzenie i pielęgnacja truskawek

  • Żurawina wielkoowocowa - to zimozielona krzewinka o długich, płożących pędach, dorastająca do 20 cm wysokości. W sprzyjających warunkach rozrasta się, tworząc darń. Lubi kwaśną i wilgotną glebę, sadzić między wyższymi borówkami amerykańskimi, różanecznikami i innymi roślinami wrzosowatymi. Owoce żurawiny dojrzewają od września do pierwszych przymrozków. Zawierają dużo pektyn, kwasów organicznych, witamin (A, C i z grupy B), wiele  mikroelementów (fosfor, jod, magnez, mangan, miedź, potas, wapń i żelazo) i przeciwutleniacze. Są stosowane w chorobach dróg moczowych, stymulują pracę układu pokarmowego i podnoszą poziom dobrego cholesterolu. Polecane odmiany: Early Black, Howes, Pilgrim.

>>Przeczytaj też: Owoce żurawiny – właściwości i zastosowanie

Pnącza owocowe

  • Winorośl - najlepiej rośnie w słonecznym, ciepłym i zacisznym miejscu, na przykład przy południowej ścianie. Do jej uprawy wystarczy przeciętna ziemia ogrodowa, może rosnąć nawet na piaszczystym podłożu. Najsmaczniejsze owoce mają odmiany deserowe, które uprawia się przy drutach rozpiętych między słupkami. Niestety, większość z nich nie jest zupełnie odporna na mróz i jesienią musi być solidnie okryta słomą, a w chłodniejszych rejonach kraju – zdjęta z podpór i przysypana ziemią. Polecane odmiany: deserowe – Agat Doński, Ajwaz, Arkadia, Regina, Iza Zaliwska, Kodrianka, Muscat Letni, Nero, Prim; do sadzenia przy altanach – Alwood, Lidia, Konkord Rosyjski, Ontario, Svenson Red.

>>Przeczytaj też: Winorośl w ogrodzie. Jaką ziemię lubią winogrona (winorośl)?

  • Aktinidia ostrolistna (kiwi) - to pnącze dorastające do 4-6 m. Najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej i wilgotnej glebie. Poza tym, że rodzi bardzo smaczne owoce, jest też rośliną ozdobną. Nadaje się do sadzenia przy pergolach. Owoce dojrzewają we wrześniu i w październiku. Są bardzo zdrowe – w ich skład wchodząliczne związki mineralne (zawierają cynk, potas, wapń i żelazo) i witaminy takie jak A, PP, B1 i B2 oraz C. Większość odmian jest obcopylna. Owoce nadają się na przetwory. Polecane odmiany: Geneva, Issai (odmiana samopylna), Jumbo, Weiki (są dwie jej formy: żeńska, która rodzi smaczne owoce, i męska będąca dobrym zapylaczem dla pozostałych odmian).

>>Przeczytaj też: Cięcie aktinidii zwiększa plony owoców. Jak prawidłowo ciąć aktinidie [WIDEO]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany