Mini kiwi (aktinidia) – uprawa, gatunki i odmiany aktinidii do uprawy w ogrodach i na działkach

2014-10-13 12:59
aktinidia
Autor: dr Szczepan Marczyński Aktinidie należy prowadzić przy podporze

Mini kiwi to owoc aktinidii – pnącza, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Dowiedz się więcej o uprawie mini kiwi i poznaj mrozoodporne gatunki i odmiany aktinidii, które nadają się do uprawy w Polsce. Zobacz wideo. Aktinidia ostrolistna i aktinidia pstrolistna.

Mini kiwi robi ostatnio zawrotną karierę w polskich mediach. Jest to owoc aktinidii (łac. Actinidia) - mało znanego do tej pory, ale bardzo wartościowego pnącza, które z powodzeniem można uprawiać w naszym klimacie. Rośliny aktinidii są już od wielu lat dostępne na polskim rynku.

Owoce mini kiwi można jeść ze skórką, są bardzo smaczne, a ponadto bardzo zdrowe – to prawdziwa bomba witaminowa!

Gatunki aktinidii do uprawy w Polsce

Popularne i ogólnodostępne w sprzedaży włochate kiwi, to owoc aktinidii smakowitej (Actinidia deliciosa), która nie zimuje w naszej strefie klimatycznej.

Dwa gatunki aktinidii, które są wystarczająco mrozoodporne i nadają się do uprawy w Polsce to:

  • aktinidia pstrolistna (łac. Actinidia kolomikta) – charakteryzująca się niezwykle dekoracyjnie wybarwiającymi się liśćmi i małymi, szybko opadającymi owocami
  • aktinidia ostrolistna (łac. Actinidia arguta) o owocach większych i zdatnych do przechowywania, dlatego jest szczególnie przydatna do uprawy na plantacjach, zarówno amatorskich jak i towarowych.

>> Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada o mini kiwi

Aktinidia ostrolistna do wydania owoców wymaga 150 dni bez przymrozków. Z jednej dorosłej rośliny można uzyskać 10–20 kg owoców. Aktinidie zaczynają owocować 3–4 lata po posadzeniu.

Aktinidie to dynamicznie rosnące pnącza owijające się pędami wokół podpór. Rośliny na plantacjach uprawiane są przy połączonych konstrukcjach w kształcie litery T – takie prowadzenie oraz regularne cięcie zapewnia najobfitsze owocowanie aktinidii. Amatorskie plantacje można zakładać także na siatkach ogrodzeniowych lub konstrukcjach przyściennych.

>> Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada o cięciu i prowadzeniu aktinidii

Odmiany aktinidii ostrolistnej do uprawy sadowniczej

Odmianami, które sprawdziły się na plantacjach produkcyjnych są: aktinidia ostrolistna ‘Ananasnaya’, aktinidia ostrolistna ‘Geneva’, aktinidia ostrolistna ‘Weiki’ F. Niezwykle plenna jest także aktinidia ostrolistna ‘Rogów’ - polska odmiana o zielonych owocach, a także nowa aktinidia ostrolistna ‘Bingo’ - odmiana o zielonym miąższu i intensywnie różowym rumieńcu.

aktinidia
Autor: dr Szczepan Marczyński Actinidia ostrolistna - plantacja

Jak uprawiać aktinidię

Uprawa aktinidii nie nastręcza trudności. Jest to roślina mało wymagająca i zdrowa. Najlepiej jednak rośnie i plonuje na stanowiskach słonecznych, na glebach żyznych i wilgotnych. Jeśli zależy nam na obfitym owocowaniu, musimy pamiętać o właściwym prowadzeniu i regularnym cięciu.

Większość odmian aktinidii to roślinny dwupienne. Należy o tym pamiętać kupując sadzonki roślin, na 5–8 owocujących roślin żeńskich przypadać musi jeden okaz męski. Uniwersalnym zapylaczem roślin aktinidii pstrolistnej jest odmiana ‘Adam’, a aktinidii ostrolistnej męska forma odmiany ‘Weiki’ M.

aktinidia
Autor: dr Szczepan Marczyński Owoce aktinidii
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany