Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Maliny i jeżyny. Jak uprawiać te krzewy owocowe
Owoce i warzywa w ogrodzie

Maliny i jeżyny. Jak uprawiać te krzewy owocowe

Jak sadzić maliny i jeżyny w ogrodzie? Maliny uprawa: poradnik. Warto posadzić maliny, by jeść jak najczęściej ich smaczne i zdrowe owoce. Uprawa malin i jeżyn nie jest trudna. Cięcie malin i jeżyn.

Radzimy, jak sadzić i uprawiać maliny w ogrodzie, by mieć smaczne i zdrowe owoce. Malina i jeżyna należą do jednej rodziny i mają podobne wymagania. Smakiem i aromatem ich owoców możemy się cieszyć od początku lipca do końca września. Uprawa malin jest dość prosta, a owoce malin i jeżyn są bardzo zdrowe. Maliny zawierają kwasy organiczne: cytrynowy, jabłkowy, salicylowy i w małej ilości mrówkowy. Kryją też w sobie pektyny i związki śluzowe, które dobrze wpływają na trawienie, a także antocyjany i polifenole, czyli substancje zwalczające wolne rodniki. Chronią więc przed rozwojem chorób układu krążenia oraz nowotworowych. Zawarty w malinach kwas ellagowy zmniejsza ryzyko nowotworów, ma też właściwości antybakteryjne i antywirusowe.
Owoce malin dostarczają mnóstwa witamin (A, B1, B2, B3, B6 oraz C, E i cenną PP) oraz substancji mineralnych (wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor i miedź). Są też świetnym środkiem zwalczającym gorączkę. Choć owoce malin zawierają 3-8% cukru (głównie glikozy i fruktozy), to mają właściwości odchudzające. Za ich doskonały smak odpowiadają nie tylko cukry, ale też lotne związki zapachowe.
Owoce jeżyn również zawierają kwasy organiczne i cukry. Oprócz nich prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C oraz związki potasu, wapnia i magnezu. Pektyny i garbniki poprawiają działanie przewodu pokarmowego. Owoce te mają też właściwości uspokajające, pomagają w zaburzeniach nerwowych. Sok z dojrzałych jeżyn ma właściwości antyseptyczne – można z niego robić okłady na wypryski i liszaje. Jeżyny zawdzięczają swój bardzo ciemny kolor dużej zawartości przeciwutleniacza – antocyjaniny. Sok z nich zalecany jest w przeziębieniach, bo działają też wykrztuśnie i napotnie. Warto sięgać po niego przy biegunce, mdłościach lub zgadze, dla złagodzenia bólu występującego przy zapaleniu jelita i obniżenia poziomu kwasów żołądkowych.
Owoce malin i jeżyn są bardzo nietrwałe. Po zbiorze należy je natychmiast spożyć lub zużyć na przetwory.

Jak uprawiać maliny i jeżyny

Zarówno maliny, jak i jeżyny nie mają wysokich wymagań glebowych. Nie udają się tylko na ziemiach zbyt suchych,  piaszczystych (ze względu na płytki system korzeniowy) oraz zbyt wilgotnych i podmokłych, które sprzyjają rozwojowi chorób i wymarzaniu mniej wytrzymałych odmian. Rośliny sadzimy późną jesienią lub wczesną wiosną (to korzystniejszy termin, bo unikamy przemarzania młodych krzewów), płytko, tak by ich korzenie przykryte były warstwą gleby grubości około 2 cm. Po posadzeniu sadzonki podlewamy, mocno ubijamy glebę wokół nich i przycinamy pęd na wysokości 10-15 cm nad ziemią. Umożliwimy w ten sposób mocne zakorzenienie się i rozrośnięcie krzewów, co zapewni dobry plon w następnym roku. Krzewy sadzone jesienią obsypmy kopczykami ziemi, zabezpieczając korzenie przed przemarznięciem. W rejonach, gdzie zdarzają się silne mrozy, dobrze jest owinąć trzciną lub słomą dolne pędy krzewu posadzonego jesienią i usunąć  zabezpieczenia dopiero wiosną. Dotyczy to szczególnie odmian zagranicznych, które bywają mniej mrozoodporne niż rodzime Na zwiększenie plonu bardzo dobrze wpływa nawożenie obornikiem i kompostem. Gdy to niemożliwe, konieczne jest stosowanie nawozów mineralnych.

Cięcie malin i jeżyn

Maliny i jeżyny wymagają corocznego cięcia. Krzewy te plonują na dwuletnich pędach (choć są odmiany, które rodzą owoce na pędach jednorocznych, np. Polana). Dlatego po zbiorze należy wyciąć przy ziemi pędy, które owocowały. Lepiej tej pracy nie odkładać do jesieni czy przyszłej wiosny, tylko usunąć je jeszcze zielone i ulistnione. Jeżeli je pozostawimy, mogą się na nich rozmnożyć grzyby pasożytnicze. Tylko pędy malin powtarzających, które owocują jeszcze raz jesienią, tnie się nie latem, ale późną jesienią lub wiosną. Nie należy też dopuszczać do zbytniego zagęszczania się krzewów. Co roku trzeba  usunąć część pędów jednorocznych. Najlepiej zostawić tylko 5-7 najsilniejszych, a następnie skrócić je o 1/4 długości  (jeżyny na wysokości 1,6-1,8 m). Usuwanie najsłabszych młodych pędów i pędów dwuletnich pozwala utrzymać odpowiednią siłę wzrostu i zapewnia obfite owocowanie krzewów.

Uwaga na szkodniki i choroby
Maliny i jeżyny atakuje kistnik malinowiec. To jego małe larwy czasem spotykamy w owocach. Ochronimy je przed nim, opryskując krzewy, zanim zakwitną, takimi preparatami, jak: Owadofos, Sumiton Super lub Fastac. Krzewy narażone są też na choroby wirusowe. Rozpoznamy je po tym, że porażone liście mają jaśniejsze plamy o niewyraźnych brzegach, kurczą się i fałdują. Chore rośliny trzeba w całości usuwać. Malinom i jeżynom zagraża również wywołana przez grzyb choroba zwana zamieraniem pędów. Wskazują na nią szarofioletowe plamy na dolnych częściach tegorocznych pędów. Gdy jest ich dużo, kora na pędach łuszczy się i zamiera. Chore pędy trzeba wyciąć, a potem zakopać lub spalić.

Autor tekstu: Anna Śmiałek
Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Wymarzony Ogród
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Mieszanka warzywna na zupy

Dzisiaj robiłam mieszankę warzywną na zupy. Z pokrojonego w kostkę, obgotowanego i zahartowanego...

Przeczytaj też:
Rzeżucha – wielkanocna dekoracja i cenne warzywo. Uprawa rzeżuchy w domu
Rzeżucha – wielkanocna dekoracja i cenne warzywo. Uprawa rzeżuchy w domu

Rzeżucha jest bogatym źródłem witamin. To warzywo liściaste jest popularnie uprawiane w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia