Grządki podwyższone na warzywa - jak uprawiać warzywa na podniesionych grządkach. Jak je założyć?

2024-02-23 13:21

Podwyższone grządki warzywne to bardzo dobry sposób urządzenia praktycznego warzywnika. Podpowiadamy, jak założyć warzywnik na podniesionych grządkach oraz jak uprawiać w nich warzywa. Jakie wymiary powinna mieć podwyższona grządka?  

Spis treści

  1. Co daje podwyższona grządka?
  2. Jakie wymiary powinna mieć podwyższona grządka?
  3. Podwyższone grządki - galeria inspiracji
  4. Jak założyć warzywnik na podwyższonych rabatach? Instrukcja

Co daje podwyższona grządka?

Podwyższone grządki pozwalają uprawiać warzywa na niewielkiej powierzchni, ułatwiają ich pielęgnację i wprowadzają porządek w ogrodzie. To doskonałe rozwiązanie dla osób starszych i mniej sprawnych fizycznie. Dodatkową zaletą warzywnika na podwyższonych grządkach jest ich funkcja ozdobna.

Na podwyższonej grządce rośliny mogą rosnąć 4-6 lat, aż do całkowitego rozłożenia komponentów podłoża

Jakie wymiary powinna mieć podwyższona grządka?

Najczęściej konstrukcją podwyższonych rabat do uprawy warzyw są drewniane skrzynie o różnej powierzchni.

  • Najlepiej, gdy grządka nie przekracza 1,5 m szerokości (pozwala na sięgnięcie w każde miejsce) i 3 m długości (maksymalnie 5 m, jeśli rabata będzie dłuższa, to trudno byłoby ją obejść i wymagałaby dodatkowego wzmocnienia).
  • Wysokość podwyższonej rabaty nie powinna przekraczać 0,5 m – dzięki temu komfort pracy przy uprawianych warzywach będzie większy, a do tego będziemy mogli pielić „na siedząco”.

Dla warzyw o większych rozmiarach i bardziej rozbudowanym systemie korzeniowym skrzynie powinny być wyższe, a dla gatunków niskich, o płytko rozmieszczonych korzeniach - niższe.

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie kilka podwyższonych rabat do uprawy warzyw, to między nimi należy wyznaczyć ścieżki na tyle szerokie, aby można było swobodnie się poruszać i wykonywać prace pielęgnacyjne - między skrzyniami powinna się zmieścić taczka.

Czytaj też:

Podwyższone grządki - galeria inspiracji

Jak założyć warzywnik na podwyższonych rabatach? Instrukcja

Kolejność prac przy zakładaniu podwyższonej grządki jest następująca:

  1. Wyznaczamy miejsce na rabatę. Ważne, aby podwyższona grządka znalazła się na osi północ-południe, bo wtedy rośliny będą równomiernie nasłonecznione.
  2. Zbijamy skrzynię z desek o wymiarach odpowiadających rozmiarowi rabaty.
  3. Z miejsca, gdzie ustawimy skrzynię, wybieramy ziemię na głębokość około 20 cm i odkładamy na bok. Trzeba zwracać uwagę, by nie mieszać części próchnicznej (ciemnej) z jałowym podglebiem (jasne, bez próchnicy).
  4. Rozkładamy w wykopie warstwy: po 25 cm gałęzi pociętych na kawałki, darni, liści i innych resztek roślinnych. Ubijamy je i polewamy wodą, a gdy wsiąknie – przykrywamy warstwą częściowo rozłożonego kompostu.
  5. Ustawiamy skrzynię, wsypujemy zdjętą uprzednio ziemią urodzajną i ponownie ubijamy.
  6. Uzupełniamy skrzynię podłożem ogrodniczym do uprawy warzyw.
  7. Pamiętajmy, że podłoże powinno być wilgotne – w miarę potrzeby je podlewajmy.

Podwyższone rabaty stwarzają doskonałe warunki dla wczesnowiosennych upraw, bo zgromadzony w niej materiał organiczny stopniowo się rozkłada i wydzielanym ciepłem ogrzewa podłoże. W razie przymrozków wystarczy przykryć rośliny włókniną lub folią ogrodniczą.

Uwaga! Kontrolujmy, czy w najniższej warstwie grządki nie zagnieździły się gryzonie.

Najlepiej ścieżki pomiędzy skrzyniami wysypać gruboziarnistym żwirem lub korą sosnową, albo wyłożyć matą szkółkarską (zapobiegnie to rozwojowi chwastów).

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Uprawa ziół i warzyw w skrzynkach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany