Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Jak sadzić maliny. Uprawa malin w ogrodzie przydomowym krok po kroku
Owoce i warzywa w ogrodzie

Jak sadzić maliny. Uprawa malin w ogrodzie przydomowym krok po kroku

Maliny wracają do łask. Coraz chętniej sadzimy maliny w ogrodzie. Przeczytaj poradnik: uprawa malin - podstawowe zasady. Radzimy, jak sadzić maliny, jakie są najlepsze terminy sadzenia, jak wykonać cięcie i nawożenie malin.

Chcesz mieć maliny w ogrodzie? Zobacz, jak sadzić maliny, ciąć, nawozić. Przygotowaliśmy poradnik uprawa malin - krok po kroku. Gdzie sadzić maliny? Maliny najlepiej sadzić na glebach żyznych, próchnicznych i lekko kwaśnych o pH 6,5. Maliny źle rosną na glebach ciężkich, zalewowych oraz bardzo lekkich, suchych i piaszczystych. Maliny wymagają dużo słońca, najlepsze więc będą stanowiska o wystawie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Wybierając miejsce sadzenia malin, pamiętaj że krzewy powinny być także osłonięte od wiatru, gdyż zwiększa on ryzyko przemarzania pędów oraz osłabia zawiązywanie owoców.

Sadzenie malin: kiedy sadzić maliny?

Sadzenie malin terminy: maliny z odsłoniętym systemem korzeniowym (w jutowych workach wypełnionych torfem) można sadzić późną jesienią (koniec października i początek listopada) lub wczesną wiosną. Maliny w doniczkach można sadzić o dowolnej porze roku.

Uprawa malin: abc pielęgnacji malin w ogrodzie

Uprawa malin: poradnik. Sposób prowadzenia krzewów oraz rodzaj i termin cięcia malin uzależniony jest od typu owocowania. Maliny owocujące na pędach dwuletnich dojrzewają latem (od lipca do początku sierpnia). Krzewy malin najlepiej prowadzić w formie szpaleru lub przy podporach (np. rozpięte na drucie). Rosną one dość silnie, tworząc długie pędy – nawet 2-2,5 metra. Cięcie malin: po sezonie wycinamy jedynie te pędy, które zakończyły owocowanie, pozostawiając pędy jednoroczne. Maliny owocujące na pędach jednorocznych owocują latem i powtarzają owocowanie jesienią, dlatego nazywane są powtarzającymi. Uprawia się je zwykle w systemie zagonowym, czyli swobodnie rosnących krzewów. Wszystkie pędy wycina się późną jesienią lub wczesną wiosną tuż nad ziemią.

Uprawa malin: nawożenie i podlewanie malin

Uprawa malin: nawożenie - przed posadzeniem malin warto zastosować nawożenie obornikiem lub nawozami zielonymi. Nawożenie mineralne w trakcie sezonu powinno być poprzedzone analizą gleby – najlepiej próbkę oddać do Okręgowej stacji chemiczno-Rolniczej. Maliny mają płytki system korzeniowy. Wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy i zawiązywania owoców. Bez podlewania uprawa malin możliwa jest jedynie na wilgotnych glebach.

maliny

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Zima - nie zima.
Zima - nie zima.

Koniec stycznia a tu czort wie co jest - teoretycznie powinna być zima a w praktyce...? Sniegu...

Przeczytaj też:
Odmiany pomidorów gruntowych do uprawy w ogrodzie. 10 najpopularniejszych odmian pomidorów
Odmiany pomidorów gruntowych do uprawy w ogrodzie. 10 najpopularniejszych odmian pomidorów

Oto najlepsze odmiany pomidorów. Jeśli mamy miejsce w ogrodzie, warto pokusić się ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia