Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Jak sadzić maliny. Uprawa malin w ogrodzie przydomowym krok po kroku
Owoce i warzywa w ogrodzie

Jak sadzić maliny. Uprawa malin w ogrodzie przydomowym krok po kroku

Maliny wracają do łask. Coraz chętniej sadzimy maliny w ogrodzie. Przeczytaj poradnik: uprawa malin - podstawowe zasady. Radzimy, jak sadzić maliny, jakie są najlepsze terminy sadzenia, jak wykonać cięcie i nawożenie malin.

Chcesz mieć maliny w ogrodzie? Zobacz, jak sadzić maliny, ciąć, nawozić. Przygotowaliśmy poradnik uprawa malin - krok po kroku. Gdzie sadzić maliny? Maliny najlepiej sadzić na glebach żyznych, próchnicznych i lekko kwaśnych o pH 6,5. Maliny źle rosną na glebach ciężkich, zalewowych oraz bardzo lekkich, suchych i piaszczystych. Maliny wymagają dużo słońca, najlepsze więc będą stanowiska o wystawie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Wybierając miejsce sadzenia malin, pamiętaj że krzewy powinny być także osłonięte od wiatru, gdyż zwiększa on ryzyko przemarzania pędów oraz osłabia zawiązywanie owoców.

Sadzenie malin: kiedy sadzić maliny?

Sadzenie malin terminy: maliny z odsłoniętym systemem korzeniowym (w jutowych workach wypełnionych torfem) można sadzić późną jesienią (koniec października i początek listopada) lub wczesną wiosną. Maliny w doniczkach można sadzić o dowolnej porze roku.

Uprawa malin: abc pielęgnacji malin w ogrodzie

Uprawa malin: poradnik. Sposób prowadzenia krzewów oraz rodzaj i termin cięcia malin uzależniony jest od typu owocowania. Maliny owocujące na pędach dwuletnich dojrzewają latem (od lipca do początku sierpnia). Krzewy malin najlepiej prowadzić w formie szpaleru lub przy podporach (np. rozpięte na drucie). Rosną one dość silnie, tworząc długie pędy – nawet 2-2,5 metra. Cięcie malin: po sezonie wycinamy jedynie te pędy, które zakończyły owocowanie, pozostawiając pędy jednoroczne. Maliny owocujące na pędach jednorocznych owocują latem i powtarzają owocowanie jesienią, dlatego nazywane są powtarzającymi. Uprawia się je zwykle w systemie zagonowym, czyli swobodnie rosnących krzewów. Wszystkie pędy wycina się późną jesienią lub wczesną wiosną tuż nad ziemią.

Uprawa malin: nawożenie i podlewanie malin

Uprawa malin: nawożenie - przed posadzeniem malin warto zastosować nawożenie obornikiem lub nawozami zielonymi. Nawożenie mineralne w trakcie sezonu powinno być poprzedzone analizą gleby – najlepiej próbkę oddać do Okręgowej stacji chemiczno-Rolniczej. Maliny mają płytki system korzeniowy. Wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy i zawiązywania owoców. Bez podlewania uprawa malin możliwa jest jedynie na wilgotnych glebach.

maliny

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wianek raz jeszcze
Wianek raz jeszcze

Wianki świąteczne - najpopularniejsza ozdoba zamawiana u nas na święta. Z cynamonem, pomarańczą,...

Przeczytaj też:
Naturalne kosmetyki roślinne z własnego ogrodu
Naturalne kosmetyki roślinne z własnego ogrodu

Wiele roślin znajduje zastosowanie w kosmetyce. Niektóre z nich możemy uprawiać w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia