Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Drzewa owocowe: śliwy. Śliwki z własnego ogrodu
Owoce i warzywa w ogrodzie

Drzewa owocowe: śliwy. Śliwki z własnego ogrodu

Wśród drzew owocowych w przydomowym sadzie powinny znaleźć się śliwy rodzące smaczne z zdrowe owoce - śliwki. Uprawa śliw w ogrodzie. Przedstawiamy wartości odżywcze śliwek.

Uprawa śliw w ogrodzie

Śliwa najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej i dość wilgotnej glebie (susza w czasie tworzenia się zawiązków owoców powoduje ich opadanie). Kwiaty śliwy są wrażliwe na przymrozki, lubi stanowisko osłonięte przed wiatrem i mrozem.

Śliwki - smaczne i zdrowe owoce śliwy

Wszystkie śliwki mają podobne wartości odżywcze, ale różnią się liczbą kalorii (60-120 kcal w 100 g). Mają dużo witaminy A i witaminę E, więc są cennymi przeciwutleniaczami. Ich działanie antyoksydacyjne wzmagają polifenole – katechiny i kwas chlorogenowy – obecne szczególnie w ich ciemnych odmianach. Dzięki nim śliwki działają antynowotworowo oraz przeciwmiażdżycowo. Śliwki zawierają też składniki mineralne – potas, żelazo,magnez, wapń i fosfor. Śliwki kojąco wpływają na układ nerwowy i poprawiają samopoczucie, a to dlatego, że mają sporo witamin z grupy B. Jednak największą ich zaletą jest dość wysoka zawartość „hormonu szczęścia”, czyli serotoniny, a także tryptofanu – aminokwasu, z którego ona powstaje i który skutecznie podnosi jej poziom w mózgu. Śliwki zawierają też sorbitol, który działa lekko przeczyszczająco, oraz dużo pektyn i błonnika, działają znakomicie na przewód pokarmowy. Suszone śliwki pęcznieją w żołądku, tłumią głód i zapobiegają zaparciom (zmniejszają zagrożenie chorobą nowotworową jelita grubego).
Śliwki znakomicie nadają się na przetwory: dżemy i kompoty, a smak śliwkowych powideł jest wręcz legendarny. Doskonała jest także nalewka na śliwkach, śliwki w occie i suszone.

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: _SE Super Hobby 01 - Moja Dzialka
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Burgund-biel
Burgund-biel

Raz jeszcze w tym roku! Restaurację Chianti ozdobiliśmy kwiatami nawiązujacymi do jej...

Przeczytaj też:
Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]
Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]

Borówka amerykańska (borówka wysoka) to krzew owocowy coraz częściej sadzony w ogrodach. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia