Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Drzewa owocowe: śliwy. Śliwki z własnego ogrodu
Owoce i warzywa w ogrodzie

Drzewa owocowe: śliwy. Śliwki z własnego ogrodu

Wśród drzew owocowych w przydomowym sadzie powinny znaleźć się śliwy rodzące smaczne z zdrowe owoce - śliwki. Uprawa śliw w ogrodzie. Przedstawiamy wartości odżywcze śliwek.

Uprawa śliw w ogrodzie

Śliwa najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej i dość wilgotnej glebie (susza w czasie tworzenia się zawiązków owoców powoduje ich opadanie). Kwiaty śliwy są wrażliwe na przymrozki, lubi stanowisko osłonięte przed wiatrem i mrozem.

Śliwki - smaczne i zdrowe owoce śliwy

Wszystkie śliwki mają podobne wartości odżywcze, ale różnią się liczbą kalorii (60-120 kcal w 100 g). Mają dużo witaminy A i witaminę E, więc są cennymi przeciwutleniaczami. Ich działanie antyoksydacyjne wzmagają polifenole – katechiny i kwas chlorogenowy – obecne szczególnie w ich ciemnych odmianach. Dzięki nim śliwki działają antynowotworowo oraz przeciwmiażdżycowo. Śliwki zawierają też składniki mineralne – potas, żelazo,magnez, wapń i fosfor. Śliwki kojąco wpływają na układ nerwowy i poprawiają samopoczucie, a to dlatego, że mają sporo witamin z grupy B. Jednak największą ich zaletą jest dość wysoka zawartość „hormonu szczęścia”, czyli serotoniny, a także tryptofanu – aminokwasu, z którego ona powstaje i który skutecznie podnosi jej poziom w mózgu. Śliwki zawierają też sorbitol, który działa lekko przeczyszczająco, oraz dużo pektyn i błonnika, działają znakomicie na przewód pokarmowy. Suszone śliwki pęcznieją w żołądku, tłumią głód i zapobiegają zaparciom (zmniejszają zagrożenie chorobą nowotworową jelita grubego).
Śliwki znakomicie nadają się na przetwory: dżemy i kompoty, a smak śliwkowych powideł jest wręcz legendarny. Doskonała jest także nalewka na śliwkach, śliwki w occie i suszone.

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: _SE Super Hobby 01 - Moja Dzialka
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Energetyczny bukiet
Energetyczny bukiet

Kto lubi energetyczne połączenia kolorystyczne? :) My uwielbiamy! Ten bukiet podobał się nam...

Przeczytaj też:
Modrak morski, czyli kapusta morska – czy to warzywo? Uprawa i zastosowanie modraka morskiego
Modrak morski, czyli kapusta morska – czy to warzywo? Uprawa i zastosowanie modraka morskiego

Modrak morski, zwany kapustą morską, to roślina blisko spokrewniona z kalafiorem i ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia