Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu
Owoce i warzywa w ogrodzie

Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

Coraz cześciej decydujemy sie na drzewa owocowe do ogrodu lub decydujemy się na założenie sadu. Zobacz drzewa owocowe polecane do ogrodu. Wybór odmian drzew owocowych do sadu nie jest łatwy, dlatego przeczytaj nasz praktyczny poradnik.

Coraz chętniej chcemy mieć drzewa owocowe w ogrodzie. Wybór odmian drzew owocowych trzeba dobrze przemyśleć i dopasować do wielkości działki. Im większy ogród, tym łatwiej wyznaczyć w nim miejsce na sad - można wtedy odpowiednio dobrać drzewa owocowe do sadu, ich odmiany i liczbę. Przed posadzeniem drzew owocowych trzeba się dowiedzieć, jakie mogą osiągnąć rozmiary i wyznaczyć dla nich odpowiednie miejsce. Drzewa owocowe w ogrodzie warto wykorzystać jako element kompozycji, nie tylko dostarczają owoców, ale często
również fantastycznie wyglądają (kwitnące drzewa owocowe, tj. brzoskwinie czy wiśnie nie ustępują urodą roślinom ozdobnym). W cieniu
wysokopiennej jabłoni można urządzić letnią jadalnię, szpalerem porzeczek czy jeżyn wydzielić część działki, a borówki i żurawiny, które dobrze rosną w kwaśnej glebie, posadzić razem z różanecznikami. Jeśli chcesz mieć drzewa owocowe w ogrodzie  najlepiej posadzić takie gatunki i odmiany, żeby owoce dojrzewały od lata do późnej jesieni.

Sadzenie drzew owocowych: odległości

Zwykle duże drzewa owocowe do ogrodu lub sadu sadzi się co 4 metry w rzędzie, a rzędy wyznacza co 5 metrów, średnie drzewa owocowe sadzimy co 3 metry w rzędach, przy odległości między rzędami 4 metrów, a drzewa owocowe najniższe, szczepione na podkładkach karłowych – co 2 metry w rzędach wyznaczanych co 3 metry.

Sad w ogrodzie: wybieramy odmiany drzew owocowych

Na małej działce sad może się składać z kilku drzew owocowych, a nawet – gdy miejsca jest mało – tylko z jednego oraz kilku krzewów owocowych. Będą ozdobą, jeśli ich korony starannie uformujemy. Jeżeli posadzimy drzewa owocowe jak w sadzie tradycyjnym – w rzędach rozmieszczonych w odpowiedniej odległości, drzewa można podsiać trawą (trzeba ją regularnie kosić). Wtedy sad będzie wyglądał atrakcyjnie.

Drzew owocowe odmiany odporne. Wybierając odmiany drzew owocowych do sadu, upewnijmy się, że są odporne na choroby – i sadźmy wyłącznie takie drzewa. Pamiętaj, że nie wszystkie odmiany uprawiane w sadach produkcyjnych nadają się do sadzenia w ogródku przy domu.
Wiele z nich, by rodziło dorodne owoce, wymaga systematycznych oprysków.

Drzew owocowe odmiany wysokie i niskie

Wysokość drzew owocowych zależy od rodzaju podkładki, na której są zaszczepione.

• Drzewa owocowe niskopienne szczepi się na tak zwanych podkładkach skarlających i poleca się je do małych ogrodów, bo zajmują niewiele miejsca i można posadzić więcej różnych odmian. Poza tym takie drzewa owocowe szybciej zaczynają owocować (w wieku trzech–czterech lat), łatwiej jest też z nich zrywać owoce i pielęgnować ich korony (przycinanie). Niestety, takie drzewa owocowe w ogrodzie żyją krócej i są bardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki uprawy.
• Drzewa owocowe wysokopienne są bardzo efektowne, stwarzające klimat starego siedliska, sadu. Takie odmiany drzew owocowych dają cień, są długowieczne, bardziej odporne i mogą rosnąć w gorszej glebie. Jednak później zaczynają owocować (sześć–siedem lat po posadzeniu), trudniejsza jest też ich pielęgnacja.

Drzew owocowe: samopylne lub do pary

Dużo drzew owocowych zalicza się do obcopylnych. Oznacza to, że do tego, by powstały owoce, kwiaty muszą być zapylone pyłkiem z rośliny należącej do innej odmiany. Kupując drzewo owocowe, należy więc sprawdzić, jakie odmiany są dla niego dobrymi zapylaczami, i wybrać jedną z nich. W małych ogrodach lepiej posadzić drzewa owocowe samopylne, które nie wymagają obcych zapylaczy. Należą do nich takie drzewa owocowe, jak: brzoskwinie, większość wiśni, niektóre morele, czereśnie i śliwy. Jabłonie i grusze są całkowicie lub częściowo obcopylne.

Drzewa i krzewy owocowe: odmiany polecane do ogrodu przy domu

 • agrest: Pax, Kamieniar, Biały Triumf, Czerwony Triumf;
 • borówka wysoka: Earliblue, Bluecrop, Bluegold, Bluejay;
 • brzoskwinia: Harnaś, Reliance, Redhaven, Velvet, Saturn (odmiana płaskoowocowa);
 • czereśnia: Rivan, Burlat, Buttnera Czerwona, Regina;
 • grusza: Faworytka (Klapsa), Bonkreta Wiliamsa, Bera Hardy, Konferencja, Komisówka;
 • jabłoń: Oliwka Żółta (Papierówka), James Grieve, Delikates, Witos, Sawa, Ariwa;
 • jeżyna: Orkan, Thornfree;
 • malina: Polana, Poranna Rosa (odmiana żółtoowocowa);
 • morela: Early Orange, Harcot, Wczesna z Moden;
 • porzeczka: Tisel i Titania (czarne), Rondom (czerwona), Biała z Juterbog (biała);
 • poziomka: Rugia, Baron Solemacher;
 • śliwa: Katinka, Opal, Renkloda Ulena, Cacanska Lepotica;
 • truskawka: Ananasowa z Grujca, Dukat, Senga Sengana, Kama;
 • winorośl: Aurora, Arkadia, Agat Doński, Alwood;
 • wiśnia: Wanda, North Star, Kelleris 16, Lucyna.

Odmiany poszczególnych gatunków drzew i krzewów owocowych ułożono w kolejności ich dojrzewania.

drzewa-owocowe

Autor zdjęć: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: _SE Super Hobby 01 - Moja Dzialka
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Burgund-biel
Burgund-biel

Raz jeszcze w tym roku! Restaurację Chianti ozdobiliśmy kwiatami nawiązujacymi do jej...

Przeczytaj też:
Odmiany pomidorów gruntowych do uprawy w ogrodzie. 10 najpopularniejszych odmian pomidorów
Odmiany pomidorów gruntowych do uprawy w ogrodzie. 10 najpopularniejszych odmian pomidorów

Oto najlepsze odmiany pomidorów. Jeśli mamy miejsce w ogrodzie, warto pokusić się ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia