Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Drzewa i krzewy owocowe. Jakie odmiany wybrać do uprawy w ogrodzie
Owoce i warzywa w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Jakie odmiany wybrać do uprawy w ogrodzie

Drzewa owocowe i krzewy owocowe posadzone w ogrodzie dostarczają owoców i dodatkowo zdobią ogród - szczególnie w okresie kwitnienia. Jakie odmiany drzew i krzewów owocowych wybrać do uprawy w ogrodzie?

Radzimy czym kierować się przy wyborze odmian drzew i krzewów owocowych do ogrodu. Sprawdź, jakie drzewa i krzewy owocowe warto posadzić w ogrodzie.

Drzewa i krzewy owocowe

Drzewa i krzewy owocowe nie tylko dostarczają owoców, ale także zdobia ogród i często fantastycznie wyglądają (kwitnące brzoskwinie lub wiśnie nie ustępują urodą roślinom ozdobnym). W cieniu wysokopiennej jabłoni można urządzić letnią jadalnię, szpalerem porzeczek albo jeżyn wydzielić część działki, poziomki potraktować jako rośliny okrywowe, a borówki i żurawiny posadzić razem z różanecznikami. Atutem owoców z własnego ogrodu jest smak – zwykle są one lepsze od kupowanych, bo zrywa się je w pełni dojrzałe. Te oferowane w sklepach zbiera się wcześniej, bo wtedy łatwiej je transportować i dłużej można je przechowywać. Przeczytaj czym kierować sie przy wyborze odmian drzew i krzewów owocowych do ogrodu.

Jakie odmiany drzew i krzewów owocowych wybrać?

Do uprawy w ogrodzie przydomowym wybieramy odmiany drzew i krzewów owocowych odporne na choroby. Nie wszystkie odmiany drzew owocowych uprawiane w sadach produkcyjnych nadają się do sadzenia w ogródku przy domu. Wiele z nich, by rodziło dorodne owoce, wymaga systematycznych oprysków środkami chemicznymi. Na działce przydomu jest to nie tylko trudne do wykonania, lecz także przeczy idei zdrowych owoców. Wybierając odmiany drzew i krzewów owocowych, należy się więc upewnić, że są odporne na choroby, i sadzić wyłącznie takie.

Drzewa i krzewy owocowe: niskopienne i wysokopienne

Wysokość drzew owocowych zależy od rodzaju podkładki, na której są zaszczepione. Niskopienne drzewa owocowe szczepi się natak zwanych podkładkach skarlających i poleca się je do małych ogrodów, bo zajmują niewiele miejsca i można posadzić więcej różnych odmian. Poza tym szybciej zaczynają owocować (w wiekutrzech-czterech lat), łatwiej jest też z nich zrywać owoce i pielęgnować ich korony (przycinanie). Niestety, takie drzewa owocowe żyją krócej i są bardziej wrażliwena niesprzyjające warunki uprawy. Bardzo efektowne są drzewa owocowe wysokopienne stwarzające klimat starego siedliska. Takie drzewa owocowe dają cień, są długowieczne, bardziej odporne i mogą rosnąć w gorszej glebie. Jednak drzewa owocowe wysokopienne później zaczynają owocować (sześć-siedem lat po posadzeniu), trudniejsza jest też ich pielęgnacja.

Drzewa i krzewy owocowe: samopylne i obcopylne

Drzewa owocowe samopylne lub do pary. Dużo drzew owocowych zalicza się do obcopylnych. Oznacza to, że do tego, by powstały owoce, kwiaty muszą być zapylonepyłkiem z rośliny należącej do innej odmiany. Kupując drzewo owocowe, należy więc sprawdzić na etykiecie, jakie odmiany są dla niego dobrymi zapylaczami, i wybrać jedną z nich. W bardzo małych ogrodach lepiej posadzić drzewa owocowe samopylne, które nie wymagają obcych zapylaczy. Należą do nich brzoskwinie, morele, większość wiśni i niektóre śliwy. Drzewa owocowe: jabłonie, grusze i czereśnie są całkowicie lub częściowo obcopylne.
Warto posadzić stare wysokopienne odmiany drzew owocowych. Są długowieczne, dobrze przystosowane do naszego klimatu, bardziej odporne na choroby i szkodniki, a ich owoce odznaczają się niepowtarzalnym smakiem i są bardzo aromatyczne. Korzenie tych drzew tworzą rozgałęziony system, dzięki czemu rośliny dobrze sobie radzą nawet w gorszej glebie. Ich korony dają cień i zapewniają schronienie ptakom. Wadą wielu starych odmian jest przemienne (co drugi rok) owocowanie. W plenny rok urodzaj owoców jest jednak bardzo duży. Od pewnego czasu wiele szkółek specjalizuje się w produkcji takich odmian.

Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Murator Numer specjalny Mój Ogród
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Bukiet z kwiatów cebulowych
Bukiet z kwiatów cebulowych

Z ostatniego zamówienia mamy trochę spadów :) zostały nam hiacynty w różnych kolorach i frezje....

Przeczytaj też:
Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]
Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]

Borówka amerykańska (borówka wysoka) to krzew owocowy coraz częściej sadzony w ogrodach. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia