Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Owoce i warzywa w ogrodzie > Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja
Owoce i warzywa w ogrodzie

Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja

Borówka amerykańska coraz częściej jest sadzona w przydomowych ogrodach

Borówka amerykańska (borówka wysoka) to krzew owocowy coraz częściej sadzony w ogrodach. Podpowiadamy kiedy i jak sadzić borówkę wysoką, jak pielęgnować borówkę. Uprawa borówki amerykańskiej.

Najlepiej borówkę amerykańską (wysoką) sadzić jesienią lub wiosną. Krzewy borówki sprzedawane w pojemnikach można sadzić także latem. Gdy sadzimy borówkę jesienią, koniecznie trzeba przed mrozem osłonić podstawę krzewu ściółką z torfu, trocin lub liści.

Borówka amerykańska dorasta do 2 m. Krzewy wytrzymują temperaturę do -25 st.C. Borówka amerykańska nie jest atakowana w większym nasileniu przez choroby roslin i szkodniki, dlatego nie wymaga oprysków. Stanowisko do uprawy borówki wysokiej powinno być zaciszne i słoneczne - najlepiej wybrac miejsce, w którym podłoże łatwo się nagrzewa. Borówka amerykańska najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,5–5,0) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej. Jeżeli ziemia w ogrodzie jest inna, w miejscu, w którym ma rosnąć borówka, należy wykopać dół głębokości 35 cm i średnicy 60 cm i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku (w proporcji 1:1:1). Jeżeli gleba w ogrodzie jest przepuszczalna, wystarczy ją wymieszać z torfem kwaśnym (1:1). Najlepiej od razu przygotowywać miejsce dla kilku krzewów, a nie oddzielny dołek dla każdej rośliny. Krzewy należy sadzić co 1,5 m, około 5 cm głębiej, niż rosły w szkółce. System korzeniowy borówki jest płytki, dlatego należy regularnie ją podlewać.
Borówkę amerykańską
nawozi się co roku wiosną nawozem przeznaczonym dla borówek, powtarzamy zabieg 1–2 razy, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Ściółkowanie: ziemię wokół krzewów ściółkujemy, by zabezpieczyć ją przed parowaniem i utratą wody (szczególnie gdy rośliny uprawiane są na glebie lekkiej, o niskiej zawartości próchnicy). Na ściółkę nadają się torf wysoki, trociny, kora drzew iglastych. Rozkładamy je wokół krzewu w promieniu 50–80 cm, na grubość 3–5 cm (torf mieszamy płytko z ziemią). Ściółkę należy uzupełniać
każego roku.
Cięcie: przez pierwsze 3 lata po posadzeniu usuwamy jedynie pędy słabe i chore. Wycinamy je wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Od czwartego, piątego roku trzeba zacząć cięcie prześwietlające, by pobudzić owocowania i zapewnić stałe plony. Usuwa się wtedy najstarsze pędy. Borówka najlepiej owocuje na pędach 2–3-letnich, najwyżej 4-letnich.W dobrze prowadzonym krzewie powinno być tylko kilka pędów głównych.

Odmiany borówki amerykańskiej

Owoce borówki amerykańskiej - zależnie od odmiany - dojrzewają od połowy lipca do początku września.

  • Odmiany wczesne borówki wysokiej: Bluetta, Sunrise, Spartan, Earliblue, Poirot.
  • Odmiany średnie borówki wysokiej: Nelson, Berkeley, Bluecrop (najbardziej uniwersalna i popularna, znosi suszę, odporna na choroby, dobrze plonująca).
  • Odmiany późne borówki wysokiej: Bluegold, Darrow, Herbert (ma owoce wielkości dorodnych wiśni).

Zobacz: odmiany borówki wysokiej

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Jak uprawiać działkę i ogród o każdej porze roku
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Już Wielkanoc!
Już Wielkanoc!

Jak co roku na Wielkanoc zasiałam rzeżuchę i kupiłam doniczkowe narcyzy. Mam też brzozowe gałązki z...

Przeczytaj też:
Uprawa brukselki w ogrodzie. Kapusta brukselska w przydomowym warzywniku
Uprawa brukselki w ogrodzie. Kapusta brukselska w przydomowym warzywniku

Uprawa brukselki w ogrodzie nie jest trudna. Brukselka to warzywo kapustne chętnie ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia