Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Owoce i warzywa w ogrodzie

Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja

Borówka amerykańska (borówka wysoka) to krzew owocowy coraz częściej sadzony w ogrodach. Podpowiadamy kiedy i jak sadzić borówkę wysoką, jak pielęgnować borówkę. Uprawa borówki amerykańskiej.
Borówka amerykańska coraz częściej jest sadzona w przydomowych ogrodach

Borówka amerykańska coraz częściej jest sadzona w przydomowych ogrodach

Najlepiej borówkę amerykańską (wysoką) sadzić jesienią lub wiosną. Krzewy borówki sprzedawane w pojemnikach można sadzić także latem. Gdy sadzimy borówkę jesienią, koniecznie trzeba przed mrozem osłonić podstawę krzewu ściółką z torfu, trocin lub liści.

Borówka amerykańska dorasta do 2 m. Krzewy wytrzymują temperaturę do -25 st.C. Borówka amerykańska nie jest atakowana w większym nasileniu przez choroby roslin i szkodniki, dlatego nie wymaga oprysków. Stanowisko do uprawy borówki wysokiej powinno być zaciszne i słoneczne - najlepiej wybrac miejsce, w którym podłoże łatwo się nagrzewa. Borówka amerykańska najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,5–5,0) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej. Jeżeli ziemia w ogrodzie jest inna, w miejscu, w którym ma rosnąć borówka, należy wykopać dół głębokości 35 cm i średnicy 60 cm i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku (w proporcji 1:1:1). Jeżeli gleba w ogrodzie jest przepuszczalna, wystarczy ją wymieszać z torfem kwaśnym (1:1). Najlepiej od razu przygotowywać miejsce dla kilku krzewów, a nie oddzielny dołek dla każdej rośliny. Krzewy należy sadzić co 1,5 m, około 5 cm głębiej, niż rosły w szkółce. System korzeniowy borówki jest płytki, dlatego należy regularnie ją podlewać.
Borówkę amerykańską
nawozi się co roku wiosną nawozem przeznaczonym dla borówek, powtarzamy zabieg 1–2 razy, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Ściółkowanie: ziemię wokół krzewów ściółkujemy, by zabezpieczyć ją przed parowaniem i utratą wody (szczególnie gdy rośliny uprawiane są na glebie lekkiej, o niskiej zawartości próchnicy). Na ściółkę nadają się torf wysoki, trociny, kora drzew iglastych. Rozkładamy je wokół krzewu w promieniu 50–80 cm, na grubość 3–5 cm (torf mieszamy płytko z ziemią). Ściółkę należy uzupełniać
każego roku.
Cięcie: przez pierwsze 3 lata po posadzeniu usuwamy jedynie pędy słabe i chore. Wycinamy je wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Od czwartego, piątego roku trzeba zacząć cięcie prześwietlające, by pobudzić owocowania i zapewnić stałe plony. Usuwa się wtedy najstarsze pędy. Borówka najlepiej owocuje na pędach 2–3-letnich, najwyżej 4-letnich.W dobrze prowadzonym krzewie powinno być tylko kilka pędów głównych.

Odmiany borówki amerykańskiej

Owoce borówki amerykańskiej - zależnie od odmiany - dojrzewają od połowy lipca do początku września.

  • Odmiany wczesne borówki wysokiej: Bluetta, Sunrise, Spartan, Earliblue, Poirot.
  • Odmiany średnie borówki wysokiej: Nelson, Berkeley, Bluecrop (najbardziej uniwersalna i popularna, znosi suszę, odporna na choroby, dobrze plonująca).
  • Odmiany późne borówki wysokiej: Bluegold, Darrow, Herbert (ma owoce wielkości dorodnych wiśni).

Zobacz: odmiany borówki wysokiej

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Jak uprawiać działkę i ogród o każdej porze roku
Temat miesiąca
Owoce z ogrodu: jak zbierać i przechowywać jabłka i gruszki zimowych odmian
Owoce z ogrodu: jak zbierać i przechowywać jabłka i gruszki zimowych odmian’

Owoce zimowych odmian jabłek i gruszek przeznacza się do przechowywania. Kiedy zbierać owoce i w jakich warunkach je przechowywać?

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Susza ale roślinki żyją

Dzisiaj zerwałam wiśnie, garść malin i kilka truskawek z naszej działeczki. Szczypiorek, sałatę...

Przeczytaj też:
Przetwory z pigwy – kiedy zbierać owoce pigwy, co można zrobić z owoców pigwy
Przetwory z pigwy – kiedy zbierać owoce pigwy, co można zrobić z owoców pigwy

Przetwory z pigwy możemy samodzielnie zrobić w domu. Owoce pigwy na przetwory ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia