Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Ogródek ziołowy > Topola – właściwości lecznicze i zastosowanie topoli czarnej
Ogródek ziołowy

Topola – właściwości lecznicze i zastosowanie topoli czarnej

Topola to drzewo z rodziny wierzbowatych. Znanych jest wiele gatunków topoli, m.in. topola biała, topola szara, topola włoska czy topola osika, jednak w ziołolecznictwie największe zastosowanie znalazła topola czarna. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie topoli. Surowce zielarskie z topoli.

Topola czarna to wysokie drzewo, dorastające do 15-30 m. Charakteryzuje się luźną, szeroką, kopulastą bądź stożkową koroną.  i rozpostartą korę o barwie ciemnobrunatnej. Kora topoli jest ciemnobrunatna, a na starszych egzemplarzach prawie czarna, głęboko spękana. Liście topoli czarnej mają 5-10 cm długości, mają kształt jajowatorombowaty do trójkątnego, u nasady są lekko sercowate, zaostrzone, na brzegu karbowano-piłkowane.

Topola czarna  – surowiec zielarski

Do celów leczniczych pozyskiwane są pączki topoli. Zbiera sie je wczesną wiosną, zrywając ręcznie ze ściętych gałązek te pączki, które jeszcze nie pękły. Zebrane pączki topolo suszy się w temperaturze 30 st. C. Niekiedy zbiera się także młode liście topoli.

Topola czarna – właściwości i zastosowanie

  • Odwar z pączków topoli działa moczopędnie, a także przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dlatego współczesna fitoterapia poleca go przede wszystkim w leczeniu schorzeń dróg moczowych.
  • Po odwar mogą sięgnąć również osoby zmagające się z dną moczanową (podagrą) i innymi chorobami, które objawiają się bólami stawowymi i mięśniowymi czy nerwobólami.
  • Topola, ze względu na swoje właściwości przeciwgorączkowe, sprawdzi się także w grypie i przeziębieniu.
  • Z kolei okłady stosowane zewnętrznie przyspieszą gojenie ran.
  • Natomiast kompresy ze zmiażdżonych pączków topoli w medycynie naturalnej stosuje się na trudno gojące się rany i żylakowe owrzodzenia nóg.

Przepis na odwar z pączków topoli

1 łyżkę rozdrobnionych pączków wsyp do garnsuzka i zalej wrzącą wodą. Następnie zagotuj na małym ogniu pod przykryciem. Potem odstaw na 15 minut i przecedź. Odwar można pić po pół szklanki, 2-3 razy dziennie między posiłkami. Ten sam odwar można stosować do wykonania zewnętrznych okładów.

Autor tekstu: Monika Majewska
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Żuraweczka
Żuraweczka

Chciałoby się powiedzieć: "Deszczowy lipiec", ale to jeszcze nie ten miesiąc. Czerwiec lubi płatać...

Przeczytaj też:
Kasztany - właściwości i zastosowanie lecznicze kasztanów
Kasztany - właściwości i zastosowanie lecznicze kasztanów

Kasztany to jedne z najpopularniejszych symboli jesieni. Nie każdy wie, że kasztany ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia