Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Ogródek ziołowy > Topola – właściwości lecznicze i zastosowanie topoli czarnej
Ogródek ziołowy

Topola – właściwości lecznicze i zastosowanie topoli czarnej

Topola to drzewo z rodziny wierzbowatych. Znanych jest wiele gatunków topoli, m.in. topola biała, topola szara, topola włoska czy topola osika, jednak w ziołolecznictwie największe zastosowanie znalazła topola czarna. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie topoli. Surowce zielarskie z topoli.

Topola czarna to wysokie drzewo, dorastające do 15-30 m. Charakteryzuje się luźną, szeroką, kopulastą bądź stożkową koroną.  i rozpostartą korę o barwie ciemnobrunatnej. Kora topoli jest ciemnobrunatna, a na starszych egzemplarzach prawie czarna, głęboko spękana. Liście topoli czarnej mają 5-10 cm długości, mają kształt jajowatorombowaty do trójkątnego, u nasady są lekko sercowate, zaostrzone, na brzegu karbowano-piłkowane.

Topola czarna  – surowiec zielarski

Do celów leczniczych pozyskiwane są pączki topoli. Zbiera sie je wczesną wiosną, zrywając ręcznie ze ściętych gałązek te pączki, które jeszcze nie pękły. Zebrane pączki topolo suszy się w temperaturze 30 st. C. Niekiedy zbiera się także młode liście topoli.

Topola czarna – właściwości i zastosowanie

  • Odwar z pączków topoli działa moczopędnie, a także przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dlatego współczesna fitoterapia poleca go przede wszystkim w leczeniu schorzeń dróg moczowych.
  • Po odwar mogą sięgnąć również osoby zmagające się z dną moczanową (podagrą) i innymi chorobami, które objawiają się bólami stawowymi i mięśniowymi czy nerwobólami.
  • Topola, ze względu na swoje właściwości przeciwgorączkowe, sprawdzi się także w grypie i przeziębieniu.
  • Z kolei okłady stosowane zewnętrznie przyspieszą gojenie ran.
  • Natomiast kompresy ze zmiażdżonych pączków topoli w medycynie naturalnej stosuje się na trudno gojące się rany i żylakowe owrzodzenia nóg.

Przepis na odwar z pączków topoli

1 łyżkę rozdrobnionych pączków wsyp do garnsuzka i zalej wrzącą wodą. Następnie zagotuj na małym ogniu pod przykryciem. Potem odstaw na 15 minut i przecedź. Odwar można pić po pół szklanki, 2-3 razy dziennie między posiłkami. Ten sam odwar można stosować do wykonania zewnętrznych okładów.

Autor tekstu: Monika Majewska
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Afrykarium w Zoo wrocławskim
Afrykarium w Zoo wrocławskim

Kolejne zdjęcie z Afrykarium w zoo wrocławskim. W Afrykarium są tzw "zielone ściany" niestety mało...

Przeczytaj też:
Jarzębina – właściwości i lecznicze zastosowanie owoców jarzębiny, kiedy zbierać owoce, jak je przygotować
Jarzębina – właściwości i lecznicze zastosowanie owoców jarzębiny, kiedy zbierać owoce, jak je przygotować

Jarzębina to roślina, po którą powinny sięgać zwłaszcza osoby zmagające się ze ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia