Podbiał pospolity – właściwości lecznicze i zastosowanie podbiału

2016-07-18 15:33

Podbiał pospolity to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny - zakwita już w marcu. Podbiał to także znana od dawien dawna roślina lecznicza. Na co stosuje się podbiał? Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie podbiału.

Podbiał pospolity to roślina lecznicza, która rośnie niemalże na całym świecie. W Polsce należy jej szukać głównie nad brzegami wód, w wilgotnych zaroślach, na łąkach i polach, choć można ją spotkać także przy torach kolejowych. Podbiał pospolity można też uprawiać w ogrodzie. Wczesną wiosną wyrastają  okryte łuskowatymi liśćmi pędy kwiatostanowe, które zakończone są kwiatostanami (koszyczkami) złożonymi z intensywnie żółtych kwiatów. Dopiero po przekwitnięciu kwiatów wyrastają osadzone na długich ogonkach liście o sercowatym kształcie. Górna strona liści jest zielona, a dolna białoszara (bowiem pokryta jest włoskami, które tworzą na jakby pajęczynkę).

Podbiał pospolity – pozyskiwania i suszenie surowca

W ziołolecznictwie wykorzystuje się jako surowce zielarskie młode liście podbiału bez ogonka lub z jego resztką (Folium Farfarae). Liście zbiera się wiosną, zanim pojawia się na nich brązowe plamy. Zbiór przeprowadza się w dni pogodne, gdy nie pada deszcz. Po zbiorze liście podbiału suszy się rozłożone cienką warstwą w suszarni ogrzewanej w temperaturze do 40 st. C. Po wyszuszeniu liście podbiału przechowuje sie w szczelnych pojemnikach (zabezpieczając przed wiglgocią).
W medycynie naturalnej zastosowanie znalazły także rozkwitające koszyczki podbiału bez szypułek, które suszy się w podobny sposób, jak liście. Otrzymuje się wówczas inny środek leczniczy - kwiat podbiału (Flos Farfarae).

>>Przeczytaj też: Zbiór ziół: jakie zioła zbiera się na początku lata

Podbiał pospolity – właściwości lecznicze i zastosowanie

Liście podbiału zawierają przede wszystkim śluzy, olejek eteryczny, gorycze, garbniki, inulinę, cholinę, kwas galusowy. Preparaty z liści podbiału działają osłaniająco, wykrztuśnie, przeciwkaszlowo oraz przeciwskurczowo.

Odwar z liści podbiału
Odwar z liści podbiału

Autor: www.thinkstockphotos.com

Pół łyżki suszonych liści podbiału zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej i ogrzewać pod przykryciem około 30 minut. Potem odcedzić.

Odwar z liści podbiału pospolitego stosuje się w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, przy bólu gardła, utrudnionym przełykaniu i odkrztuszaniu.  Substancje zawarte w podbiale łagodzą stan zapalny, rozrzedzają zalegającą wydzielinę i wyzwalają odruch wykrztuśny. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie odwarów z podbiału pomocniczo przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli i kaszlu u palaczy tytoniu. Zalecany jest także w celu łagodzenia suchego kaszlu.
W medycynie naturalnej wykorzystuje się także odwar z kwiatów podbiału, którym przemywa się cerę tłustą. Ponadto odwary te służą – w formie okładów – jako środek na wysypki i plamy żółciowe, a także czyraki i wypryski.

>>Przeczytaj też: Zioła na kaszel i katar. Jakie zioła stosować na przeziębienie

Podbiału pospolitego nie zaleca się stosować u dzieci do 12. roku życia oraz u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Poza tym nie należy stosować podbiału dłużej niż 6 tygodni w ciągu roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany