Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Ogródek ziołowy > Jiaogulan – ziele długowieczności: uprawa. Jak uprawiać jiaogulan
Ogródek ziołowy

Jiaogulan – ziele długowieczności: uprawa. Jak uprawiać jiaogulan

Jiaogulan od wieków znane jest jako „ziele długowieczności”. Roślinę tę można (i warto) uprawiać w mieszkaniu, ogrodzie lub na balkonie. Podpowiadamy jak uprawiać jiaogulan.

Jiaogulan (łac. Gynostemma pentaphyllum) to wieloletnie pnącze należące do rodziny dyniowatych. Zazwyczaj podczas sezonu osiąga 2 –3 m wysokości. Gatunek ten z wyglądu (szczególnie pod względem kształtu liści) może przypominać winobluszcz pięciolistkowy.
Spożywanie herbatek z liści i pędów jiaogulanu, zwanego zielem długowieczności, wpływa dobroczynnie na wiele funkcji w organizmie: zabiega osłabieniu, wzmaga koncentrację, poprawia pracę serca i obniża poziom cholesterolu. Warto uprawiać jiaogulanw mieszkaniu, ogrodzie, czy na balkonie.

Jiaogulan wymagania

Jiaogulan lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego, zbyt silne nasłonecznienie może bowiem roślinie szkodzić. Najodpowiedniejsze w ogrodzie są wystawy: wschodnia i zachodnia. Jiaogulan preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Dla utrzymania prawidłowego wzrostu wymaga regularnego cięcia i podpór.

Jiaogulan uprawa

Ziele długowieczności w polskich warunkach klimatycznych może zimą przemarzać (nawet mimo stosowania osłon), dlatego najefektywniej prowadzić uprawę w dużych pojemnikach. Wtedy od wiosny do jesieni roślinę ustawia się w ogrodzie lub na balkonie, a przed nadejściem mrozów przenosi się ją do stosunkowo chłodnego pomieszczenia. W zimowym okresie gynostemma przechodzi w stan spoczynku – wtedy należy ograniczyć podlewanie. Wiosną natomiast roślinę trzeba przyciąć kilka do kilkunastu centymetrów nad ziemią.
Przy uprawie pojemnikowej ważne jest regularne podlewanie. Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna, jednak nie można zalewać rośliny (prowadzi to do gnicia korzeni). Jiaogulan warto nawozić od wiosny do konca lata nawozami wieloskładnikowymi. 
Liście (lub ziele) gymnostemmy można pozyskiwać z rośliny przez cały sezon - w miarę potrzeb.

Jiaogulan uprawa z nasion

Nasiona jiaogulanu wysiewa się od wiosny do lata, do dużych skrzyń, na głębokość 3–5mm. Przed siewem warto je przez dobę moczyć w letniej wodzie. Przez najbliższe kilka miesięcy (wschody mogą pojawić się dopiero po 10–12 tygodniach) należy zadbać, aby podłoże było stale wilgotne. Skrzynie ustawia się w ciepłym, słonecznym miejscu. Później młode sadzonki warto wysadzić pojedynczo do większych donic.

Jiaogulan uprawa z sadzonek pędowych

Ziele długowieczności można łatwo rozmnażać pobierając kilkucentymetrowe sadzonki. Wystarczy na pewien czas umieścić je w wodzie, aby ukorzeniły się. Następnie trzeba wysadzić je do pojemników i pielęgnować jak dorosłe okazy.

jiaogulan

Jiaogulan z wyglądu przypomina winobluszcz pięciolistkowy

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Jeszcze raz na temat wiosny !!!
Jeszcze raz na temat wiosny !!!

"Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty!" - tak spiewał Marek Grechuta Kwiaty, słońce, niebo, spiewajace...

Przeczytaj też:
Jarzębina – właściwości i lecznicze zastosowanie owoców jarzębiny, kiedy zbierać owoce, jak je przygotować
Jarzębina – właściwości i lecznicze zastosowanie owoców jarzębiny, kiedy zbierać owoce, jak je przygotować

Jarzębina to roślina, po którą powinny sięgać zwłaszcza osoby zmagające się ze ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia