Źródełko w ogrodzie - jak zrobić ogrodowe źródełko

2022-01-27 14:03
Źródełko ogrodowe
Autor: GettyImages Źródełko to znakomity pomysł na stworzenie wodnego elementu w małym ogrodzie

Źródełko w ogrodzie doda uroku i co ważne jest łatwe do zrobienia. Na małej działce zamiast oczka wodnego lepsze jest źródełko. Może być nawet ozdobą tarasu.

Trudno o atrakcyjniejszy element wystroju ogrodu niż woda w ruchu. Nie tylko ożywia otoczenie, ale też poprawia mikroklimat w nim panujący, bo nawilża powietrze. I co ważne – jeśli zdecydujemy się na wodę w wersji niewielkiego źródełka, łatwo je zrobić samodzielnie.

Budowa źródełka w ogrodzie jest tak prosta, że może je zrobić każdy. Składa się ono z mocnego pojemnika, pompy i ozdobnego elementu (misy, rzeźby, przewierconego kamienia, młyńskiego koła), po którym sączy się woda. W wersji uproszczonej nie ma nawet tej ozdoby – woda wypływa z dyszy fontannowej połączonej z pompą i znika pod warstwą żwiru, spływając do pojemnika.

Źródełko w ogrodzie - jak zrobić?

W sprzedaży są gotowe zestawy zawierające zbiornik o pojemności kilkudziesięciu litrów z mocną pokrywą, w której znajdują się otwory umożliwiające swobodny przepływ wody. W komplecie jest pompa z dyszą fontanny. Niekiedy pokrywy pojemników są dzielone – można uchylić jedną część, żeby dostać się do wnętrza w celu konserwacji pompy lub sprawdzenia poziomu wody.

Na zbiornik wodny można przeznaczyć pojemnik z twardego tworzywa sztucznego, a pokrywę zrobić ze stalowego rusztu – nadaje się do tego metalowa wycieraczka. Jeżeli ozdobny wodotrysk jest ciężki (na przykład z kamienia), ruszt na zbiornik warto zrobić z dwóch części. W czasie konserwacji źródełka wystarczy wyjąć jedną, bez konieczności przesuwania ciężkiej ozdoby.

Pompa do źródełka zależy od wielkości źródełka. Dla małych zdrojów, w których woda wypływa wprost z dyszy fontannowej, a nie jest tłoczona rurką przez przewiercony kamień czy rzeźbę, wystarczy taka o wydajności 500-700 l/h. Pompa zasilająca ozdobny wodotrysk musi mieć wydajności 1500-3000 l/h.

Przeczytaj też: Ściany wodne w ogrodzie – nowoczesne dekoracje wodne >>>

Źródełko tryskające z kamienia

Źródełko tryskające z kamienia jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli nawet bardzo małych ogrodów. Jego wykonanie jest proste.

  • W wykopanym dole umieszcza się pojemnik (plastikowy lub metalowy) sięgający kilka centymetrów poniżej krawędzi wykopu.
  • Brzeg wykopu (uformowany w kształcie leja) należy wyłożyć folią i jej końce włożyć do pojemnika.
  • Dół przykryć rusztem z nierdzewnych prętów metalowych, a na nim ułożyć kamień z przewierconym otworem, w którym umieszczony zostanie przewód wodny.
  • Pompa w źródełku powinna być ustawiona na podwyższeniu – nie zasysa zbierających się przy dnie zanieczyszczeń.

Zamiast kamienia można wykorzystać inny ozdobny element - w sprzedaży są gotowe rzeźby fontannowe, a także kule ceramiczne albo ze sztucznego tworzywa. Często są również stosowane stare młyńskie koła, które najbardziej pasują do ogrodów urządzonych w wiejskim stylu.

Wodopój
Autor: Katarzyna Józefowicz Wodopój, czyli źródełko przy ścianie

Źródełko przy ścianie

Rodzajem źródełka ogrodowego jest umieszczony przy ścianie wodopój. Pozwala zaaranżować wnętrze ogrodowe w specyficznym, nostalgicznym klimacie. Obudowę wodopojów można bez trudu kupić w wielu centrach ogrodniczych, w odlewniach żeliwa, a nawet – jeśli ceni się przedmioty zabytkowe – wyszperać na targu staroci albo w składnicy złomu. Także te współcześnie produkowane nawiązują do tradycyjnych wzorów.

Konstrukcja wodopoju jest dość prosta. Woda krąży w obiegu zamkniętym podnoszona ze zbiornika pompą. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na parametr zwany wysokością tłoczenia (podnoszenia wody). Wartość ta powinna być o 30-50% większa niż wymagana. Woda płynie do otworu wylotowego w ozdobnym elemencie przewodami z tworzywa sztucznego o średnicy 0,5 cala i przelewając się z misy, wraca do zbiornika. Poziome odcinki przewodu wodnego oraz instalacja elektryczna są poprowadzone w spoinach muru, natomiast odcinek pionowy ukryto pod kratą na murze.

Przeczytaj też: Pnącza na ściany. Czy warto pnączami pokryć elewację budynku? >>>

Źródełko w ogrodzie
Autor: GettyImages Źródełko w ogrodzie urządzonym w stylu japońskim

Źródełko w ogrodzie japońskim

Źródełko z wodą sączącą się z bambusowych tyczek wprost do kamiennej misy i spływającą łagodnie po jej ściankach można bardzo często zobaczyć w japońskich ogrodach. Małe, bezpretensjonalne i naturalne – świetnie wpisuje się także w przestrzeń rodzimych ogrodów. Jeśli chcesz mieć ogród w stylu japońskim, takie źródełko doskonale nadaje się na niewielkie działki, gdzie nie ma miejsca na stawy, sadzawki i inne skomplikowane układy wodne.

Woda w źródełku krąży w układzie zamkniętym. Tłoczona jest pompą z ukrytego w ziemi zbiornika (może to być beczka z metalu lub tworzywa sztucznego) do bambusowej tyczki, której koniec zakopany jest w ziemi. Wybierając pompę, należy dostosować jej wydajność (mierzoną w litrach wody tłoczonej przez pompę w ciągu godziny) do wielkości układu wodnego. Jeśli w źródełku krąży nie więcej niż 2000 l wody, pompa powinna mieć wydajność co najmniej 1500 l na godzinę. Przy wyborze pompy bardzo istotna jest również wysokość, na jaką ma być tłoczona woda (tak zwana maksymalna wysokość podnoszenia wody, podawana jest ona w metrach). Wokół misy formuje się zagłębienie, wykłada je folią i przykrywa kamieniami. Dzięki temu woda nie wsiąka w grunt, lecz spływa do zakopanego w nim zbiornika. Jest on z góry przykryty mocną metalową kratą mogącą wytrzymać ciężar człowieka i zasłonięty kamieniami.

W sąsiedztwie źródełka w ogrodzie w stylu japońskim warto posadzić „japońskie” rośliny. Powstanie w ten sposób kameralny zakątek ogrodowy w orientalnym stylu. Będą tu pasowały np. azalie, bukszpany, forsycje, klony palmowe, magnolie, miłorzęby, różaneczniki, śliwy ozdobne, wiśnie ozdobne, kosaćce syberyjskie, liliowce, języczki, miskanty, naparstnice, paprocie i tawułki.

Przeczytaj też: Ogród w cieniu: jak urządzić ogród w zacienionych miejscach >>>

    Dobre rady

    Gdy budujesz źródełko w ogrodzie...

    • zamiast dyszy fontannowej do pompy można podłączyć rurkę z tworzywa sztucznego i poprowadzić ją przez przewiercony kamień, rzeźbę fontannową czy ceramiczną kulę,
    • średnica ozdobnego elementu, po którym spływa woda, musi być mniejsza niż średnica pojemnika. Dzięki temu woda nie będzie się wychlapywała poza jego krawędzie,
    • przewód elektryczny pompy należy osłonić peszlem. Można go zamaskować pod warstwą żwiru i kamieni,
    • latem trzeba regularnie dolewać wody, bo dość szybko paruje, i co jakiś czas (zgodnie z zaleceniami producenta) czyścić filtr. Zależnie od tego, jakiego typu jest pompa, można ją zostawić na zimę w zbiorniku lub nie.
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają