Woda w ogrodzie: fontanny i źródełka

2010-01-25 1:00

Fontanny są "żywym" elementem ogrodu. Przyciągają uwagę, niezależnie od tego, czy tworzą wysoki i rozproszony pióropusz czy też niski bulgoczący strumień tuż nad dyszą.

Szum wody działa kojąco, a rozpraszane krople zwiększają wilgotność powietrza.

Źródełko

Ciekawym rozwiązaniem nadającym się do niewielkich ogrodów jest źródełko tryskające z kamienia. Konstrukcja jest prosta - w wykopanym dole umieszcza się pojemnik (plastikowy lub metalowy) sięgający kilka centymetrów poniżej jego krawędzi. Brzeg wykopu (uformowany w kształcie leja) należy wyłożyć folią i jej końce włożyć do pojemnika. Dół przykryć rusztem z nierdzewnych prętów metalowych, a na nim ułożyć  kamień z przewierconym otworem, w którym zostanie umieszczony przewód wodny.

Fontanna

Instalacja fontanny sprowadza się do podłączenia do pompy odpowiedniej końcówki rozpylającej wodę.W małych oczkach wodnych dyszę fontanny łączy się zwykle bezpośrednio z pompą. W dużych stawach, pompy umieszcza się często blisko brzegu lub poza stawem. Wtedy dyszę fontanny ustawia się na specjalnym stojaku i łączy z pompą przewodem wodnym. Należy tak dobrać moc pompy i rodzaj dysz, by pióropusz wody nie rozpryskiwał się poza zbiornik, w którym zainstalowano fontannę. Krople wody nie powinny też spadać na liście lilii wodnych.Kształt strumienia fontanny zależy od rodzaju dyszy.

Oczko wodne w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają