Ryby w stawie ogrodowym - jak pielęgnować i karmić ryby w stawie

2019-07-01 9:04
Ryby w oczku wodnym
Autor: GettyImages

Ryby w stawie ogrodowym wymagają pielęgnacji cały rok. Podpowiadamy, jak pielęgnować i karmić ryby w stawie. Pamiętajmy, że zanim ryby zostaną wpuszczone do stawu, trzeba jednak obliczyć, dla ilu i dla jakich ryb wystarczy miejsca.

Aby obliczyć, ile ryb można hodować w ogrodowym stawie, można przy tym skorzystać z następującego wzoru: suma długości dorosłych osobników nie powinna przekraczać 25 cm na 1 m2 powierzchni lustra i na 150 l wody.

Kiedy wpuścić ryby do stawu

Jeżeli staw niedawno został obsadzony roślinami do oczek wodnych, warto poczekać z osiedlaniem ryb aż rośliny się ukorzenią, a woda stanie się przejrzysta: to sygnał, że staw osiągnął równowagę biologiczną. Najlepiej w pierwszym roku wpuścić do zbiornika tylko kilka ryb późną wiosną i kilka latem, a w kolejnych sezonach uzupełniać kolekcję.

Ryby w stawie - pielęgnacja latem

Ryby dobrze czują się w czystej i natlenionej wodzie. Aby utrzymać w stawie taką wodę, należy zapobiegać rozwojowi glonów – uciążliwych zwłaszcza latem. Wydzielają one siarkowodór i azotyny, które powodują mętnienie wody. Glony można wyławiać siatką na kiju, można też wpuścić do stawu rozwielitki, rureczniki i małże, które się nimi żywią. Nie należy natomiast nadmiernie karmić ryb (powinny dostawać raz dziennie tyle pokarmu, ile mogą zjeść w ciągu 10 minut) ani dopuszczać, aby ziemia z brzegów stawu dostawała się, na przykład z deszczem, do zbiornika. Substancje mineralne zawarte w glebie i rozkładający się rybi pokarm są bowiem pożywką glonów.

Sprawdź też:

W stawie nie może zabraknąć roślin wodnych (powinny zajmować do 1/3 powierzchni zbiornika) i roślin strefy przybrzeżnej. Ocieniając zbiornik, utrudniają one rozwój glonów, poza tym dają schronienie rybom oraz oczyszczają wodę z soli mineralnych, a zaopatrują ją w tlen. Ruch wody sprzyja jej napowietrzaniu, w stawie z rybami warto więc zainstalować pompę filtrującą, wodotrysk lub zbudować kaskadę.

Ryby w stawie - pielęgnacja jesienią i zimą

Początkujący hodowcy ryb powinni wiedzieć, jakich zabiegów będą one wymagały jesienią. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 st. C, ryby stają się odrętwiałe i skupiają się przy dnie. Wtedy przestajemy je karmić. Jeżeli staw jest mały (głębokość do 1,2 m i powierzchnia do 3 m2), ryby trzeba przenieść na zimę do wanny ustawionej w chłodnym pomieszczeniu (od 0 do 8 st. C). W wannie należy zainstalować urządzenie napowietrzające (choćby pompkę akwariową).

Sprawdź też:

Jeżeli warunki w stawie pozwalają na zimowanie ryb, trzeba zadbać, aby woda nie zamarzała całkowicie. Można zastosować pływak styropianowy, grzałkę lub wstawić pionowo do wody wiązkę trzciny albo prętów bambusowych. Przez te otwory do zbiornika będzie się dostawało powietrze. Jeżeli woda zamarznie, zamiast wyrąbywania przerębli, lepiej postawić na lodzie naczynie z gorącą wodą.

Jakie ryby wybrać do stawu?

  • Jazie złote (orfy) – 40-50 cm, pływają blisko powierzchni, są stadne.
  • Karasie złociste (złote rybki) – do 20 cm, są odporne na niedobór tlenu, pływają chętnie przy dnie i zjadają pokarm, który tam opadł, dzięki czemu nie gnije, są stadne.
  • Karpie japońskie (koi) – 30-50 cm, nadają się do dużych zbiorników z dobrze natlenioną wodą, mogą zimować w stawie, w którym zainstalowana jest pompa napowietrzająca wodę.
  • Liny – 20-40 cm, podobnie jak karpie chętnie pływają przy dnie.
Oczko wodne w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają